Zaprosili arcybiskupa

Udostępnij
Tweet

Arcybiskup Józef Kowalczyk, długoletni nuncjusz apostolski w Polsce, emerytowany prymas Polski, gościł 15 września 2017 r. w Ostrowie Wielkopolskim na zaproszenie Starosty Ostrowskiego. Na spotkanie wybrano mało pojemny obiekt – Forum Synagogę.

+

zdjecie

Spotkanie odbyło się Forum Synagoga z okazji 150. Rocznicy wizyty w Ostrowie Arcybiskupa Mieczysława Halki Ledóchowskiego byłego Nuncjusza Apostolskiego w  Belgii. Ks. Arcybiskup, któremu towarzyszył kapelan ks. Tadeusz Gerlach, przedstawił ewolucję relacji międzynarodowych Stolicy Apostolskiej z innymi państwami, jaka dokonała się za sprawą papieży Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła II, organizację watykańskiej służby dyplomatycznej, zwłaszcza Sekretariatu Stanu (zdaniem prelegenta najwybitniejszymi sekretarzami stanu ostatniej doby byli kardynałowie Agostino Casaroli i Angelo Sodano) oraz szczególną misję nuncjuszy apostolskich, szerszą od misji ambasadorów, bo państwowo-kościelną.

zdjecie

Abp Kowalczyk mówił także o funkcji, mało znanej, dziekana korpusu dyplomatycznego, którą sprawuje nuncjusz nie tylko w Polsce, ale także w wielu państwach, m.in. we Francji (laickiej!), Niemczech, a nawet w Unii Europejskiej. Na koniec przypomniał zadania, jakie otrzymał od Jana Pawła II jako nuncjusz w Polsce. Chodziło przede wszystkim o wynegocjowanie i zawarcie konkordatu, przygotowanie nowego podziału diecezjalnego oraz ustanowienia ordynariatu polowego WP. W takim kontekście ujawnił pewne kulisy tworzenia diecezji kaliskiej, mianowicie, że arcybiskup poznański Jerzy Stroba zabiegał, aby stolicą nowej diecezji był Ostrów Wielkopolski, ale wybrano Kalisz z racji jego dawnej tradycji kościelnej i sanktuarium św. Józefa (w Ostrowie ulokowano konkatedrę).

zdjecie

W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób, m.in. biskupi pomocniczy diecezji kaliskiej: Łukasz Buzun, paulin, i Teofil Wilski (jako emeryt rezyduje w Ostrowie) oraz wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg. Moderatorem spotkania był prof. Jerzy Pietrzak. Nie brakowało pytań z sali. Spotkanie uznano za bardzo interesujące i otwarte. W historii dyplomacji watykańskiej abp Józef Kowalczyk był trzecim Polakiem, który sprawował urząd nuncjusza apostolskiego (1989-2010), po abp. Mieczysławie Ledóchowskim (nuncjuszu w Belgii 1861-1866) i abp. Włodzimierzu Czackim (nuncjuszu we Francji 1879-1882). Natomiast autorem pierwszej monografii nuncjuszy apostolskich w Polsce był ks. Paweł Fabisz, proboszcz w Ostrowie 1868-18881.

CZYTAJ  Okropna woda w Antoninie. Sanepid w akcji (aktualizacja)

zdjecieAbp J. Kowalczyk ofiarował staroście ostrowskiemu P. Rajskiemu kompletu swoich publikacji, starosta zrewanżował się podarowaniem albumu o powiecie ostrowski, książki o ks. Kazimierzu Rolewskim (proboszczu ostrowskim, którego proces beatyfikacyjnego jest w toku) oraz płyty z nagraniem piosenek do słów ks. Jana Twardowskiego.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ciekawy
6 lat temu

usrajski torszkę wąsa i brody jesli moze wyrosnąć i mamy lokalnego mon

czasy biblijne
6 lat temu

ks. Paweł Fabisz, proboszcz w Ostrowie 1868-18881.Taki to se pożyje 🙂

widz
6 lat temu

Słuchaczy więcej niż na występie Pieprzaka na festiwalu w Opolu….

senior
6 lat temu

Ja się tak zastanawiam po co jest instytucja kościoła? Państwo ma konstytucje która reguluje akty prawne, obowiązki i prawa obywateli. Państwo pobiera podatki. Dochodzę do wniosku że do niczego. Pewna grupa ludzi robi doskonały biznes sprzedając ludowi zdarzenia sprzed 2tysięcy lat. Jestem ciekawy czy „driver” będzie pytał czy wszyscy byli trzeźwi.

olo
6 lat temu

w krajach gdzie zerwano konkordat stopa życiwa ludzi sie podniosła ?

Wacio
6 lat temu

Sami „święci” na sali.

mani
odpowiada  Wacio
6 lat temu

szczególnie aparatczyk UD,UW,PłO usrajski

czytelnk2
6 lat temu

Prymas Kowalczyk mówi o Kościele i świecie raczej językiem podobnym do tego, którego używa papież Franciszek niż Episkopat Polski. Pozostali purpurowi powinni brać z niego przykład !!!!! Ksiądz patriota bp Kowalczyk wypowiadał się też w TVN….Pozdrawiam:ateista

PRAWDZIWY KLECHA
6 lat temu

Śmiesznie wygląda w tych fikuśnych fatałaszkach , czy oni te szmaty kupują w lumpeksach czy to jest szyte na wymiar dla takiego utuczonego odyńca ???Ależ ten gamoń

jjjjj
6 lat temu

tak wyglada struktura MAFIJNA

PS
6 lat temu

„Abp Kowalczyk mówił także o funkcji, mało znanej, dziekana korpusu dyplomatycznego, którą sprawuje nuncjusz nie tylko w Polsce, ale także w wielu państwach, m.in. we Francji (laickiej!), Niemczech, a nawet w Unii Europejskiej.”Japierdziu , co wy tam palicie?

11
0
Napisz co o tym sądziszx