Sklejka-Eko brała drewno z Puszczy Białowieskiej

Sklejka-Eko brała drewno z Puszczy Białowieskiej – tak wynika z zestawionych danych przez portal oko.press. Jest to informacja o tyle kontrowersyjna, ponieważ ostrowska firma chwali się na swoich stronach posiadaniem certyfikatu FSC, gwarantującego zrównoważone korzystanie z gospodarki leśnej, legalne pochodzenie surowca i pochodzenie z terenów, na których jego pozyskanie nie naruszało wartości przyrodniczych.  – Tymczasem puszczańskie nadleśnictwa certyfikat FSC straciły już w 2010 roku i do tej pory należą do nielicznych, które go nie posiadają. – komentuje serwis oko.press.

+

Spór wokół wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej jest wciąż podsycany, ponieważ niektóre środowiska próbują na tym zbić kapitał polityczny. Z drugiej strony kontrowersje dotyczą walki z kornikiem drukarzem atakującym tamtejsze drzewa. Nadleśnictwo sprawujące opiekę nad Puszczą Białowieską zarzeka się, że wycinka drzew ma na celu jak najszybsze ograniczenie szkodliwej działalności szkodnika.

Na wspomnianej liście firm odbierającej drzewo jest aż 126 podmiotów. Sklejka-Eko jest jedną z wyszczególnionych firm, jako przedsiębiorstwo przywożące owe drewno z odległości aż 500 kilometrów od miejsca wycinki. Pewne środowiska ekologiczne uważają zakup drewna z Puszczy za niestosowne. Na podparcie swoich tez mają wskazanie Komisji Europejskiej, która stwierdziła iż Plan Urządzenia Lasu jest niezgody z europejskim prawem. Konkretnie zarzuca się nie przeprowadzenie oceny wpływu zwiększenia wycinki na integralność Puszczy Białowieskiej, naruszając tym samym art. 6 ust. 3 dyrektywy siedliskowej. Lasy Państwowe nie przejęły się stanowiskiem Komisji Europejskiej.

Czas pokaże czy odbiorcom produktów pochodzących ze Sklejki-Eko nie będą przeszkadzały powstałe wątpliwości co do źródła pochodzenia surowca. Komentarz od ostrowskiej firmy będzie możliwy dopiero w środę, ponieważ we firmie wykorzystywany jest do odpoczynku długi weekend sierpniowy.

 

 

CZYTAJ  Lekarz grabiami zatłukł psa

31 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
krzysztof
5 lat temu

tekst napisany takim językiem, jakby chodziło o demaskowanie jakiegoś, nie daj Boże, szmalcownika

Kkk
5 lat temu

Obejrzycie film puzniej oceńcie
https://m.youtube.com/watch?v=XAokBdLx6J0

Szrek oficjalnie politykiem niemieckim
5 lat temu

Super obiektywne źródło informacji.
Widać wyznawcy szreka i swetru kwiczą, ale niech chociaż coś mają od życia – jak pan niemiecki polityk każe to tak musi być hehe

syn księdza

Dlatego Niemcy śpiewają:
„jeszcze Polska nie zginęła póki MY żyjemy”.

można? można!
5 lat temu

Niech PiS uchwali ustawę o ochronie drzewa pociętego.

mówiewam
5 lat temu

Gospodarka leśna jest obrazem naszej gospodarki.Nawet konie z Janowa zeszły na psy…
a od d tego się przecież zaczęło…

fred
5 lat temu

Tylko biedne i zacofane kraje (patrz Brazylia) wycinają swoje lasy. Tak więc Polska jest biedna i zacofana bo robi to samo przy niskiej świadomości własnego społeczeństwa. Żyjemy ponad stan, zadłużając się na potęge, a nie mamy tak na prawdę rodzimego, wysoce zaawansowanego przemysłu. Ten przemysł dawałby nam dochód, utrzymując nasz status społeczny, a tak rabunkowa wycinka lasów łata dziurę budżetową. Jest to robione za zgodą premier i „nadszyszkownika” Kaczyńskiego i to oni są winni dewastacji kraju.

radek
odpowiada  fred
5 lat temu

a co mnie to, tylko kasa i zeby zyc, , bede oszczedzal i do grobu wezme te pieniadze, chory jestes, zycie jest jedno

Polityk DE
odpowiada  fred
5 lat temu

Nie wiem czy wiesz, ale prawdziwa dewastacja wręcz rabunkowa naszego kraju i przemysłu zaczęła się od przewrotu zorganizowanego przez Wałęsę pseudonim TW Bolek.
A nie od 2 lat rządów PiS.
Ale widzę, że lewactwo i opozycja totalna nie ma już żadnych merytorycznych argumentów na walkę z Polską i chwyta się wszystkiego.
Zaraz się dowiem od lewaków niemieckich połykaczy imigranckiego nasienia, zeszmaconych przez niemcy i zachód, że w Polsce jest już tak, źle że kury nie chcą znosić jaj …
Ale czego się spodziewać po włazidupach Schetyny, Niemca który oficjalnie opowiada się za interesami Niemiec.
Można się spodziewać jedynie kwiku, kwik, kwik, kwik – nic wiecej im nie pozostało także niech sobie chociaż pokwiczą trochę jak świnki oderwane od koryta hah

fiskus
5 lat temu

Jak już chcieli koniecznie nachapać się drewnem z lasu i bezlitośnie wycinać to może lepiej było wycinać na terenach poniemieckich od granicy polsko niemieckiej z 39r na zachód do obecnej bo jak PIS chce bilionów za straty wojenne to może my będziemy musieli oddać Niemcom ich byłe tereny ? co z tego wyniknie nie wiem , ale coś tu cuchnie.

bozena
odpowiada  fiskus
5 lat temu

Nie PiS a Polska i Polsce należą się odszkodowania a skoro tego nie pojmujesz to wolna droga do Niemców ale tam puszczy nie zobaczysz a do lasu nie wejdziesz ! Więcej wiedzy a mniej jadu lewackiego .

czytelnik2
odpowiada  bozena
5 lat temu

Państwa członkowskie MUSZĄ wypełniać podjęte zobowiązania przy wstępowaniu
do Unii!!! Nawet się nie zorientujesz, jak staną słupy graniczna na Odrze, a do Unii będą wizy.
I nie pomoże nam veto malutkich Węgier….tak tak, ich głos się nie będzie liczył….

ZEN
5 lat temu

A co byście chcieli? Piasku w pieniądze nie da się zmienić> a potrzeba i na 500+, na „konsultantów” Ziobry, podkomisji smoleńskiej, premie dla Morawieckiego, na paliwo do samolotu Szydło do domu żeby mogła posprzątać i obiad na tydzień ugotować, a dla Macierewicza na podróże do kolejnych chłoptasiów. A miesięcznice, pielgrzymki żoliborskiego śmiecia do Krakowa, etc, et !!!

Aron Szechter
odpowiada  ZEN
5 lat temu

Nie wysilaj się za bardzo bo ci żyłka pęknie niemiecki połykaczy cygańskiego nasienia

X
odpowiada  ZEN
5 lat temu

Śmieciem, to jesteś ty trefnisiu.

@junior
odpowiada  X
5 lat temu

Nie zawsze „mały” …musi być „wielkim” !

Wyborca
odpowiada  ZEN
5 lat temu

Lewactwo jak już nie ma argumentów, to walczy z Polską o brak demokracji, zabijane konie przez PiS i wycinanie chorych drzew..

Lutek
odpowiada  ZEN
5 lat temu

sam jestes śmiec, , oni sa vipami a ty kim, no kim, robolem czy wyzej troche a moze w anglii sie szmacisz jak 80procent imigrantow

???
5 lat temu

Nie rozumiem. Naprawdę ktoś kupuje drewno zniszczone przez korniki?

Lasy Panstwowe
5 lat temu

Lasy Panstwowe prowadzą bardzo dobrze swoją politykę wycinek jak również zalesiania obszarów i gospodarkę leśna. A Unii Europejskiej won od naszej wewnętrznej działalności i biznesu. Powinniśmy dbać o swój interes a nie przejmować się krytyką sąsiadów którzy od wieków chcą oslabiac Państwo Polskie..o tyle w temacie Drodzy Czytelnicy.

hmmm...
odpowiada  Lasy Panstwowe
5 lat temu

za chwilę unia powie ….won od naszych pieniędzy…

31
0
Napisz co o tym sądziszx