Uczniowie wyprodukowali dopalacze. 9 trafiło do szpitala

Policjanci z Krotoszyna wyjaśniają okoliczności, w jakich kilku nastolatków trafiło do szpitala z dziwnymi objawami. Wszystko wskazuje na zatrucie nieznaną substancją. Dwoje młodych ludzi może usłyszeć zarzut narażenia kilku nastolatków na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

+

Na początku czerwca br. kilka młodych osób trafiło do szpitala z podejrzeniem zażycia substancji psychoaktywnej. Dwóch pierwszych z objawami drgawek i wymiotów, nieprzytomnych trafiło do szpitala w Krotoszynie 6 czerwca br. Kolejne osoby z podobnymi objawami zostały zabrane do szpitala w następnych dniach. Łącznie zatruło się 9 młodych ludzi.

Policjanci ze zdwojoną siłą od pierwszego sygnału zażycia substancji dziwnego pochodzenia zajęli się sprawą. Przesłuchano na tą okoliczność osoby które zażyły tą substancje. Ustalenia operacyjne i przesłuchania przyczyniły się do ustalenia wstępnie źródła substancji, która spowodowała żniwo zatruć młodych ludzi.

Z ustaleń policjantów wynika, że młodzi mężczyźni zamawiali przez Internet substancje – odczynniki chemiczne i mieszali to z tytoniem, a następnie udzielali i sprzedawali znajomym oraz sami eksperymentowali. W trakcie przeszukań zabezpieczono substancje.

Obecnie policjanci prowadzą postępowanie w sprawie narażenia kilku osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez dwóch mieszkańców Krotoszyna w wieku 16 i 19 lat.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego dwójka ta może usłyszeć zarzut narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za przestępstwo to grozi kara do 3 lat więzienia.

Ponadto policjanci ustalają źródło skąd zakupiono substancje jak również skład chemiczny i jego działanie.

Pamiętajmy, że dopalacze to bardzo groźne i szybko uzależniające substancje psychoaktywne. Ich skład nigdy do końca nie jest znany, bywa często modyfikowany i może być różnego pochodzenia. Bardzo często w ich skład wchodzą trujące środki chemiczne, dlatego też są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia. Najczęściej sięgają po nie młodzi ludzie Głównym czynnikiem jest ciekawość. Inne bardzo ważne czynniki to: potrzeba aprobaty (wpływ środowiska), ucieczka od problemów, nieradzenie sobie z uczuciami, brak asertywności.

Czym są dopalacze( zwane też „ środki zastępcze”)?

CZYTAJ  Najmłodsza morsująca ma 6 lat

To środki chemiczne , których działanie nie jest dobrze znane. Zawierają :

 • syntetyczne kannaboidy – pochodne THC, które występują w marihuanie, ale o silniejszym działaniu
 • pestycydy (środki stosowane w rolnictwie do zwalczania szkodników) – trucizna, która może powodować zapalenie skóry, wątroby, osłabia organizm, zaburza pracę serca
 • syntetyczne katynony( podnoszą ciśnienie krwi, powodują zawroty głowy, krwawienie z nosa , halucynacje, kłopoty z krążeniem krwi)
 • ołów – jego duża ilość może spowodować choroby umysłowe, jest przyczyną bezsenności,  utraty apetytu, zawrotów i bólu głowy, drżenia i skurczy mięśni
 • rtęć –jego małe dawki wywołują osłabienie i bóle głowy, zaburzają sen, koncentrację uwagi, pamięć. Większe dawki są przyczyną niewydolności krążenia, uszkodzenia nerek, uszkodzenia układu nerwowego.

W dopalaczach stwierdzano także obecność: kwasu solnego, benzyny, acetonu, fosforu i innych szkodliwych substancji.

Substancje zawarte w dopalaczach nie są  jeszcze dokładnie zbadane. Większość  dopalaczy składa się z kilku lub kilkunastu substancji.  Nikt nie wie, jakie konsekwencje ich używania  pojawią się za parę lat. Pewne jest, że w wyniku ich używania rozwija się uzależnienie fizyczne i psychiczne.

Mogą wywoływać zarówno apatię czy depresję, jak i  stan pobudzenia, nerwowość ,euforię, halucynację, bezsenność, wahania nastroju. Mogą też powodować agresję wobec innych lub siebie ( próby samobójcze, samobójstwa).

Po zażyciu dopalacza zawsze występują konsekwencje zdrowotne – mogą powodować czasowe zaburzenie funkcjonowania organizmu , zatrucia, trwałe uszkodzenia narządów wewnętrznych, mogą też  spowodować śmierć.

Najczęściej występujące objawy :

 • zawał serca
 • zaburzenie pracy serca
 • udar mózgu
 • przyśpieszony puls, trudności w oddychaniu, sztywność mięśni
 • podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi
 • zaburzenia psychotyczne, którym towarzysza halucynacje i pobudzenie
 • uszkodzenie nerek

Wpływ dopalaczy  na organizm człowieka związany jest z jego stanem zdrowia, wiekiem, płcią, sposobem przyjęcia danej substancji, jej ilością , a także jej składem.

Efekt przyjęcia tej samej substancji u różnych osób może być inny.  Młodzi ludzie często  oczekują, że będzie on taki, jak ktoś  go opisał. ,Nie myślą , że może być inny  i  że mogą przegrać swoje zdrowie, a nawet  życie.

CZYTAJ  5-latek mógł umrzeć podczas kąpieli

 

8 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
endriu
5 lat temu

A,niech im służy ?

mateusz koniuszko
5 lat temu

Szczena też mieszał różne rzeczy np płyn Do mycie felg, byle by sie naćpać

!!
odpowiada  mateusz koniuszko
5 lat temu

Paweł, napisz coś o sobie, bo inaczej to ja zrobię. Siema

Przedszkolak
5 lat temu

Jakim trzeba być kretynem i idiotą, żeby narażać swój organizm i przyjmować nie wiadomo co.

pos
5 lat temu

Młodzi chemicy. Na studia i niech leki produkują

bj
5 lat temu

amfetamine zalegalizowac i marichuane a dopalace zniknom

janek
odpowiada  bj
5 lat temu

bj, a Ciebie powinni zdelegalizować. Byś sobie zniknOM, om, om, om.

Rituś
odpowiada  bj
3 lat temu

Przeczytajcie co napisał BJ. Macie przyklad chodzacego typowego dopka ktory tylko czeka jak narkotyki zalegalizują. Debil to malo powiedziane. Pozdrawiam wszystkich zdrowych Ostrowian

8
0
Napisz co o tym sądziszx