Głos wojewody i prokuratury w sprawie skandalu we wzywaniu karetki

Udostępnij
Tweet

Wojewoda Wielkopolski wydał oświadczenie, a prokuratura poinformowała o wszczęciu śledztwa po publikacji nagrań zawierających skandaliczne słowa dyspozytora medycznego z Kalisza. Bulwersująca w tej historii była również konieczność powtarzania zgłoszenia w czasie jednego połączenia dwóm różnym dyspozytorom – w Poznaniu (numer 112) oraz dyspozytorowi medycznemu z Kalisza (999).

+

Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann zażądał wyjaśnień w trybie pilnym w sprawie postępowania pracowania kaliskiego szpitala zatrudnionego jako dyspozytor medyczny. Hoffmann ocenił zachowanie przyjmującego zgłoszenie skrajnie krytycznie.

Dotychczasowe funkcjonowanie systemu powstało za rządów PO-PSL. Być może obecny wojewoda z PiS oraz Marlena Maląg pełniąca funkcję zastępcy pójdą po rozum do głowy i przywrócą normalność. Kiedyś zgłoszenie odbierała dyspozytorka stacjonująca w siedzibie ostrowskiej straży pożarnej. Gdy zrozumiała, że sytuacja jest pilna, natychmiast – w trakcie trwania połączenia ze zgłaszającym – dysponowała załogę karetki pogotowia.

Po zmianach zafundowanych przez koalicję Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego zlikwidowano dyspozytornię w Ostrowie Wlkp. W zamian utworzono jednostkę w Kaliszu, które zbiera zgłoszenia z sześciu okolicznych powiatów. O pomyłkę w lokalizacji nie jest trudno.

Jeszcze w 2010 r. protestowali ówcześni starostowie, gdzie likwidowano centra powiadamiania ratunkowego. Obecnie chory system 112 powoduje, że chcąc wezwać karetkę, będziemy tracili cenny czas na opowiadanie historii osobie, która jako pierwsza odbierze telefon, a następnie zostaniemy do Kalisza gdzie ponownie zostaną nam zadane szczegółowe pytania. Tragicznie zakończona historia, która wydarzyła się w środę w Ostrowie Wlkp. pokazała, że wzywanie pomocy do umierającego trwało 4 minuty. Te cenne minuty, o których się mówi, że powinna zostać udzielona pomoc, ponieważ w przeciwnym razie zaczną się nieodwracalne uszkodzenia mózgu.

Dyspozytor z Kalisza pokazał, że albo miał słaby dzień albo wypalił się zawodowo. Być może kiedyś wzorowo spełniał swoje obowiązki. Jednak tego dnia wypowiedział słowa, który nigdy nie powinny paść. Gdy Pan Sebastian Banasiak wyraził obawę, że przez takie przeprowadzanie szczegółowego wywiadu może umrzeć potrzebujący pomocy, dyspozytor z Kalisza odpowiedział, że najwyżej umrze. Każdy z nas umrze. Najgorsze jest to, że faktycznie umarł, bo karetka od momentu nawiązania połączenia z numerem 112 dojechała dopiero po 15 minutach. Do pokonania miała raptem 3 kilometry.

CZYTAJ  Okropna woda w Antoninie. Sanepid w akcji (aktualizacja)

Nawet gdyby Pan Sebastian Banasiak trafił na właściwą osobę i tak był skazany na dwukrotnie dłuższy czas potrzebny na wezwanie pomocy. W sytuacjach stresowych ten czas wydłuża się trzykrotnie, ponieważ przyjmujący ponownie zgłoszenie musi wysłuchiwać zdegustowanego rozmówcę.

Prokuratura z Ostrowa Wlkp, wszczęła śledztwo w sprawie o czyn z art. 150 kk i 160 kk par. 2. – Chodzi o nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka oraz o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia przez osobę, na której ciąży obowiązek opieki, za co grozi do 5 lat więzienia – powiedział prokurator PAP.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
38 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Bartek
7 lat temu

Brawo My 😀

Bartek
7 lat temu

Podziękujmy za ten stan rzeczy koalicji PO/PSL to myśmy a nie kto inny ich wybrali, więc nam się też brawa należą

czytelnik2
odpowiada  Bartek
7 lat temu

Jak mówi przysłowie ‘’mądry ustępuje głupiemu’’ i dlatego głupi nami rządzą.
To może pójdźmy na kompromis i nazwijmy tą przykrą przypadłość „dudzizną”:))))

przystojny Stefan
7 lat temu

Co na tę aferę dupa wołowa powiedziała?

stwpford
7 lat temu

PO sprowadziło Ostrów do rangi wsi. Nawet Urbaniak nazwał obecną panią prezydent „sołtysem”. POdziekujemy wam oj POdziekujemy

bez komentarza
7 lat temu

Obojętnie jaka dyskusja czy jaki temat, to janusze zawsze poruszają temat polityki. Człowiek umiera a ci o poityce

Zresztą słyszałem rozmowe na youtube i na miejscu 112 nie wysyłał bym karetki gdybym usłyszał że kolo jest pod wpływem. Odrazu bym się rozłączył a nie patologi wysyłał karetke. A jakby w tym czasie jakieś dziecko uległo wypadkowi i nie było by karetki dostąpnej? Do zachlanej patologi nie powinno sie wysyłać lekarzy, chyba tylko żeby ich kastrowali albo usypiali jak psa.

kilof
odpowiada  bez komentarza
7 lat temu

Janusz i patologia to chyba sobie tak nazywasz każdy ma równe prawa….

Uczeń
odpowiada  bez komentarza
7 lat temu

Czy pijany czy nie, ma obowiązek pomóc mu jako ratownik medyczny i zadysponować karetkę. Przez jego nieodpowiedzialne postępowanie facet zmarł..

Ostrowski
7 lat temu

„Dotychczasowe funkcjonowanie systemu powstało za rządów PO-PSL. Być może obecny wojewoda z PiS oraz Marlena Maląg pełniąca funkcję zastępcy pójdą po rozum do głowy i przywrócą normalność.hahahaha przecież Maląg to PiS a PiS kompletne zaprzeczenie normalności.

Krotoszynianin
7 lat temu

Ten Ostrów, to jakaś dziura zabita dechami musi być, bo żeby coś załatwić w Energetyce albo w Gazowni, to do Kalisza muszą jeździć. Nawet karetkę pogotowia na miejscu trzeba zamawiać przez Kalisz. Pieprzone bażanty. Za to mają posła Urbaniaka, który co się pokaże w telewizji, to żenada i obciach.

kazek2
odpowiada  Krotoszynianin
7 lat temu

twój komentarz jest żenujący krotoszynianin podobnie jak ty daruj sobie takie wpisy bo niestety nie dorosłeś do pisania komentarzy kup sobie zeszyt i tam wpisuj swoje wypociny bo inaczej tego nie można nazwać

Olo
odpowiada  Krotoszynianin
7 lat temu

Te cymbale z krotoszyna kmiockiego jak „zamawiasz” karetke w tej swojej burackiej wiosce to tez z kalisza dyspozytor ja wysyla wiesz b..A..ranie

Zenon
odpowiada  Olo
7 lat temu

Przecież na 100% czuć, że to cebularz z ruskiego zaboru- a ty dajesz się podpuszczać i obrażasz ludzi z porządnego wielkopolskiego Krotoszyna!!!!!!!!!!!!!!!!

Olo
odpowiada  Zenon
7 lat temu

Przepraszam. Dałem się sprowokować. Przepraszam Krotoszyn jeżeli to prawda i cebula to pisze.

Baba
odpowiada  Krotoszynianin
7 lat temu

A ty co? Wstydzisz się, że jesteś kaliszak i za mieszkańca Krotoszyna się podajesz!! Oż to odwaga cywilna, poniżej pasa.

PiSowiec
7 lat temu

Jak przeczytałem że gościu już był kompletnie pijany przed 15 i miał na imie seba, to nie musiałem dalej czytać.

Merlin
odpowiada  PiSowiec
7 lat temu

Pijany czy nie pijany, bezdomny czy nie, pomoc się należy. Od tego jest pogotowie.

Oj
odpowiada  Merlin
7 lat temu

Zmienisz zdanie jak ktoś z Twoich bliskich lub Ty sama będziesz potrzebowała karetki a ona będzie się pijanym penerem zajmować, który ma wszystko i wszystkich w d…e. Nikomu źle nie życzę i mam nadzieję , że nigdy nie będziesz w potrzebie ale jednak gdy tak się stanie pamiętaj co wypisywalas…

38
0
Napisz co o tym sądziszx