Literaci na „witaczach” Ostrowa

Bohaterami 12. edycji kampanii promocyjnej Ostrowa Wielkopolskiego „Tu mieszkali” są: Wojciech Bąk, Gustaw Bojanowski, Kazimierz Grześkowiak, Leo Hirsch, Jerzy Ofierski, Edzard Schaper i Jadwiga Żylińska. Tym samym, rok 2017 został uznany w naszym mieście Rokiem Ostrowskiej Kultury.

+

W tym roku zdecydowano się poświęcić szczególną uwagę ważnym postaciom związanym w przeszłości z Ostrowem Wielkopolskim. Dziś odbyła się konferencja przedstawiająca tegoroczną miejską kampanię promocyjną.

– Oprócz naszego miasta, te postaci łączy jeszcze jeden ważny wspólny mianownik. Jest nim twórczość pisarska oraz działalność na niwie kultury. Ostrów Wielkopolski był dla nich miastem, w którym zaczęło się ich życie lub był on jednym z kolejnych przystanków na ich życiowej drodze. Dziś właśnie, w tym mieście, w którym spędzili część swojego życia – nie zapominamy o ich ważnej działalności na rzecz kultury, literatury, poezji – mówiła Beata Klimek, prezydent Ostrowa.

Od 2005 roku bohaterami kampanii byli: Katarzyna Borowicz – Miss Polski 2005, a także III Wicemiss Świata, znakomity żużlowiec – Tomasz Jędrzejak, piłkarze ręczni i członkowie reprezentacji Polski: Marcin i Krzysztof Lijewscy, a także muzycy, a wśród nich: Zespół Big Cyc, Maciej Balcar, Krzysztof Komeda – Trzciński oraz bohater ubiegłorocznej kampanii – profesor Antoni Kalina.

– W tym roku to właśnie obecność tych znamienitych postaci na miejskich „witaczach” będzie przypominać mieszkańcom oraz gościom naszego miasta o ich związkach z Ostrowem Wielkopolskim, ich bogatych życiorysach i tym, co wnieśli swoją działalnością do naszej kultury. Tegoroczna kampania promocyjna wiąże się niewątpliwie z dużymi walorami edukacyjnymi i historycznymi, które stanowią o tożsamości każdej wspólnoty samorządowej. Liczę na to, że po raz kolejny będzie rozsławiała Ostrów Wielkopolski, a jednocześnie stanowić będzie wyraz naszej pamięci i docenienia osób, które są jej tegorocznymi bohaterami – dodała prezydent.

Autorem projektu tegorocznej kampanii jest podobnie, jak w latach ubiegłych, artysta plastyk Piotr Łopatka. Z kolei rysunki literatów wykonał artysta Szymon Wasielak. Prezentacji literatów dokonał Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ  Przyjeżdża Donald Tusk

Podczas konferencji przybliżono także planowane przedsięwzięcia, które będą odbywać się przez najbliższy rok w ramach Roku Ostrowskiej Kultury. Omówili je przedstawiciele ostrowskich jednostek kulturalnych – dyrektor Muzeum Miasta Witold Banach, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury Sebastian Górski oraz Jolanta Suchorzewska z ostrowskiej Biblioteki Publicznej.

Podczas konferencji uczestnicy pracowni teatralnej OCK „Nasz Teatr”: Piotr Pilarski, Katarzyna Reinert –Kamińska i Wielisława Dankiewicz – Czajka zaprezentowali utwory Jadwigi Żylińskiej, Wojciecha Bąka i Gustawa Bojanowskiego. Konferencję uświetnił występ muzyczny Roberta Matuszewskiego, który zagrał na saksofonie sopranowym.

Na jej zakończenie odbyła się promocja książki ks. Stanisława Śniatały, absolwenta ostrowskiego gimnazjum w 1989 roku, pt. „Wspomnienia proboszcza z Dobrzycy”.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

16 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wczesniak
6 lat temu

Taaa..ksiadz Stanislaw Sniatala ukonczyl ostrowskie gimnazjum nie w 1989 r.jak podaje autor artykulu lecz dokladnie sto lat predzej

ytrewq
6 lat temu

O ile osoby z pierwszych kampanii były znane i rozpoznawalne, to ten bilbord jest bez sensu. Szkoda pieniędzy bo 99% kierowców będących tu przejazdem i tak nic z tego nie zrozumie. No ale na coś pieniądze trzeba wydać, jak nie na przepłaconą kładkę to na bilbordy z niemal anonimowymi (dla znacznej większości) ludźmi.

Maxi
6 lat temu

Jaja jak arbuzy, czyli bezrefleksyjne powtarzanie czegoś, co jest bez sensu. Kto z kierowców wjeżdżających do Ostrowa np. od Krotoszyna przyjrzy się temu „witaczowi” , który wisi na gimnazjum? A jeśli nawet, to ma ułamek sekundy żeby coś zobaczyć. A jak się dłużej zagapi, to może czasem zabić kogoś na przejściu dla pieszych, które jest kilkadziesiąt metrów dalej. Jeden wielki bezsens i wydane niemałe zapewne pieniądze. Lepiej było wydać na więcej nowych drzew w miejsce tych wyciętych lub np. na obniżenie krawężników przy niektórych przejściach dla pieszych. Ale po co? Przecież to pieniądze społeczne, czyli niczyje. Jak w socjaliźmie.

Lolo
6 lat temu

„Jerzey Ofierski”. Kampania z bykiem czy bycza kampania?

Włodarz
6 lat temu

Ja na ostrowskich bilbordach umieściłbym twarz Buzka, honorowego obywatela miasta Ostrowa, patrzącą na gołą dupę Skiby (tu mieszkamy). https://www.youtube.com/watch?v=fppzQkoeJiM

babcia
odpowiada  Włodarz
6 lat temu

E tam lepsza by była facjata marionetki ,podobno prezydenta niektórych Polaków wpatrującego się w zadek Dody…

Prorok
odpowiada  babcia
6 lat temu

Babciu wasz czas minął, musicie się z tym pogodzić i żadne kwiczenie nic tu nie zmieni. Jaki sens w ogóle twojej wypowiedzi, nikogo z Ostrowa tam nie widzę…

Komentarz
odpowiada  Prorok
6 lat temu

Dokładnie !!!
Zapomnij o nich, ich czas się skończył już jakiś czas temu, ale oni jeszcze nie przyjęli tego do wiadomości.
Niech sobie popiszą chociaż komentarze bo tylko to im pozostało z tej całej bezsilności !!!

kibic zuzla
6 lat temu

Proponuje jeszcze JARKA URBANIAKA który ostatnio był w tv nosił kartony po sejmie

kibic zuzla
6 lat temu

A nasz mistrz SŁAWOMIR MAJUSIAK kiedy bedzie

jessie james
6 lat temu

„Miasto rencistów i emerytów wita !!!” TO JEST HASLO NA BILBOARD…..

Zdegustowany
6 lat temu

Kuźwa, że tak się wyrażę. Jak można porównywać kodomickich grajków BiG CYC z Komedą?

marta
odpowiada  Zdegustowany
6 lat temu

Chłopie, nie masz innych problemów?

Prorok
odpowiada  marta
6 lat temu

Chłopa szukasz to na pole, co prawda w oczy kole?

jaja
6 lat temu

Przejeżdżający przez Ostrów kierowcy jednym rzutem oka rozpoznają o jakiego wielkiego literata w każdym przypadku chodzi. To prawdziwa promocja miasta no i niemałe pieniądze.

leszek
odpowiada  jaja
6 lat temu

Tłumacz tym co cały dzień powszedni jeżdżą rowerem po Ostrowie 🙂

16
0
Napisz co o tym sądziszx