Literaci na „witaczach” Ostrowa

Bohaterami 12. edycji kampanii promocyjnej Ostrowa Wielkopolskiego „Tu mieszkali” są: Wojciech Bąk, Gustaw Bojanowski, Kazimierz Grześkowiak, Leo Hirsch, Jerzy Ofierski, Edzard Schaper i Jadwiga Żylińska. Tym samym, rok 2017 został uznany w naszym mieście Rokiem Ostrowskiej Kultury.

+

W tym roku zdecydowano się poświęcić szczególną uwagę ważnym postaciom związanym w przeszłości z Ostrowem Wielkopolskim. Dziś odbyła się konferencja przedstawiająca tegoroczną miejską kampanię promocyjną.

– Oprócz naszego miasta, te postaci łączy jeszcze jeden ważny wspólny mianownik. Jest nim twórczość pisarska oraz działalność na niwie kultury. Ostrów Wielkopolski był dla nich miastem, w którym zaczęło się ich życie lub był on jednym z kolejnych przystanków na ich życiowej drodze. Dziś właśnie, w tym mieście, w którym spędzili część swojego życia – nie zapominamy o ich ważnej działalności na rzecz kultury, literatury, poezji – mówiła Beata Klimek, prezydent Ostrowa.

Od 2005 roku bohaterami kampanii byli: Katarzyna Borowicz – Miss Polski 2005, a także III Wicemiss Świata, znakomity żużlowiec – Tomasz Jędrzejak, piłkarze ręczni i członkowie reprezentacji Polski: Marcin i Krzysztof Lijewscy, a także muzycy, a wśród nich: Zespół Big Cyc, Maciej Balcar, Krzysztof Komeda – Trzciński oraz bohater ubiegłorocznej kampanii – profesor Antoni Kalina.

– W tym roku to właśnie obecność tych znamienitych postaci na miejskich „witaczach” będzie przypominać mieszkańcom oraz gościom naszego miasta o ich związkach z Ostrowem Wielkopolskim, ich bogatych życiorysach i tym, co wnieśli swoją działalnością do naszej kultury. Tegoroczna kampania promocyjna wiąże się niewątpliwie z dużymi walorami edukacyjnymi i historycznymi, które stanowią o tożsamości każdej wspólnoty samorządowej. Liczę na to, że po raz kolejny będzie rozsławiała Ostrów Wielkopolski, a jednocześnie stanowić będzie wyraz naszej pamięci i docenienia osób, które są jej tegorocznymi bohaterami – dodała prezydent.

Autorem projektu tegorocznej kampanii jest podobnie, jak w latach ubiegłych, artysta plastyk Piotr Łopatka. Z kolei rysunki literatów wykonał artysta Szymon Wasielak. Prezentacji literatów dokonał Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Podczas konferencji przybliżono także planowane przedsięwzięcia, które będą odbywać się przez najbliższy rok w ramach Roku Ostrowskiej Kultury. Omówili je przedstawiciele ostrowskich jednostek kulturalnych – dyrektor Muzeum Miasta Witold Banach, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury Sebastian Górski oraz Jolanta Suchorzewska z ostrowskiej Biblioteki Publicznej.

Podczas konferencji uczestnicy pracowni teatralnej OCK „Nasz Teatr”: Piotr Pilarski, Katarzyna Reinert –Kamińska i Wielisława Dankiewicz – Czajka zaprezentowali utwory Jadwigi Żylińskiej, Wojciecha Bąka i Gustawa Bojanowskiego. Konferencję uświetnił występ muzyczny Roberta Matuszewskiego, który zagrał na saksofonie sopranowym.

Na jej zakończenie odbyła się promocja książki ks. Stanisława Śniatały, absolwenta ostrowskiego gimnazjum w 1989 roku, pt. „Wspomnienia proboszcza z Dobrzycy”.

POLECANE NEWSY

16 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wczesniak
5 lat temu

Taaa..ksiadz Stanislaw Sniatala ukonczyl ostrowskie gimnazjum nie w 1989 r.jak podaje autor artykulu lecz dokladnie sto lat predzej

ytrewq
5 lat temu

O ile osoby z pierwszych kampanii były znane i rozpoznawalne, to ten bilbord jest bez sensu. Szkoda pieniędzy bo 99% kierowców będących tu przejazdem i tak nic z tego nie zrozumie. No ale na coś pieniądze trzeba wydać, jak nie na przepłaconą kładkę to na bilbordy z niemal anonimowymi (dla znacznej większości) ludźmi.

Maxi
5 lat temu

Jaja jak arbuzy, czyli bezrefleksyjne powtarzanie czegoś, co jest bez sensu. Kto z kierowców wjeżdżających do Ostrowa np. od Krotoszyna przyjrzy się temu „witaczowi” , który wisi na gimnazjum? A jeśli nawet, to ma ułamek sekundy żeby coś zobaczyć. A jak się dłużej zagapi, to może czasem zabić kogoś na przejściu dla pieszych, które jest kilkadziesiąt metrów dalej. Jeden wielki bezsens i wydane niemałe zapewne pieniądze. Lepiej było wydać na więcej nowych drzew w miejsce tych wyciętych lub np. na obniżenie krawężników przy niektórych przejściach dla pieszych. Ale po co? Przecież to pieniądze społeczne, czyli niczyje. Jak w socjaliźmie.

Lolo
5 lat temu

„Jerzey Ofierski”. Kampania z bykiem czy bycza kampania?

Włodarz
5 lat temu

Ja na ostrowskich bilbordach umieściłbym twarz Buzka, honorowego obywatela miasta Ostrowa, patrzącą na gołą dupę Skiby (tu mieszkamy). https://www.youtube.com/watch?v=fppzQkoeJiM

babcia
odpowiada  Włodarz
5 lat temu

E tam lepsza by była facjata marionetki ,podobno prezydenta niektórych Polaków wpatrującego się w zadek Dody…

Prorok
odpowiada  babcia
5 lat temu

Babciu wasz czas minął, musicie się z tym pogodzić i żadne kwiczenie nic tu nie zmieni. Jaki sens w ogóle twojej wypowiedzi, nikogo z Ostrowa tam nie widzę…

Komentarz
odpowiada  Prorok
5 lat temu

Dokładnie !!!
Zapomnij o nich, ich czas się skończył już jakiś czas temu, ale oni jeszcze nie przyjęli tego do wiadomości.
Niech sobie popiszą chociaż komentarze bo tylko to im pozostało z tej całej bezsilności !!!

kibic zuzla
5 lat temu

Proponuje jeszcze JARKA URBANIAKA który ostatnio był w tv nosił kartony po sejmie

kibic zuzla
5 lat temu

A nasz mistrz SŁAWOMIR MAJUSIAK kiedy bedzie

jessie james
5 lat temu

„Miasto rencistów i emerytów wita !!!” TO JEST HASLO NA BILBOARD…..

Zdegustowany
5 lat temu

Kuźwa, że tak się wyrażę. Jak można porównywać kodomickich grajków BiG CYC z Komedą?

marta
odpowiada  Zdegustowany
5 lat temu

Chłopie, nie masz innych problemów?

Prorok
odpowiada  marta
5 lat temu

Chłopa szukasz to na pole, co prawda w oczy kole?

jaja
5 lat temu

Przejeżdżający przez Ostrów kierowcy jednym rzutem oka rozpoznają o jakiego wielkiego literata w każdym przypadku chodzi. To prawdziwa promocja miasta no i niemałe pieniądze.

leszek
odpowiada  jaja
5 lat temu

Tłumacz tym co cały dzień powszedni jeżdżą rowerem po Ostrowie 🙂

16
0
Napisz co o tym sądziszx