Rower miejski systemem gospodarskim. Można?

Rower Miejski to możliwość wynajmowania jednośladów. Ostrów Wielkopolski postawił na rozwiązanie profesjonalne. Natomiast sąsiedni Krotoszyn nie chcąc wydawać co najmniej pół miliona złotych, postanowił stworzyć Krotoszyński Rower Miejski systemem gospodarskim.

W Ostrowie Wlkp. mają powstać dwie stacje – jedna przy Stadionie Miejskim, druga na przeciwko dworca PKP. Dzięki temu rozwiązaniu, ktoś chcąc się przemieścić pomiędzy tymi punktami lub chcąc pojechać na wycieczkę, będzie mógł skorzystać z roweru miejskiego. Ostrowski projekt kosztować będzie 400 tys. zł. Czyli jedna stacja wraz z dziesięcioma rowerami będzie wynosiła połowę tej kwoty. Pieniądze będą pochodziły z dotacji w ramach WRPO.

Władzom Krotoszyna nie udało się pozyskać środków zewnętrznych, dlatego podjęły decyzję o stworzeniu Krotoszyńskiego Roweru Miejskiego systemem gospodarskim. Powstanie tam aż 5 stacji.

Projekt w Krotoszynie rozpoczął się od apelu do mieszkańców, by Ci przekazywali swoje rowery, z których już nie korzystają. Urzędnicy za pomocą pracowników spółki autobusowej wyremontują je, pomalują w jednakowych kolorach. W ten oto sposób przy niskich wydatkach powstaną dwie stacje z co najmniej dziewiętnastoma rowerami.

Kolejna różnica to fakt, że w Krotoszynie wypożyczenie roweru będzie całkowicie bezpłatne. Nie będzie też wymagana żadna rejestracja. Powoduje to ryzyko porzucenia roweru w niewyznaczonym miejscu lub próby rozebrania go na części. Ale czy będą to cenne modele? A skądże. Dotychczas zebrane modele pewnie szybciej trafiłyby na złom niż na ulice Krotoszyna. Dzięki renowacji mogą odzyskać dawny blask i wciąż służyć chętnym. Trudno sobie wyobrazić by ktoś chciał spieniężyć oznakowanego Jubilata.

W ten oto sposób, władze Krotoszyna w odważny sposób zaryzykowały i spróbują przetrzeć szlak. To na nich będą skupione oczy wielu samorządowców w Polsce. Temat już znalazł się na antenie TVN24. Projekt ma ruszyć do końca kwietnia.

CZYTAJ  Diecezja przymusi młodzież do jedności z parafiami?

http://www.tvn24.pl/polska-i-swiat,33,m/polska-i-swiat-sezon-na-jednoslady,719128.html – wątek Krotoszyna od 1:24.

32 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Artur
5 lat temu

Niestety w krotoszynie rowery bez zabezpieczeń zostaly zagospodarowane przez nieuczciwe spoleczeństwo. Kolejny raz przekonalismy sie że wciąż tkwimy w komunie i do obywatelskich postaw nie dorośliśmy

Paweł
5 lat temu

Pomysł taki świetny jak to centrum przesiadkowe. W takim mieście jak Ostrów- z ciasnym centrum bez ścieżek rowerowych to pomysł rodem z Marsa. Centrum przesiadkowe- dla kogo? Z dworca PKP kawałek drogi, przejście przez ruchliwą Dworcową. Dla osób starszych, po drodze jest postój taxi. PKS nie reflektuje, prywatni przewoźnicy będą musieli płacić- już widzę jak się pchają. Słowem moim zdaniem to centrum będzie tak ruchliwe jak obecnie dworzec PKS. Ale kasę się wyda i doliczy do tych 200 mln. Że bez sensu? kogo to obchodzi? A może jeszcze wystarczy, żeby dokupić na Allegro kilkanaście tysięcy „fanów” fejsbukowych dla naszej wspaniałej, progresywnej, charyzmatycznej itd itp

kodeks rowerzysty z Ostrowa Wlkp.
5 lat temu

do tych co na rowerach jeżdżą:
– zsiądź z roweru baranie jak dojeżdżasz do pasów celem ich przejścia a nie przejechania na rowerze
– włącz latarkę lub inne oświetlenie tłuku jak jedziesz rowerem wieczorem
– nie rozmawiaj ośle przez telefon jak jedziesz na rowerze
– pamiętaj sieroto jak jedziesz rowerem gdzie śnieg i lód (to na przyszłość) – stwarzasz zagrożenie nie tylko dla siebie ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu zwłaszcza jak jedziesz z dodatkowymi siatami na ramie i rurze rowera.

stefek

A teraz tłuku jeden, mógłbym napisac tutaj kodeks puszkarzy samochociarzy. Nie zrobie tego z powodu braku czasu. Nawet gdybym go miał to tekst umieszczony tutaj miałby za duzo znaków, a co za tym idzie to dobrze wiesz…ośle jeden.

Tomek

Może zgłosisz się na ministra komunikacji? Lub chociaż do ORMO się zapisz bo twoi przodkowie napewno tam byli. Co ma zrobić ojciec dwójki dzieci utrzymujacy się z jednej wypłaty bo żona pracować nie może bo nie ma miejsca w przedszkolach. Zostaje mu tylko rower

k
5 lat temu

2 tys za rower? Za tyle można mieć porządny używany samochód (to nie żart)

qwerty
odpowiada  k
5 lat temu

400 000 / 20 daje 20 tysięcy za jeden rower…. do szkoły na matematykę…

palec manchester
5 lat temu

Pamiętajcie, im „droższa” inwestycja, tym więcej można przytulić.Pytanie tylko ile osób będzie przytulało.

ignac
odpowiada  palec manchester
5 lat temu

Ty weś się lepiej za pracę a nie na tym rowerze od rana do wieczora jeździsz buraku jeden.

stefek
5 lat temu

I jeszcze jedno. Koszt roweru dobrej klasy na którym można sie przemieszczać bez jakiegokolwiek kompleksu że sie zepsuje po drodze, to cos około 2 tyś zł. Daje to 100 rowerów na sume 200 tyś zł Biorąc pod uwage stację, czyli jakąś budke z cieciem, czy jakoś tak, bo nie wiem jak to ma wyglądać, niech te 100tyś idzie na budke, a kolejne 100tyś na rowery. Daje to 50 rowerów za 2 tyś jeden. A tutaj oni chca kupic 10 rowerów za 100 tyś. PYTAM sie, Jakie to beda rowery?! WYCZYNOWE, markowe? Jeden rower za 10 tyś? Kto te rowery ubezpieczy? I na jaką kwotę? Napisze to w sposób dosadny! NIE ZGADZAM SIE NA TAKI PRZEKRĘT, PRZEKRĘTY rodem z dzikiego zachodu! Sądzicie że społeczeństwo to ciemne matołki z Pacanowa? Glapami karmione, że nie wiedzą ile kosztuje rower do jazdy miejskiej????!! Za kogo Wy sie uważacie ELYTO ze wsi?! I dlaczego tak szastacie tymi pieniedzmi na lewo i prawo, rozdając je kolesiom, znajomym firmom, projektantom itd itp. Jakim trzeba byc kretynem i przekrętem żeby tak działać na niekorzyść miasta?!

Obywatel
odpowiada  stefek
5 lat temu

Rowery tyle nie będą kosztować. 200 000 jest za jedna stację z rowerami. Czyli stanowisko gdzie one będą stać. To tyle kosztuje. Nie wiem jak miasto się z tego rozlicza ale o te rowery trzeba dbać, przewozić gdy będzie ich brakować na danym stanowisku. Czyli zabrać do busa i przewozić na inne stanowisko. Pytanie czy to też będzie płatne czy to dana firma pokrywa z tego co zarobi? A zarobi? Trudno powiedzieć. Jeśli wzorem innych miast pierwsze 20-30 minut będzie darmowe to przejazd od stadionu do dworca (1,5km) będzie darmowy. Chyba, że ktoś weźmie rower na kilka godzina. Średnio 3 godziny kosztuje jakieś 9 zł a 5 godzin około 20zł. Będą chętni? Moim zdaniem nie. Jesteśmy za małym miastem. Mamy za mało ścieżek aby takie coś było popularne. Lepiej już by było aby kupić rower za ułamek tej kwoty i je wypożyczać mieszkańcom ale czy to ma sens? Wiem, że nie wszystko musi się zwracać i być opłacalne ale w tym przypadku widzę wywalanie pieniędzy w błoto. Lepiej robić coś porządnie a nie pod publikę. Lepiej te 400 tys. przeznaczyć na ścieżki rowerowe.

stefek
5 lat temu

Coś wam napiszę wy eurokraci rodem z dzikiego zachodu. Najpierw, zajmijcie sie CHORYM systemem sciezek rowerowych w ostrowie. Kazda ścieżka z innej epoki. Kazda ścieżka innego inzyniera, projektanta. Co to ma być, że jadąc przez most odolanowski ścieżka rowerową, nagle musze zjechać z niej i nawet nie wiem gdzie?! Nagle sie kończy i NIC! Chodnikiem mam jechać?! Ścieżka rowerowa na Limanowskiego w strone szczygliczki jadąc nagle sie konczy i mam chodnik tuz przy cmentarzu. Pytam sie którędy mam jechac?! Kto to projektował?! Kto to odbierał? Jakis(aś) niepełnosprawny(a)? W całym ostrowie, są „sciezki” które WOGÓLE nie odpowiadają zadnym normom, nie wspominając juz o normach europejskich. Chcecie stworzyc „park rowerowy” świetnie, super, tylko zacznijcie najpierw od PRAWIDŁOWEJ przebudowy, rozbudowy ścieżek których tak naprawdę w Ostrowie nie ma.

ola
odpowiada  stefek
5 lat temu

Masz rację.Przykład: ściężka rowerowa wzdłuz poligonu na Grabowskiej nagle się kończy. I co dalej? Ruchliwa,wąska ulica. Może/ jest teraz okazja/ należałby wyciąć drzewa po jednej stronie ul.Grabowskiej o zrobić ścieżkę do ul.Kaliskiej. Droga tą porusza się bardzo wiele osób, w tym dzieci jadące rowerami do szkoły nr.5.

lechu
odpowiada  ola
5 lat temu

Ola ty mi tu dziećmi nie wyjeżdżaj bo one swój rozum mają – co nie masz jak do meliny na tym rowerze dojechać ?

anka
odpowiada  lechu
5 lat temu

A masz namiary na tą melinę skoro wiesz, że rowerem trzeba tam dojechać?

Czytelnik
5 lat temu

Szkoda kasy na to Ostrów jest za małym miastem na to stanowczo NIE ,

Zdzichu
5 lat temu

A te rowery mają służyć ludziom do jeżdżenia do pracy lub dla rekreacji wieczorem to jestem jak najbardziej za —- bo dla bydła i nierobów na rowerach w Ostrowie w godzinach od 7.30 do 14.30 mówię stanowczo NIE.

matka
5 lat temu

mi ukradziono rower w Ostrowie a właściciel lombardu,mieszkaniec Krotoszyna wywiózł go w swoje rejony,rower miałam oznakowany,Krotoszyn słynie z przekrętów,a Ostrów się uczy,nie pomógł monitoring z lombardu,właściciel dostał pouczenie i tyle po sprawie,żenada

32
0
Napisz co o tym sądziszx