Rower miejski systemem gospodarskim. Można?

Udostępnij
Tweet

Rower Miejski to możliwość wynajmowania jednośladów. Ostrów Wielkopolski postawił na rozwiązanie profesjonalne. Natomiast sąsiedni Krotoszyn nie chcąc wydawać co najmniej pół miliona złotych, postanowił stworzyć Krotoszyński Rower Miejski systemem gospodarskim.

W Ostrowie Wlkp. mają powstać dwie stacje – jedna przy Stadionie Miejskim, druga na przeciwko dworca PKP. Dzięki temu rozwiązaniu, ktoś chcąc się przemieścić pomiędzy tymi punktami lub chcąc pojechać na wycieczkę, będzie mógł skorzystać z roweru miejskiego. Ostrowski projekt kosztować będzie 400 tys. zł. Czyli jedna stacja wraz z dziesięcioma rowerami będzie wynosiła połowę tej kwoty. Pieniądze będą pochodziły z dotacji w ramach WRPO.

Władzom Krotoszyna nie udało się pozyskać środków zewnętrznych, dlatego podjęły decyzję o stworzeniu Krotoszyńskiego Roweru Miejskiego systemem gospodarskim. Powstanie tam aż 5 stacji.

Projekt w Krotoszynie rozpoczął się od apelu do mieszkańców, by Ci przekazywali swoje rowery, z których już nie korzystają. Urzędnicy za pomocą pracowników spółki autobusowej wyremontują je, pomalują w jednakowych kolorach. W ten oto sposób przy niskich wydatkach powstaną dwie stacje z co najmniej dziewiętnastoma rowerami.

Kolejna różnica to fakt, że w Krotoszynie wypożyczenie roweru będzie całkowicie bezpłatne. Nie będzie też wymagana żadna rejestracja. Powoduje to ryzyko porzucenia roweru w niewyznaczonym miejscu lub próby rozebrania go na części. Ale czy będą to cenne modele? A skądże. Dotychczas zebrane modele pewnie szybciej trafiłyby na złom niż na ulice Krotoszyna. Dzięki renowacji mogą odzyskać dawny blask i wciąż służyć chętnym. Trudno sobie wyobrazić by ktoś chciał spieniężyć oznakowanego Jubilata.

W ten oto sposób, władze Krotoszyna w odważny sposób zaryzykowały i spróbują przetrzeć szlak. To na nich będą skupione oczy wielu samorządowców w Polsce. Temat już znalazł się na antenie TVN24. Projekt ma ruszyć do końca kwietnia.

http://www.tvn24.pl/polska-i-swiat,33,m/polska-i-swiat-sezon-na-jednoslady,719128.html – wątek Krotoszyna od 1:24.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

32 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Artur
6 lat temu

Niestety w krotoszynie rowery bez zabezpieczeń zostaly zagospodarowane przez nieuczciwe spoleczeństwo. Kolejny raz przekonalismy sie że wciąż tkwimy w komunie i do obywatelskich postaw nie dorośliśmy

Paweł
7 lat temu

Pomysł taki świetny jak to centrum przesiadkowe. W takim mieście jak Ostrów- z ciasnym centrum bez ścieżek rowerowych to pomysł rodem z Marsa. Centrum przesiadkowe- dla kogo? Z dworca PKP kawałek drogi, przejście przez ruchliwą Dworcową. Dla osób starszych, po drodze jest postój taxi. PKS nie reflektuje, prywatni przewoźnicy będą musieli płacić- już widzę jak się pchają. Słowem moim zdaniem to centrum będzie tak ruchliwe jak obecnie dworzec PKS. Ale kasę się wyda i doliczy do tych 200 mln. Że bez sensu? kogo to obchodzi? A może jeszcze wystarczy, żeby dokupić na Allegro kilkanaście tysięcy „fanów” fejsbukowych dla naszej wspaniałej, progresywnej, charyzmatycznej itd itp

kodeks rowerzysty z Ostrowa Wlkp.
7 lat temu

do tych co na rowerach jeżdżą:
– zsiądź z roweru baranie jak dojeżdżasz do pasów celem ich przejścia a nie przejechania na rowerze
– włącz latarkę lub inne oświetlenie tłuku jak jedziesz rowerem wieczorem
– nie rozmawiaj ośle przez telefon jak jedziesz na rowerze
– pamiętaj sieroto jak jedziesz rowerem gdzie śnieg i lód (to na przyszłość) – stwarzasz zagrożenie nie tylko dla siebie ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu zwłaszcza jak jedziesz z dodatkowymi siatami na ramie i rurze rowera.

stefek

A teraz tłuku jeden, mógłbym napisac tutaj kodeks puszkarzy samochociarzy. Nie zrobie tego z powodu braku czasu. Nawet gdybym go miał to tekst umieszczony tutaj miałby za duzo znaków, a co za tym idzie to dobrze wiesz…ośle jeden.

Tomek

Może zgłosisz się na ministra komunikacji? Lub chociaż do ORMO się zapisz bo twoi przodkowie napewno tam byli. Co ma zrobić ojciec dwójki dzieci utrzymujacy się z jednej wypłaty bo żona pracować nie może bo nie ma miejsca w przedszkolach. Zostaje mu tylko rower

k
7 lat temu

2 tys za rower? Za tyle można mieć porządny używany samochód (to nie żart)

qwerty
odpowiada  k
7 lat temu

400 000 / 20 daje 20 tysięcy za jeden rower…. do szkoły na matematykę…

32
0
Napisz co o tym sądziszx