Duże zainteresowanie dofinansowaniami na walkę ze smogiem

„TERMO-2017” i „PIECYK-2017”  to programy, z których mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego będą mogli pozyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ogrzewania, termomodernizację oraz tworzenie odnawialnych źródeł energii w budynkach jednorodzinnych. W środę, 21 lutego 2017 roku, Ostrowskie Forum Synagoga wypełniło się po brzegi osobami, które chciały się dowiedzieć więcej na temat oferowanego wsparcia finansowego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

+

Organizatorem spotkania był Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a także stowarzyszenie „Ostrowski Alarm Smogowy”.

O miejskich działaniach mających na celu poprawę, jakości powietrza w Ostrowie opowiedział mieszkańcom zastępca prezydenta, Jakub Szczurek.

– W minionym roku pozyskaliśmy blisko 15 000 000 zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na unowocześnienie transportu miejskiego. Dzięki temu na ulicach Ostrowa pojawią się autobusy elektryczne i niskoemisyjne. W ramach projektu powstanie także parking buforowy oraz stacje roweru miejskiego. Namawiamy tym samym mieszkańców do korzystania z innych środków transportu, niż z samochodów. Wymienimy również oświetlenie w dwóch osiedlach na oświetlenie nowoczesne i ekologiczne – mówił Jakub Szczurek.

Wiceprezydent wspomniał także o dotacjach, jakie na wymianę starych pieców uzyskać można z budżetu miasta. W 2016 roku miasto udzieliło 118 dotacji na wymienne starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. W budżecie tegorocznym mamy na ten cel aż 900 tysięcy złotych. Taka kwota pozwoli na wymianę 180 przestarzałych pieców węglowych. Jakub Szczurek mówił też o działaniach spółek – rozbudowie sieci ciepłowniczej Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego oraz o termomodernizacjach wykonywanych w zasobach Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. OZC zachęca właścicieli kamienic i domów jednorodzinnych do przyłączenia się do miejskiego ciepłociągu. Trwa obecnie promocja pozwalająca zmniejszyć koszty takiego podłączenia.

– Do projektów prowadzonych przez miasto zaliczyć można także budowę ścieżek rowerowych oraz wsparcie dla ogrodów działkowych. Prowadziliśmy kampanię „CHCEMY ODDYCHAĆ W OSTROWIE”. Nie brakuje też licznych akcji i konkursów ekologicznych –wyliczał zastępca prezydenta.

O programach „Piecyk – 2017” i „Termo – 2017”, którego beneficjentami będą osoby fizyczne opowiedział Ireneusz Ratajczak z WFOŚiGW w Poznaniu. Już w marcu planowane jest uruchomienie programu TERMO-2017. Budżet, który przeznaczono na realizację Programu wynosi 10 000 000,- zł. Dofinansowaniem mogą zostać objęte szeroko rozumiane prace termomodernizacyjne wykonywane w budynkach jednorodzinnych na obszarze województwa wielkopolskiego, wybudowanych przed rokiem 1999, takie jak:

  • ocieplenie ścian zewnętrznych, dachów, stropodachów, podłóg na gruncie, stropów nad/pod nieogrzewanymi pomieszczeniami,
  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, bram garażowych,
  • modernizacja/wymiana źródła ciepła wraz z ewentualną modernizacją/wymianą instalacji c.o. ic.w.u.,
  • zakup i montaż mikroinstalacji (o mocy do 40 kW) z zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE – systemy zaopatrzenia w ciepło i energię elektryczną).
CZYTAJ  Dziś policyjny dron grasuje w Ostrowie

Planowane terminy: ogłoszenia naboru – 13 marca, rozpoczęcia naboru – 20 marca i zakończenia naboru – 31 marca 2017 r.

Budżet na realizację Programu „Piecyk – 2017” wynosi 5 000 000 zł. Dofinansowaniem zostaną objęte następujące przedsięwzięcia: modernizacja/wymiana źródła ciepła wraz z ewentualną modernizacją/wymianą instalacji c.o. ic.w.u., w tym zakup i montaż:

  • kotłów olejowych,
  • kotłów gazowych,
  • kotłów gazowo-olejowych,
  • ogrzewania elektrycznego,
  • wymiennika ciepła/węzła cieplnego,
  • kotłów na paliwa stałe.

Planowany termin ogłoszenia naboru, to 8 maja br. Rozpoczęcie naboru wniosków planowane jest na 15 maja, a zakończenie na 26 maja 2017 roku.

– Wsparcie finansowe polega na udzieleniu pożyczki z możliwością umorzenia do 30% wysokości kosztów kwalifikowanych w przypadku termomodernizacji i 40% w przypadku wymiany pieca. Oprocentowanie pożyczek wynosi 0,5 s.r.w. w stosunku rocznym, lecz nie mniej niż 2,8% w stosunku rocznym. Odsetki z tytułu oprocentowania spłacane są na bieżąco w okresach miesięcznych. Minimalny okres spłaty pożyczki wraz z należnymi odsetkami wynosi 2 lata od wypłaty ostatniej transzy pożyczki. Maksymalny okres trwania umowy pożyczki wynosi 15 lat od daty jej zawarcia – informuje Ireneusz Ratajczak z poznańskiego WFOŚiGW.

16 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
HA HA
6 lat temu

A jesli juz ktos ma ocieplony dom i zalozone CO na gaz to juz mu sie nic nie nalezy , a tak sie staral nawet mu nie podziekuja .A moze zwieksza mu podatki,w dzisiejszych czasach wszystko mozliwe!!!!!!!!!!!!!

Senior
6 lat temu

Z tymi dofinansowaniami, to mi się przypominają czasy komuny. Na otrzymanie mieszkania mieli ci którzy mieszkali w najgorszych warunkach. Dochodziło do tego, że beneficjenci likwidowali krany, baterie i toalety w domach, żeby wykazać jak są biedni. Jestem porażony tym, że te czasy się powtarzają i że hołota dostanie pieniądze od pozostałych przyzwoitych.

Marian wyborca PO
odpowiada  Senior
6 lat temu

Przyzwoitości w naszym narodzie nie było, nie ma i nie będzie, a władza jest lustrzanym odbiciem wyborców, taka jest gorzka prawda, porządek to w zaprowadzili i rozbudowali ostrów Niemcy w czasie zaboru.

zaciekawiony
6 lat temu

mam nadzieję, że „pracę” Pana z WFOŚiGW-a obejrzy Prezes Grunt! Dno – forma wypowiedzi, idiotyczne porównania, przykłady i do tego to tłumaczenie Krawczykowej Panu z Poznania o co też ten prosty tubylec go pyta! Masakra!!!!!

Jan
6 lat temu

Biedota pozakłada sobie za publiczne pieniądze piece na gaz, a potem będzie im trzeba dopłacać do rachunków za gaz.

Maxi
6 lat temu

Następnego palanta sobie wzięła na zastępcę. Co ma ledowe oświetlenie ulic do zmniejszenia smogu na terenie Ostrowa? Może Konina, Opola czy Jaworzna, gdzie są elektrownie opalane węglem, ale naszego miasta? I budowa ścieżek rowerowych. Ręce opadają. Mieli rację ludzie z MZGM, że dali na mszę po odejściu pana obecnego wiceprezydenta. Temat jest o słupie, a pan Szczurek o du..e.

eks
odpowiada  Maxi
6 lat temu

Bo PAN Szczurek zawsze mówi wszystko co wie, ale nie wie, o czym mówi…

L
6 lat temu

Z tym dofinansowaniem będzie podobnie jak z biletami na Dzień Kobiet. Zaproszone będą wszystkie kobiety, a bilety dostaną wybrani. Poza tym dlaczego publiczne pieniądze mają być wydawane dla nieudaczników którzy nie dbają o swoje domy?

aldi
6 lat temu

szkoda tylko, że miasto nie wpadło na to aby taką pomoc zaoferować! a przypisuje sobie nie swoje!

uczestniczka1976
6 lat temu

Miasto organizatorem??Czy to jakaś kpina czy idiotyzm piszącego(zlecającego umieszczenie tekstu). Przecież byłem na spotkaniu i słyszałam jak pan z Wielkopolskiego Funduszu powiedział,że został zaproszony przez pewną osobę i że mówi o tym co ta osoba prosiła. Nic nie wspomniał o mieście. Jestem bardzo oburzona,jaka propaganda w tym momencie działa. Jakoś nie widziałam bilboardów na temat smogu ze strony miasta,chyba że te rączki kolorowe, Przykro mi że Pani Prezydent sobie przypisuje walkę ze smogiem. Serdeczne wyrazy współczucia dla osób,które naprawdę za swoje prywatne pieniądze angażują się w walkę o czystrze powietrze. Ja i mój mąż napewno już nie damy się nabrać na te sztuczki medialne.Zresztą na sali sama słyszałam głosy oburzenia ze strony mieszkańców podczas choćby wystąpienia wice prezydenta.
Czuj duch Pani Prezydent, czuj duch

vv
6 lat temu

szkoda ,że na terenie osciennych gmin naszego powiatu, nie ma takiej pomocy w dofinasowaniu .
Ostatnie bajki w gminach o kredytach na te cele to bajki dla ubogich . Wójtowie -Rady bez bajek – konkretnie .
Macie kase na dofinansowanie ogrzewania gazowego, ocieplenia obiektów itp ?
Dofinansujecie 10 – 70% do indywidualnego wniosku ?
W 2017 roku ile wniosków mozecie dofinansowac ?

Kredyt w BANKU – na ten cel moge dostac bez waszej wyborczo-politycznej polityki .

Reasumujac – sluchajac bajek w Urzedzie Gminy w Przygodzicach wywnioskowac mozna ,że KASY nie ma w budzecie UG. Jest ale w BANKU .
Wiec co nam zostale ? czekac na obiecanki wyborcze w przyszlym roku .

PIOTR
6 lat temu

Jak Pani Prezydent omawiała inwestycje w miescie to osób było srednio, jak Pani Prezydent chce rozdać pieniądze to darmozjadów cała sala nie rozdawać pieniędzy tylko karać za palenie smieci a pomagać tym co pracują i mają mało środków na opał

ech
odpowiada  PIOTR
6 lat temu

Baranie Piotrze, spotkanie nie dotyczyło pieniędzy z miasta tylko pieniędzy z województwa. Miasto podłączyło się pod inicjatywę stowarzyszenia „Ostrowski Alarm Smogowy” – Ryszarda Chmieliny i Wojciecha Matuszczaka i jak widać, ponieważ był sukces frekwencyjny, to stowarzyszenie wymieniane jest na stronach urzędu na ostatnim miejscu. To bezczelność szanowne biuro prasowe, wyjątkowa bezczelność. Czy to urząd rozrzucił w całym mieście ulotki informujące o spotkaniu? Urząd zaprosił pana z Poznania? Panie Ryszardzie, wyrazy współczucia. Mam nadzieję, że wreszcie poznał się Pan na tym piarowskim barachle. Tylko sukces PR się liczy, resztę mają w…

szkoda;/
odpowiada  ech
6 lat temu

Mam nadzieje, że ktoś wstawi się za Panem Ryszardem na sesji…tego nie można tak pozostawić bez echa.Totalna bezczelność biura prasowego

16
0
Napisz co o tym sądziszx