Powiatowe szkoły w ogólnopolskim rankingu

Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim ul. Poznańska 43 z tytułem „Srebrnej Szkoły” w Rankingu Szkół PERSPEKTYWY 2017. „ZAP” znalazł się na 10. miejscu Rankingu Techników w Wielkopolsce, a 177. w kraju. Ostrowskie licea natomiast są na wysokim miejscu 15. i 31. w Wielkopolsce.

W dniu 10 stycznia 2017 r. poznaliśmy najlepsze licea i technika w Polsce. Była to już 19 odsłona Rankingu Liceów 2017 i Rankingu Techników 2017, przeprowadzanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Zdobycie miejsca w pierwszej setce ogólnopolskiego rankingu jest zasłużonym powodem do dumy.

zdjecie

Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim zajęło 177. miejsce w Polsce wśród techników, tym samym 10. miejsce w Wielkopolsce.

RokMiejsce w PolsceMiejsce
w Wielkopolsce
Wskaźnik punktowyOlimpiady Matura przedm. obowiąz.Matura przedm. dodatk.Egz. zawodoweTytuły
201674852,138,1073,4050,1433,95Złota Szkoła
20171771055,3122,1073,4743,2156,58Srebrna Szkoła

Dziesiąte miejsce świadczy o tym, że szkoła nie obniżyła poziomu, a wyniki egzaminów i olimpiad są nawet lepsze od zeszłorocznych. Niestety, zaostrzyła się konkurencja i pojawiły się nowe szkoły (dotąd na odległych miejscach), które wyprzedziły nas głównie dzięki wysokim wynikom w egzaminach zawodowych. Trudno jednak porównywać zdawalność na egzaminach kwalifikacyjnych w trudnych zawodach: jakimi są technik mechatronik, informatyk, energetyk, elektronik, z łatwiejszymi zawodami np. technik ekonomista, technik agroturystyki, technik hotelarstwa. Na wyniki rankingu ma też wpływ liczba uczniów (łatwiej jest małym, elitarnym szkołom), a w naszym wypadku liczba uczniów wzrosła w tym roku szkolnym z 730 do 800. Można więc powiedzieć, że dzięki sukcesowi w naborze uczniów spadliśmy w rankingu, nie obniżając poziomu mamy nad czym pracować w kolejnym roku”- powiedział Eugeniusz Namysł- dyrektor ZST .

Ostrowskie Technikum nr 3 w ZS Budowlano-Energetycznych zajął 33. miejsce w Wielkopolsce, natomiast Technikum nr 5 w ZS Ekonomicznych 36.

CZYTAJ  Autobus doszczętnie spłonął (ZDJĘCIA)

W tegorocznym Rankingu Techników 2017 ustalone zostały następujące kryteria i ich wagi procentowe: sukcesy w olimpiadach 20%,  matura z przedmiotów obowiązkowych- 20 %, matura z przedmiotów dodatkowych- 30%, egzamin zawodowy – 30%.

Najwyżej w klasyfikacji Rankingu Liceów 2017 r.  znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim – w kraju na 280. miejscu, w Wielkopolsce na 15. miejscu.

zdjecie

Tak wysokie miejsce w rankingu to wynik wysokiego poziomu nauczania i przyjętych profili nauczania. Niewątpliwie na sukces składa się wykwalifikowana kadra pedagogiczna oraz poziom, który prezentuje młodzież uczęszczająca do liceum- to wszystko przekłada się na bardzo dobry wynik maturalny. To proces wieloletni, który zbudował markę liceum jako szkoły, która inwestuje przede wszystkim w wysoki poziom nauczania zarówno w wymiarze lekcyjnym jak i poza lekcyjnym”- powiedział Marek Lewicki – dyrektor I LO.

Kolejna ostrowska szkoła uplasowana nieco niżej, to II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i. W. Reymont- 415. w kraju i 31. w Wielkopolsce.

Przy ocenie liceów kryteria rozkładają się nieco inaczej: sukcesy w olimpiadach 30%,  matura z przedmiotów obowiązkowych- 25 %, matura z przedmiotów dodatkowych- 45%.

Zgodnie z przyjętym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” zasadami, szkoły mają prawo używać w 2017 r. tytułu honorowego: „Złotej Szkoły” – miejsce 1-100 w Rankingu Technikum, „Srebrnej Szkoły” – miejsce 101-200 w Rankingu Technikum, „Brązowej Szkoły – miejsce 201-300 w Rankingu Technikum i związanego z tym graficznego znaku jakości w kształcie tarczy.

Pełną informację o rankingu techników oraz liceów można znaleźć na stronie www.perspektywy.pl.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

10 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Rodzic
7 lat temu

A gdzie słynne Liceum Salezjanek. We wszystkich szkołach jest naciąganie wyników, szczególnie gdy uczniowie są dziećmi znanych lekarzy czy prawników. To nie ferr gdzie syn znanego lekarz może mieć naciągniętą ocenę a zwykłemu jak brakuje kilka setnych to nauczyciel każe poprawiać testy itp. Taka sytuacja jest jest znana z gimnazjum nr 2 – pani dyrektor – to wstyd. Inne dzieci to widzą.

To jest oczywiste, ze...
7 lat temu

Wszystko zależy od tego do jakiej szkoły wybiorą się ci najlepsi uczniowie, wtedy ta szkoła ma szczęście. Czy pójdą do I, II, III czy IV liceum, to oni i tak robią swoje, są laureatami olimpiad, zdają maturę z wysokimi wynikami, itd. Problem z III LO jest taki, że oni przyjmują prawie wszystkich – nawet tych słabych, których nie powinno być w żadnym liceum. Moja znajoma ma tam córkę w klasie sportowej i dziwi się, ze ta klasa powstała. Ale dziecku się w klasie podoba i nie chce się przenieść do innej. 🙂 To jak oni potem mają być wysoko w rankingu, jak klasy biol-chem mają średnie powyżej 5, a nagle sportowa ma 3? A I liceum wybiera tylko najlepszych, resztę odsyła z kwitkiem. Z kolei tegoroczne miejsce w rankingu II LO zrobili uczniowie, którzy zaczęli ta szkole 3 lata temu, kiedy jeszcze też mogli przebierać w uczniach. Zobaczymy, jak będzie dalej. 😉

Karol
odpowiada  To jest oczywiste, ze...
7 lat temu

Do sukcesu olimpijskiego ucznia jest niezbędny dobry uczeń, ale nie zapominaj, że ktoś, czyli nauczyciel musi go zachęcić i pomóc w przygotowaniach. Samo nic się nie dzieje. Jeżeli szkoła która ma duży nabór nie potrafi wyłuskać zdolnych uczniów i przygotować do olimpiady, to coś z tą szkołą jest nie tak.

Karol?
odpowiada  Karol
7 lat temu

Czyżby pan dyrektor II LO? To by tłumaczyło treść komentarza, czyli z innymi szkołami jest coś nie tak, tylko z drugim LO nie. A gdyby tak założyć, że laureat olimpiady z liceum X przygotowywał się do niej na korepetycjach u nauczyciela ze szkoły Y, to czyj to sukces…..

Lady Makbet
odpowiada  To jest oczywiste, ze...
7 lat temu

Mam nadzieję, ze uczniowie z II LO utrzymają ten wynik. To naprawdę dobra szkoła. Brązową tarczę i niezłe wyniki matur Reymont ma od wielu lat:)

Zainteresowana
7 lat temu

III nadal myśli, że najlepsze , tylko im to nie wychodzi 🙂 🙂 🙂

Ciekawski
7 lat temu

A gdzie i na którym miejscu jest III i IV ostrowskie liceum?

ranking
odpowiada  Ciekawski
7 lat temu

III i IV LO poza pierwszą 500- tką. Nie złapały się..

aha
odpowiada  Ciekawski
7 lat temu

Na wynik pracują przede wszystkim uczniowie-olimpijczycy. Wystarczy jeden laureat olimpiady ogólnopolskiej w szkole i już szkoła szybuje znacznie wyżej. Może się zdarzyć tak, że dana szkoła będzie trzymać równy dobry poziom, ale nie będzie miała wybitnych olimpijczyków i będzie niżej w rankingu niż szkoła ze słabszymi wynikami matur, ale np. z 2 olimpijczykami.

Obserwator
odpowiada  aha
7 lat temu

Bredzisz. Zobacz sobie ostatnie wyniki matur w ostrowskich szkołach, wtedy zobaczysz gdzie jest III i IV LO.

10
0
Napisz co o tym sądziszx