OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

“Matka Boska” protestowała w Galerii Ostrovia przeciwko przedświątecznym zakupom

Klienci buszujący po sklepach w Galerii Ostrovia musieli mocno się zdziwić kiedy wśród nich przechadzała się Matka Boska Częstochowska. W jej postać wcieliła się młoda ostrowianka Roksana Lisiak. Jak mówi sama ostrowianka, miał to być performans krytykujący konsumpcjonizm świąteczny.

+

Roksana Lisiak wyjaśnia, że z jednej strony obsypujemy Matkę Boską Częstochowską klejnotami, a z drugiej “zastępujemy Jezuska prezentem”. Dość smutne. Poza tym jest ikoną polskich chrześcijan. Jestem w Polsce, więc zwracam się do Polaków, a Święta Bożego Narodzenia są Chrześcijańskie.

Czy taki artystyczny przekaz jest w stanie powstrzymać narastający konsumpcjonizm? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach…

71 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Migdalka
3 lat temu

Przez Moment zamknelam oczy i….wyobrazilam sobie , ze to Matka Boska….i pytanie …co szanowni klienci galerii ostrowskiej zrobili by, gdyby to byla prawda?? Idziecie dalej na zakupy czy padacie na twarz zalewajac sie lzami?? Foto przy reklamie. ( ogladajaca sie MatkaBoska) az mna wstrzasnelo……co byloby gdyby??

BK
odpowiada  Helana
3 lat temu

Helana – święta racja, że musisz koniecznie wrócić do szkoły. A tymczasem módl się o zdrowie, bo o rozum za późno.

mari
3 lat temu

Brawo Roksana. Na szczęście jest jeszcze wielu ludzi rozumiejących Cię i czekamy na następne performance w twoim wykonaniu.
Bardzo trafnie napisał(a) out_of_the_box, zamiast go galerii handlowej zajrzyjmy czasem do galerii sztuki, polecam.

Helana
3 lat temu

Podziwniam kunszt stroju, jaśniało. To jeden z delikatniejszych performensów.
Przekaz dla mnie oczywisty, najczystszy.
Chwalę odwagę i upór wyjścia “pod Latranie”. Gdyż, okazało się, że pod Latarnią najciemniej, jak widać po zamieszczonych wypowiedziach.
Egipskie ciemności Szanowni Dysputanci.
Zaskakuje mnie od kilku dni, do jakiego Ciemnogrodu zawitała Matka z przesłaniem.
Artystkę na piedestał, Ostrowiaków spowrotem do szkolnej ławy i nauki podstaw myślenia, zrozumienia.

ROBSON
odpowiada  ktoś
3 lat temu

Od kiedy to trzeba być katolikiem, by krytykować ludzką hipokryzję, bezmyślność i motywować do refleksji tych, którzy są w ogóle do niej zdolni.
Trzeba natomiast być pustym, podłym człowieczkiem bez poczucia przyzwoitości, aby atakować personalnie młodą osobę, próbując trafić w czuły punkt, związany z najboleśniejszym w życiu doświadczeniem.
…całe szczęście Roksana, mimo swych “tylko” dwudziestu jeden lat, potrafi być ponad takimi “ktosiami”, którzy nie warci są nawet tego komentarza.

out_of_the_box
3 lat temu

To przykre, że Ci wszyscy plujący żółcią nawet nie zastanowicie się co performerka miała na myśli.
Przyklejają jej niepotrzebnie łatki PiSiary, KODziary, kato-nacjonalistki i narwanej femi-nazistki.
Proponuję któregoś dnia zrezygnować z wycieczki do galerii handlowej, a przejść się do galerii sztuki.
Tam się można odrobinę uwrażliwić, spojrzeć kawałek dalej niż czubek własnego nosa i bez biegu między alejkami sklepowymi poddać się refleksji, dać się zaskoczyć, poruszyć…

ZADANIE DOMOWE:
Zaznajomić się z pojęciem PERFORMANCE.

jan
odpowiada  jajcarz
3 lat temu

Taki z ciebie jajcarz jak z gwałciciela żartowniś. Jesteś zwykłym niewyżytym napaleńcem. Zastanów się następnym razem zanim napiszesz cokolwiek. Po co wzbudzać w innych obrzydzenie.

jan
odpowiada  Ola
3 lat temu

Myślę tak samo. Dziewczyna jeszcze przed świętami była pełna idei, zapału do zmieniania świata na lepsze, niewinna w swym działaniu i mam nadzieję, że taką pozostała, że ci wszyscy zepsuci ludzie, którzy komentują w tak wstrętny sposób jej działanie nie zniszczyli w niej tego. Czuję wstręt czytając komentarze zepsutych ludzi, młodych zbereźników, starych napalonych satyrów, materialistów doszukujących się jakie zyski z tego osiągnęła i kto ją nasłał, kościół czy jakaś partia. Opamiętajcie się!

Ola
3 lat temu

Przykro się czyta te komentarze. Brak zrozumienia dla performance pokazuje, jak bardzo nasze społeczeństwo jest zacofane, zindoktrynowane i nieuświadomione pewnych rzeczy. Ludzie nie rozumiejąc idei chcą dodać swoje pięć groszy i piszą durne wypowiedzi, którym daleko do konstruktywnej, rzeczowo uargumentowanej krytyki. Najbardziej żałosne są chyba komentarze dotyczące polityki i kojarzenia protestu Roksany z PISem. Niestety taka jest właśnie polska mentalność – lubimy wypowiadać się na temat czegoś, o czym nie mamy za wiele pojęcia.
Szkoda, że wiara w dzisiejszych czasach to coś, co rozumieją nieliczni, a religia jest kojarzona tylko i wyłącznie z Kościołem. I szkoda, że ten protest nie odniósł sukcesu, tylko spotkał się z taką reakcją… Ja też czasami dostaję w kość za swoją wiarę w ludzi.

Krrol
odpowiada  ministrant
3 lat temu

Ile teraz proboszcz wam daje snickersow za zrobienie loda ministranczyno?

71
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x