Program obchodów zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

W związku ze zbliżającą się Rocznicą Wybuchu Powstania Wielkopolskiego w dniu 27 grudnia br. postępując zgodnie z kalendarzem obchodów uroczystości miejskich i świąt narodowych delegacje miejskie złożą wiązanki kwiatów w miejscach pamięci. Poniżej podajemy szczegółowy program.

+

PROGRAM:

27.12.2016 r. – (wtorek)

– godz.  8:45 – zbiórka przed Urzędem Miejskim,

godz. 8:50 – wyjazd autobusu sprzed Urzędu Miejskiego z delegacjami kombatanckimi i przedstawicielami władz samorządowych miasta,

godz. 9:00 – 9:30 – złożenie wiązanek kwiatów w miejscach pamięci narodowej (przy ul. Wrocławskiej – pomnik powstańców Wielkopolskich oraz na cmentarzu przy                                ul. Limanowskiego w kwaterze Powstańców Wielkopolskich),

ok. godz. 9:35 – odwiezienie uczestników obchodów pod Urząd Miejski.

O Powstaniu Wielkopolskim:

Powstanie wielkopolskie – powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej, toczące się na przełomie lat 1918–1919. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej, umacniającej swoją niepodległość.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Nazajutrz 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.

Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową. Było to jedno z czterech, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku, powstania sejneńskiego w 1919 roku i II powstania śląskiego w 1920 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski. Pierwsze z polskich powstań z tamtego okresu, które umożliwiło realizację wszystkich założonych celów.

CZYTAJ  Z maczetą napadli na dom

Więcej do poczytania pod tym adresem:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_wielkopolskie

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

6 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mk
7 lat temu

a kibole z racami tez beda? przepraszam prawdziwi i jedyni (w)olacy

Antek M.
7 lat temu

A apel smoleński będzie odczytany?

AK
odpowiada  Antek M.
7 lat temu

Nie ,nie będzie apelu smoleńskiego w Ostrowie i w Poznaniu.Wielkopolanie są uodpornieni na pyłki smoleńskie.Jedynie odsłuchają nagranie Big Cyca „Antoni wzywa do broni” oraz
„Czarny walc” KODU a na zakończenie odtańczą „maciarenę”.

ANDY
7 lat temu

Cieszę się, że zaczyna się więcej mówić o Powstaniu Wielkopolskim, najwyższa pora byśmy zaczęli doceniać również te zakończone sukcesem walki.
Brawo, tak trzymać. Prawdziwi Polacy, a nie doszywani sowieci, broniący obecnie prokuratora z PZPR u władzy i ustroju z czasów PRL’a. Niektórzy to jak słychać z komuny nie wyrośli i wciskają apel smoleński na m.in.na tą rocznicę i widać, że kochają jak się im banialuki wsadza do głowy. Ale z wariatami trudno się walczy, ale próbować trzeba…!
Według panujących okaże się wkrótce ,żeJarek poprowadził główne natarcia wszystkich powstań, więc po co się zagłębiać w szczegóły ?

roman
odpowiada  ANDY
7 lat temu

Chwała Powstańcom. Zgadzam się z Twoim komentarzem. Pozdrawiam

obserwator 1
odpowiada  ANDY
7 lat temu

Nie jestem pewien? Czytałem że o Powstaniu Wielkopolskim w nowym podręczniku historii nie ma nic o zrywie Wielkopolan. Zobaczymy?

6
0
Napisz co o tym sądziszx