Uratowali życie 600-gramowemu wcześniakowi

W ostrowskim szpitalu po raz pierwszy wykonano operację u wcześniaka, który ważył niewiele ponad 600 gramów. Dziewczynka urodzona w 23 tygodniu ciąży nie przeżyłaby bez tego zabiegu ze względu na wadę wrodzoną przewodu pokarmowego. To kolejne dziecko, które dzięki postępowi medycyny ma szansę na normalne życie.

+

Mimo doświadczenia ostrowskich lekarzy w leczeniu wcześniaków, zabieg u tak małego pacjenta był sporym wyzwaniem logistycznym i medycznym.

„Było to takie duże również logistyczne wyzwanie, dlatego że tak małe dzieci bardzo szybko się wyziębiają, już po minucie. Dlatego pracował przy tym zespół kilkudziesięciu osób, które dbały, by dziecko miało przez cały czas zapewnione wszystkie potrzebne warunki – podawane leki, odpowiednią temperaturę. Wszystko po to, by uniknąć powikłań” – powiedziała Katarzyna Bierła, kierownik oddziału neonatologii.

Operacja została przeprowadzona w nowoczesnym, podgrzewanym inkubatorze hybrydowym. Uczestniczył w niej zespół chirurgów, anestezjologów, personel pielęgniarski oddziału chirurgii i neonatologii.

– „Wiedzieliśmy co mamy zrobić, ale szczegółowa diagnostyka była możliwa dopiero w trakcie zabiegu, dlatego musieliśmy być przygotowani – również sprzętowo – na kilka scenariuszy A to powoduje, że nie możemy niczego szukać, ale wszystko ma być miejscu – potrzebujemy to mamy. Im krócej trwa operacja takiego dziecka, im krócej podawane są leki znieczulające, tym dla niego lepiej” – dodał Witold Miaśkiewicz, kierownik oddziału Chirurgii Dziecięcej i Traumatologii.

Mała dziewczynka pozostanie w ostrowskim szpitalu przez co najmniej 3 miesiące i będzie tutaj dochodzić do pełni zdrowia.

Ostrowski szpital to jedyny poza klinikami w Poznaniu ośrodek, który ma oddział neonatologii 3 stopnia i który przeprowadza operacje na noworodkach. Szpital przygotowany jest także pod względem transportu wcześniaków posiadając specjalistyczną karetkę ,,N’’. Na oddział trafiają dzieci z południowej Wielkopolski, ale w ostatnich tygodniach przyjeżdżały tutaj także mali pacjenci z Poznania, który ograniczył przyjęcia.

Z myślą o wcześniakach realizowana jest rozbudowa oddziału neonatologicznego, który dzięki tej inwestycji będzie mógł leczyć maluchy w jeszcze lepszych warunkach.

11 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ania
7 lat temu

W końcu jakieś dobre wiadomości. Super, gratuluję dla lekarzy ? oby tak dalej.

srodmiescie
7 lat temu

mam taki pomysł złóżmy się na tego malucha 🙂 naszą najszybszą ostrowiankę 🙂 każdy po dychu a kto może 100 to byłby fajny gest dla niej 🙂 i niezły start do życia np kasa na studia już by mogła gdzieś sobie pracować dla niej 🙂 co wy na to ostrowiacy ??? 🙂 ja się pisze 🙂 i nie wyłamywać mi się to do tych z nas bardziej skąpych przesłanie 🙂

Pewna
7 lat temu

Gratulacje dla naszych lekarzy i całego personelu!!!

fil
7 lat temu

Wielki szacunek dla chirurgów dziecięcych z ostrowskiego szpitala – 600 g to everest :-)). Brawo !!!!

ala
7 lat temu

Pani Katarzyna Bierla to wielki czlowiek i robi bardzo wiele dla naszych dzieci nalezy sie jej wielki szacunek!

Marysia
7 lat temu

Bardzo dobra wiadomość! Brawo dla Szpitala w Ostrowie!

Syn
7 lat temu

Ja też się urodziłem jako wcześniak jak mnie zapewnia moja matka, chociaż od ślubu do porodu upłynęły tylko 4 miesiące, a ja w dniu narodzin ważyłem 4,5 kilograma.

xyz
odpowiada  Syn
7 lat temu

4 miesiące? a jaki to gatunek?

Dagmara
7 lat temu

Brawo! Szkoda że ciężarne z cukrzycą ciążowa są odsylane do porodu do Poznania bo w Ostrowie ginekolodzy nie mają o tym pojęcia. Cieszę się, ze neonatolodzy są na najwyższym poziomie!!

Tomasz Gostomczyk
odpowiada  Dagmara
7 lat temu

Pani Dagmaro, odsyłanie do porodu ciężarnych z cukrzycą ciążową nie wynika z naszej niewiedzy. Jest to przymus ustawowy „ciężarne z cukrzycą” leczone insuliną mają obowiązek rodzić w oddziałach III stopnia referencji czyli w klinikach. Nasz oddział jest II stopnia i załatwia całą patologię ciąży z południowej Wielkopolski. Jak przepisy ulegną zmianie to nie będziemy mieli kłopotów z poradami ciężarnych z cukrzycą. Pozdrawiam

Marysia
odpowiada  Tomasz Gostomczyk
7 lat temu

Popieram Panie Tomaszu !

11
0
Napisz co o tym sądziszx