Korzyści dla zabytkowych kamienic. Ile kosztuje odnowienie elewacji?

Dwie ostrowskie kamienice wpisane zostały do rejestru zabytków. To budynki mieszczące się pod adresami: Wrocławska 46 oraz Raszkowska 13. – Dzięki wpisaniu tych kamienic do rejestru zabytków ich właściciele będę mogli ubiegać się o dofinansowanie miejskie oraz unijne na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane – informuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Z tego typu dotacji skorzystała w tym roku wspólnota budynku przy ulicy Zamenhofa 13-13A, w którym właśnie kończą się prace remontowe.

+

Budynek mieszczący się pod adresem Wrocławska 46 jest to najstarszy dom przy tej ulicy i jeden z najstarszych zachowanych domów mieszkalnych w Ostrowie Wielkopolskim. Budynek ma zachowaną oryginalną substancję budowlaną, z wyjątkiem stolarki okiennej, która została wymieniona na nową. Z zachowanych zabytkowych elementów substancji budowlanej o wartościach artystycznych na szczególną uwagę zasługują: schody wewnętrzne klasycystyczne, wspomniana wyżej stolarka drzwiowa, podłoga fryzowa, piec z kafli zielonych – secesyjnych, skromny detal architektoniczny fasady i elewacji szczytowej południowej, wgłębny ganek z niszami i drewnianymi schodami. Wewnątrz zachowany jest dwutraktowy układ wnętrz.

Dwie eklektyczne połączone ze sobą kamienice, wcześniej o podwójnym numerze Raszkowska 11 – 13, ze względu na swoje dzieje budowlane, posiadają wartość naukową dla miasta. Obecnie utworzona z nich kamienica numer 13 wyróżnia się w zabudowie ulicy Raszkowskiej charakterystyczną dwuczłonową bryłą o właściwych gabarytach, ale o zróżnicowanych kształtach dachów, dobrze wkomponowaną w pierzeję, pomimo iż każdy człon bryły ma odrębną kompozycje fasady o bogatym detalu architektonicznym. W dwóch górnych kondygnacjach mieszkalnych (I i II piętra) zachowana jest oryginalna substancja budowlana o wartościach artystycznych i zabytkowych, to jest: bogaty detal architektoniczny fasady, stolarka okienna, balustrady balkonów, a wewnątrz dwutraktowy układ wnętrz, stolarka drzwiowa, reprezentacyjne schody w budynku frontowym i sufity z fasetami dekorowanymi ornamentem, rozeta sufitowa oraz piece kaflowe. Jedynie kondygnacja parteru została przebudowana w związku z adaptacjami na pomieszczenia handlowo – usługowe. Rozplanowanie, bryła, elewacje z wystrojem architektonicznym i elementy wyposażenia i wystroju wnętrz posiadają wartości artystyczne.

CZYTAJ  Lotnisko w Michałkowie w grze komputerowej

Jak podkreśla Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, oba te budynki są dziełem stanowiącym świadectwo minionej epoki, którego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość artystyczną i historyczną – mówi Elżbieta Wolniewicz – Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków.

Ustaw obrazek wyróżniający

Dzięki wpisaniu budynków do rejestru zabytków możliwe jest uzyskanie wsparcia na ich remont. Poza środkami z programów unijnych, o które mogą ubiegać się właściciele kamienic, również Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski dofinansowuje prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane.

Właściciele tych historycznych ostrowskich budynków zapewniają, że są zainteresowani przeprowadzeniem remontów, zatem kolejnym ostrowskim budynkom przywrócony zostanie ich dawny blask – dodaje Beata Klimek, prezydent Ostrowa.

Z miejskiego dofinansowania skorzystała w tym roku wspólnota mieszkaniowa budynku przy ulicy Zamenhofa 13 – 13 a. To ponad 140 tysięcy złotych dofinansowania na kapitalny remont elewacji frontowej. Dotacja stanowi połowę wartości całej inwestycji.

Kamienica przy ul. Zamenhofa to jeden z piękniejszych budynków zabytkowych w Ostrowie Wielkopolskim. Po remoncie prezentuje się bardzo reprezentacyjnie i stać się może architektoniczną wizytówką naszego miasta. Tamtejsza wspólnota mieszkaniowa zdecydowała się na remont elewacji, a miasto wsparło te działania finansowo. Ta pięknie wyglądająca dziś kamienica jest wynikiem tych wspólnych działań – podsumowuje prezydent miasta.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

16 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ostrowianka Maria
7 lat temu

Na ulicy Sienkiewicza tez jest piekna kamienica i zabytkowa.Tylko wlascicielka nic nie robi .Moze miasto ja zzmobilizuje do remontu.

Audi
7 lat temu

To się mecenas ucieszyl

ja do ostrowiak
7 lat temu

Ja zapieprzam sześć dni w tygodniu po osiem lub dwanaście godzin dziennie kocham jeździć rowerem ale jakiś Alfons od paru miesięcy pisze w komentarzach ,ze rowerzyści to nieroby na zasiłku.Ciekawe gdzie ten pajac pracuje który przedstawił się jako „ostrowiak”

mieszkaniec
7 lat temu

A co dalej z wpisanym do Rejestru Zabytków ELEWATOREM ????

Marian
odpowiada  mieszkaniec
7 lat temu

wyburzenie kilka milionów złotych, a ta działka przy torach do niczego sensownego się nie nadaje

lolo
odpowiada  stalin
7 lat temu

co to jest?

Marian
7 lat temu

a kamienice „pod filarami” albo niech wyburzą albo remontują, bo niedługo się sama zawali

ostrowiak
odpowiada  Marian
7 lat temu

mniej ścieżek rowerowych dla nierobów na rowerach a więcej przeznaczyć dla biednych ludzi na renowacje kamienic

Obserwator
odpowiada  ostrowiak
7 lat temu

Moze i jestes nierobem mów za siebie duzo ludzi pracujacych jeździ na rowerach

Tom
odpowiada  ostrowiak
7 lat temu

Brak słów na takich KRETYNÓW jak ty, którzy ludzi jeżdżących na rowerach uznają za nierobów.

s
odpowiada  ostrowiak
7 lat temu

Żal sciska… bo może nie masz roweru ha

yoyoyoyoy
7 lat temu

dobra ta kamienica na Zamenhofa ładnie wyremontowana A dlaczego ta wieżyczka ma połowe starych dachówek a połowe nowych to juz nie mogli całych zrobic 😀 takie pytanko z ciekawości :DDDDD

fin
odpowiada  yoyoyoyoy
7 lat temu

Brakło kasy…

ww
odpowiada  yoyoyoyoy
7 lat temu

Bo elewacja tonie dach?

Roman
odpowiada  yoyoyoyoy
7 lat temu

A jak kamienica – elewacja jej wygląda z drugiej strony? Może jakieś zdjęcie ? Bo od frontu ładnie !

16
0
Napisz co o tym sądziszx