OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Ratownik 21 rozpoczął dyżury. Śmigłowiec przetransportował pierwszą pacjentkę

4-letnia pacjentka, jako pierwsza, została przetransportowana ze wsi Psary (gm. Sieroszewice) do ostrowskiego szpitala z drgawkami padaczkowymi. Zgłoszenie wpłynęło z kaliskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego do nowopowstałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Ostrowie Wlkp. Tę oficjalnie uruchomiono dziś wczesnym popołudniem.

+

Dziś odbyła się uroczysta inauguracja dyżuru załogi Śmigłowcowej Służby Ratownicwa Medycznego w Ostrowie Wlkp. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zwiększyło do osiemnastu liczbę stałych baz HEMS. Na lotnisku w Michałkowie załogi będą dyżurować codziennie od wschodu do zachodu słońca (jednak nie wcześniej niż od godziny 7:00 i nie dłużej niż do godziny 20:00).

Dzięki projektowi unijnemu z 2015 r. pn. „Zakup śmigłowców dla SP ZOZ LPR” możliwe stało się stworzenie 4 nowych baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Otwierana dzisiaj baza w Ostrowie Wielkopolskim jest bazą tymczasową. Jej elementami są kontenery do przebywania załóg, pomieszczenie hangarowe wynajmowane od tutejszego aeroklubu, cysterna do tankowania śmigłowca i płyta przedhangarowa. Docelowa baza powstanie do połowy 2018 r. i zostanie sfinansowana przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Pozostałe bazy powstaną w Gorzowie Wielkopolskim, Opolu i Sokołowie Podlaskim). Tym samym Lotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie posiadało 21 stałych baz HEMS. (ang. Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego).
Skład załogi śmigłwca ratunkowego to pilot, ratownik medyczny/pielęgniarz i lekarz.

Efektem powstania nowych baz jest zwiększenie dostępności lotniczej pomocy medycznej, które nie były pokryte 6-kilometrowym zasięgiem operacyjnym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Projekt pozwoli na skrócenie czasu dotarcia do nagłego zdarzenia oraz rozszerzenie zasięgu działania lotniczych zespołów ratownictwa medycznego.

Już kilkanaście minut od oficjalnego rozpoczęcia dyżuru, do zespołu LPR dotarło wezwanie do czteroletniej dziewczynki z drgawkami. Załoga śmigłowca natychmiast ruszyła do akcji ratowniczej i poleciała do miejscowości Psary gm. Sieroszewice. Pilot musiał znaleźć doraźne miejsce do lądowania, ponieważ nie zadysponowano innych służb ratowniczych. Dziewczynkę przetransportowano do szpitala w Ostrowie Wlkp.

W otwarciu uczestniczył Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.

POLECANE NEWSY
9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Xxx
odpowiada  walus
5 lat temu

Za głupi jest żeby umiał pomoc

ttt
5 lat temu

Jaka normę ma to cudo

...i
odpowiada  Matka
5 lat temu

A gdzie w przepisach masz nakaz noszenia odzieży ochronnej chyba tylko na intensywnej jest wymagana. … ale najlepiej na wszystko narzekać. ….

soluch
5 lat temu

popatrzcie na zdjecia znowu PłO w objęciach PiS np takie foto malag wozniak usrajski i Pacholczyk .usrajski ma ludzi w głebokim powazaniu on ten tow tylko wykorzystuje i zostawia i udaje ze nie zna a sam gowno wart.

tak s
odpowiada  :)
5 lat temu

tak w dzień będzie stał przed hangarem

walus
5 lat temu

prosze wyznajcie prawde o usrajskim czy kiedykolwiek wam pomogl

kierowca
odpowiada  :)
5 lat temu

tak mozna ale jako pacjent

Matka
5 lat temu

Jestem oburzona postawa oficjeli podczas oficjalnego otwarca, a raczej po nim. Na koncie fb Pana Starosty widneja zdjecia z ich wizyty w ostrowskim szpitalu. Bez jakiejkolwoek odziezy ochronnej maszeruja po szpitalu, w tym przygladaja sie (moim zdaniem) malutkiemu wczesniakowi w inkubatorze…wstyd…zamiast dawac przyklad, ze „przepisy” sa dla wszytskich rowne pokazjua, ze oni nie musza byc sterylni…

:)
5 lat temu

Czy tą piekną maszynę można normalnie obejrzeć, czy nie ma dostępu?

9
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x