OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Święto drzewa już w niedzielę

W ostatnim dniu zapisów do 54. Biegu Republiki Ostrowskiej wyczerpany został limit 900 osób, które zapisały się i opłaciły wpisowe do zawodów. Zapisy do niedzielnego biegu nie są już zatem przyjmowane. Bieg odbędzie się w niedzielę, 23 października. O godzinie 10:00 wystartują biegi młodzieżowe, a o godzinie 12:00 bieg główny.

+

Tak było rok temu

Trasa 54. Biegu Republiki Ostrowskiej tradycyjnie wiedzie ulicami Ostrowa Wielkopolskiego i liczy 10 kilometrów. Start i meta usytuowane są na Rynku. Bieg składa się z dwóch pętli po 5 kilometrów każda. Trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Organizatorem 54. Biegu Republiki Ostrowskiej jest Miasto Ostrów Wielkopolski, a współorganizatorami: Klub Sportowy ICE-MAT Team, ICE MAT Chłodnictwo Zbigniew Matysik oraz Klub Sportowy Maraton. Bieg Republiki Ostrowskiej zaliczany będzie do Grand Prix Wielkopolski w biegach ulicznych na 10 km.

Ostrowski bieg cieszy się niesłabnącą popularnością. W poprzednim roku limit wynosił 800 osób i został wyczerpany. W tym roku organizatorzy podnieśli go o kolejne 100 osób i również limit miejsc został osiągnięty – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Pakiety startowe będą wydawane w dwóch terminach. W sobotę, 22 października w godzinach 16:00 – 19:00 w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim, przy ulicy Wrocławskiej 51 oraz w dniu biegu, w niedzielę 23 października w godzinach 8:30 – 11:30 w sekretariacie biegu głównego w Sali gimnastycznej Gimnazjum nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Wrocławskiej 51 . Mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego organizatorzy proszą o odbiór pakietu startowego w sobotę, 22 października br.

W skład pakietu startowego wchodzi: okolicznościowy kubek z nadrukiem oraz latarka czołowa LED, która z pewnością przyda się biegaczom podczas jesiennych i zimowych treningów.   Każdy, kto ukończy bieg otrzyma także pamiątkowy medal, nawiązujący do profesora Antoniego Kaliny – slawisty, etnografa, ludoznawcy – bohatera kampanii promocyjnej miasta Ostrowa Wielkopolskiego „Tu mieszkał” prof. Antoni Kalina.

Na mecie na biegaczy czekać będzie także drożdżówka, banan, woda oraz ciepły posiłek.

Szatnia biegu głównego zlokalizowana będzie w Sali Gimnastycznej Gimnazjum 1 przy ulicy Wrocławskiej 51 w Ostrowie Wielkopolskim. Sugerujemy korzystanie z parkingów przy Stadionie Miejskim ul. Piłsudskiego 64 oraz przy Urzędzie Miejskim Aleja Powstańców 18.

W związku z organizowanym przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski w dniu 23 października 2016r. (niedziela) 54. Biegiem Republiki Ostrowskiej – Wydział Edukacji i Sportu, Referat Sportu uprzejmie informuje, że w godzinach od 10:00 do 12:00 podczas trwania biegów młodzieżowych mogą nastąpić utrudnienia w ruchu w rejonie ulic Rynek  – Raszkowska – Plac 23 Stycznia – Kolejowa – Rynek.

Ponadto w godzinach od 12:00 do 14:00 bieg główny odbędzie się przy całkowitym wyłączeniu ruchu drogowego.: start i meta – Rynek w Ostrowie Wielkopolskim. Przebieg trasy ulicami: Rynek – Wrocławska – Staszica – Gimnazjalna – Pl.  Rowińskiego – Ledóchowskiego – NAWRÓT dalej – Ledóchowskiego – Kościelna – Rynek.  2 okrążenia trasy = 10 km.

3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
org
odpowiada  hadwao
4 lat temu

zmień lekarstwa!…….pleas!

mig
4 lat temu

I znowu zablokują po raz kolejny całe miasto….

hadwao
4 lat temu

Władze Częstochowy chcą obniżyć niektóre podatki lokalne
2016-10-17 17:42:00
A A+ A+

Od przyszłego roku władze Częstochowy chcą obniżyć niektóre lokalne podatki i opłaty. Znacznie mniej niż dotychczas mieszkańcy mieliby zapłacić za środki transportu, większa miałaby być ulga proekologiczna dla samochodów najmniej szkodzących środowisku.

Władze Częstochowy chcą obniżyć niektóre podatki lokalne
Władze Częstochowy chcą obniżyć niektóre podatki lokalne (fot. Reytan / Wikipedia.org)

Od przyszłego roku niższe mają być też stawki za powierzchnie wykorzystane na działalność gospodarczą oraz za grunty zajęte pod hałdy pokopalniane – podał w poniedziałek magistrat.

Przygotowanie propozycji stawek podatków i opłat lokalnych to element prac nad budżetem Częstochowy na 2017 rok. Włodarze miasta zaznaczają, że planując dochody podatkowe na przyszły rok biorą pod uwagę potrzebę kontynuowania polityki wspierania rozwoju gospodarczego miasta oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

Przygotowując uchwały podatkowe na kolejny rok, staraliśmy się wsłuchać w głosy mieszkańców, w tym przedsiębiorców. Proponowane zmiany stawek to efekt wniosków mieszkańców i spotkań m.in. z firmami transportowymi – powiedział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Zgodnie z propozycją prezydenta stawki podatku od nieruchomości w większości przedmiotów opodatkowania mają pozostać na poziomie z 2016 roku. Biorąc jednak pod uwagę wnioski mieszkańców posiadających grunty sklasyfikowane jako tereny różne, na których zlokalizowane są hałdy pokopalniane, określono nową stawkę dla takich gruntów na 0,10 zł za 1 m kw. Dotychczas mieszkańcy płacili według stawki od tzw. gruntów pozostałych – 0,47 zł za 1 m kw., czyli obniżka może wynieść 78,7 proc.

Aby zachęcić do prowadzenia biznesu w Częstochowie, władze planują obniżenie stawki podatkowej dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – byłaby to obniżka z kwoty 22,86 zł w 2016 r. do kwoty 21,69 za 1 m kw. w 2017 r. (o 5,1 proc.). Samorząd w dalszym ciągu chce utrzymać niską stawkę dla budynków pozostałych przeznaczonych wyłącznie na składowanie opału w kwocie 0,71 zł za 1 m kw (o 96,7 proc. mniej, niż stawka ministerialna wynosząca 7,62 zł).

Po rozmowach z przedsiębiorcami z sektora transportu wypracowano wspólne stanowisko w sprawie wysokości stawek tego podatku na 2017 rok. Przygotowany projekt uchwały uwzględnia znaczne obniżenie wszystkich stawek podatkowych. Np. dla najpopularniejszego zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 36 ton stawka wyniesie 2800 zł w roku 2017, a obecnie jest to 4860 zł.

Ponadto, uwzględniając wpływ pojazdów na środowisko, prezydent zaproponuje radnym zwiększenie z 10 do 50 proc. ulgi w stawce dla pojazdów posiadających certyfikat czystości spalin Euro 5 i Euro 6.

Z pozostałych opłat lokalnych pobieranych w Częstochowie rekomendacja dla radnych idzie w kierunku utrzymania stawek opłaty targowej w 2017 r. na poziomie stawek tegorocznych. Podobnie jak w roku bieżącym, w 2017 r. władze miasta nie planują wprowadzenia opłaty od posiadania psów.

Miasto zamierza kontynuować w 2017 r. politykę tworzenia korzystnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Obowiązujące w Częstochowie uchwały zwalniające przedsiębiorców z podatku od nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem i przynoszą wymierne efekty w postaci utworzonych miejsc pracy.

W oparciu o te uchwały, od 2012 r. możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis oraz regionalnej pomocy inwestycyjnej uzyskało 66 przedsiębiorców, którzy zadeklarowali utworzenie łącznie 502 miejsc pracy (321 miejsc pracy już powstało).

Uchwały o stawkach podatkowych na kolejny rok powinny zostać podjęte przez miejskich radnych w takim terminie, aby zostały opublikowane do końca br. w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.(PAP)

3
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x