Chcą zmienić nazwę ulicy. Mieszkańcy protestują!

Udostępnij
Tweet

Radni miejscy czasami nadają nazwy nowo powstającym ulicom. Czasami jednak w ich głowach rodzi się pomysł by zmienić nazwę ulicy już istniejącej i przyprawić mieszkańcom i firmom mnóstwo kłopotów. Na ostatniej komisji ds. nazewnictwa ulic zaproponowano zmianę nazwy ulicy Sadowej. Jest to część mini obwodnicy Ostrowa Wlkp. łącząca ulicę Strzelecką z Wrocławską.

+

Gdy do mieszkańców i właścicieli firm zlokalizowanych przy ul. Sadowej dotarł pomysł części radnych, postanowili zaprotestować. Zwrócili się do prezydent miasta Beaty Klimek o powstrzymanie prac. W piśmie czytamy:

„My niżej podpisani mieszkańcy i przedsiębiorcy ul. Sadowej nr od 1 do 22 w Ostrowie Wielkopolskim nie wyrażamy zgody na zmianę nazwy ulicy oraz zmianę numeracji posesji przy których mieszkamy oraz prowadzimy działalność gospodarczą, zgodnie z wnioskiem dotyczącym „Nadania nazwy odcinka ulicy Sadowej , od ulicy Kamiennej do ulicy Wrocławskiej: do zmiany numeracji porządkowej – 11 punktów adresowych – nazwa ulicy Jana Jerzego Przebendowskśego.”.

Kim był Przebendowski? W 1714 roku podskarbi wielki koronny, posiadacz dóbr przygodzickich, wyjednał u króla Augusta II Mocnego ponowne nadanie Ostrowowi Wielkopolskiemu praw miejskich. Przebendowski był w XVIII wieku właścicielem Ostrowa. Wśród innych propozycji pojawiła się osoba Tadeusza Mazowieckiego – postać dość kontrowersyjna. Był zwolennikiem „grubej kreski” zapewniającej brak rozliczeń ludzi z PZPR i Służby Bezpieczeństwa.

Mieszkańcy w zmianie nazwy ulicy dostrzegają szereg problemów, które na nich spadną:

„Zmiana, która ma wkrótce nastąpić jest dla nas oburzająca. Mieszkamy i prowadzimy swoją działalność gospodarczą zarówno stacjonarną jak i poprzez Internet od wielu lat. Proponowana zmiana generuje dla nas niezwykle duże koszty. Pociąga za sobą szereg utrudnień m. in. wymianę paszportów, praw jazdy, dowodów rejestracyjnych pojazdów prywatnych oraz firmowych, zmianę pieczątek firmowych, zmiany w bankach, urzędach tj. ZUS, Urząd Skarbowy, Urząd Statystyczny (regon) zmiany wpisów do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEiDG), Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). To wszystko stanowi koszt oraz czas, który każdy z nas musi poświęcić na dokonanie niezbędnych formalności.”

CZYTAJ  Zderzenie peugeota i busa

Radni, którzy wpadli na pomysł zmiany nazwy tego odcinka ul. Sadowej twierdzili, że ulica Sadowa obecnie pełni ważny trakt komunikacyjny Ostrowa Wlkp., a nie jest mało znaczącą ulicą jak przed kilkoma laty. Jednak zmiana nazwy na tym odcinku jest nielogiczna o czym dalej piszą protestujący mieszkańcy.

„Nielogicznym jest dla nas fakt, iż zmiany dokonuje się w naszej części ulicy, gdyż w tej części firm prowadzących działalność jest więcej niż w części, która ma pozostać nie zmieniona. Mianowicie w naszej części jest to 14 firm, a w drugiej tylko 3 firmy. Rodzin zamieszkujących część ul. Sadowej, która ma być zmieniona jest 6 a w drugiej 7, czyli tylko o jedną rodzinę więcej, co niewątpliwie nie stanowi dużej rozbieżności i nie przemawia za poparciem w/w wniosku. Dodatkowo pragniemy nadmienić, iż jeżeli ul. Sadowa w planowanej części zostanie zmieniona to ta część, która pozostanie bez zmian będzie rozpoczynała się od numeru 24. co jest również dla nas absurdalne.

W związku z powyższym uważamy ,że rodziny oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą przy tej właśnie części także będą zmuszone do dokonania zmian numeracji swoich posesji, a także ponoszenia wszelkich kosztów z tym związanych, ponieważ numeracja ulicy powinna zaczynać się od numeru 1, a nie od numeru 24.

Faktem dla nas niezwykle oburzającym jest to, iż nikt z nami nie konsultował tak ważnej oraz istotnej dla nas sprawy. Rada Osiedla, która powinna dbać o interesy oraz dobro swoich mieszkańców nie podjęła żadnej dyskusji.

Wyrażamy głęboką nadzieję, iż nasz protest oraz przedstawione tutaj fakty zostaną wzięte pod uwagę i rozpatrzone podczas następnego spotkania Komisji doraźnej ds. nazewnictwa ulic i placów oraz kultywowania tradycji lokalnych.”

A co Państwo sądzicie o tej koncepcji zmiany nazwy ulicy Sadowej? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

CZYTAJ  Zadyma na proteście rolników (nowe zdjęcia)
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

33 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
winter1
7 lat temu

Radni niech WAS nie pie***li jak tych z rządu.

Maria
7 lat temu

Na zebraniu Rady Osiedla radni jednogłośnie poparli wniosek Przewodniczącego Rady Osiedla p.Zygmunta Banasiaka aby nie zmieniać nazwy ulicy . Wiec proszę sprawdzić najpierw fakty a potem pisać.

jaja
odpowiada  Maria
7 lat temu

Mario, to radny Zygmunt Banasiak proponował zmianę nazwy ulicy Sadowej. Jego propozycja ul. Mazowieckiego. Jak widać przewodniczący Banasiak nie popiera wniosku radnego Banasiaka. Schizofrenia?

Zzzz
7 lat temu

A za rok któryś z radnych stwierdzi, że ta Sadowa (która pozostała) w swoim otoczeniu nie ma ani jednego sadu. No to się ją nazwie ul. Polną. Za jakiś czas inny radny stwierdzi, że ul.Polna w Ostrowie już istnieje. Zawsze jednak można zwinąć asfalt i problem zginie.

Zzzz
7 lat temu

Podobno p. Sadowa w czasie komuny kolaborowała z Ruskimi. Nie przystoi, aby teraz Sadowa była patronem ulicy. 🙂 Brawo radni, brawo WY!

jelen
7 lat temu

takich radnych wybraliscie w wyborach to czego płaczecie teraz??

olo
7 lat temu

Wiecie co , idzmy i rozpir.. im tą rade niech wedzą poco tam siedza i o kogo maja dbac banda jedna pierd..

33
0
Napisz co o tym sądziszx