Ostrów Wielkopolski czytał „Quo vadis”

W minioną sobotę cała Polska czytała powieść „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w ramach akcji Narodowe Czytanie, odbywającej się pod patronatem Pary Prezydenckiej RP. W Ostrowie Wielkopolskim miłośnicy czytania polskiej literatury zebrali się w Forum Synagoga, by wspólnie czytać dzieło polskiego noblisty. Czytała również Krystyna Czubówna – gość sobotniego przedsięwzięcia.

+

Tegoroczna edycja akcji Narodowe Czytanie to już jej piąta edycja. Na ostrowskim Rynku i w Forum Synagoga czytano już „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Zemstę” Aleksandra Fredry czy Trylogię Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku ostrowianie wspólnie czytali „Lalkę”, w której polskość ukazana została jako połączenie romantycznego patriotyzmu z naszą zdolnością do trwania narodowej wspólnoty pomimo braku własnego państwa.

W tym roku wyboru lektury na Narodowe Czytanie dokonano w drodze głosowania. W Roku Henryka Sienkiewicza zwyciężyła wybitna polska powieść „Quo vadis” – książka o zwycięstwie prawdy i miłości – historia wiary, która pozwala budować silne więzi kształtujące wspólnotę.

– „Quo vadis” to opowieść o triumfie odwagi, o konsekwencji w działaniu, o solidarności w imię fundamentalnych idei – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. – Dla nas, Polaków, mądre przesłanie powieści Henryka Sienkiewicza ma dodatkowy wymiar zwłaszcza dziś, w świetle 1050-lecia Chrztu naszej Ojczyzny. Piąte Narodowe Czytanie to znakomity czas, by raz jeszcze zachwycić się uczciowością Ligii, przeżyć duchową przemianę Marka Winicjusza, towarzyszyć Ursusowi w jego zwycięskiej walce na rzymskiej arenie. Mam również nadzieję, że dla licznie zgromadzonej w ostrowskiej Synagodze młodzieży to kolejny dowód, że nie tylko warto czytać książki, ale także warto sięgać do polskiej literatury i klasyki. Liczę, że to spotkanie było dla nas czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość kontaktu z prawdziwie wielką literaturą.

Piąta edycja Narodowego Czytania w Ostrowie Wielkopolskim to jednak nie tylko podróż do czasów opisanych przez Henryka Sienkiewicza. Specjalnie na to sobotnie spotkanie program artystyczny przygotował chór szkolny Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich pod dyrekcją Danuty Wróbel, a okoliczności powstania dzieła oraz kilka anegdot z życia pisarza nakreślił prof. Jan Galant. Niesamowite wrażenie robiła również scenografia przygotowana przez Ilonę Mendykowską.

W Forum Synagoga czytali mieszkańcy, młodzież, parlamentarzyści, nauczyciele oraz prezydent Beata Klimek. Słowa „Quo vadis” zabrzmiały też niezwykle ciepłym głosem Krystyny Czubówny, która była gościem specjalnym ostrowskiego Narodowego Czytania.

Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania adaptację powieści przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista – dodaje Andrzej Leraczyk, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki UM. – Dzięki temu „Quo vadis” mogliśmy przeczytać w ciągu jednego dnia. Pozwoliło to także wybrać konkretne rozdziały, które mogły być czytane niezależnie od pozostałych.

Organizatorami akcji Narodowe Czytanie 2016 w Ostrowie Wielkopolskim byli: Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego, Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów, Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego oraz OCK i Forum Synagoga.

POLECANE NEWSY

19 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wit
6 lat temu

Powinni zaprosić dudusia wtedy jako żyd z żoną po hebrajsku by przeczytał.

Maturzysta
6 lat temu

Dla mnie jako już dorosłego 18 letniego człowieka najważniejszą w życiu lekturą jest Harry Potter. Nawet moja polonistka mnie o tym przekonywała.

podatnik
6 lat temu

Jakby nie Synagoga to by czytali w Biedronce przy kasie oczywiscie jakby im obcokrajowiec pozwolił ale sądzę ze tak bo w Ostrowie dużo zarabia w porównaniu do mieszkańców

QUO VADIS,DOMINE DUDA
6 lat temu

Jak łacina, to łacina. Dzisiejsza Polska to VANITAS VANITATUM.

obserwator
6 lat temu

W życiu nie przeczytałem żadnej lektury, nie mówiąc o jakiejkolwiek książce. Pisarz pisząc przedstawia w 99% swój punkt widzenia. Ja też mogę bajać.

uczeń
6 lat temu

Dlaczego w „narodowym czytaniu” nie można prezentować czegoś bardziej wartościowego niż powieści przygodowe? Poczytaliby coś z Konstytucji, a jeśli za trudne, to chociaż „Muminki”. Moim zdaniem to mądrzejsza lektura niż Sienkiewicz (nie odmawiając mu talentu pisarskiego, poczucia humoru i wyobraźni, oczywiście! Ale to po prostu fajne czytadła akcji, co z tego, że z historycznymi dekoracjami…). Kto czytał Muminki, ten wie.

Komuch
odpowiada  uczeń
6 lat temu

Poczytaj sobie „Czterej pancerni i pies”, wtedy się dowiesz dużo o historii Polski.

uczeń
odpowiada  Komuch
6 lat temu

Ja oglądałem „Czterej pancerni i pies”. Najpopularniejszy serial .Minęło 50 lat od emisji pierwszego odcinka. Idź na film „O dwóch takich co ukradli księżyc” – „chrien z taboj”.

W
6 lat temu

Podnóżek prezesa powinien chyba w tym czasie słuchać co mówią sędziowie a nie czytać Sienkiewicza. Żałosne!!!

ANTONI
odpowiada  W
6 lat temu

Lektura zgodna z linią partii i rządu…..

Obiektywny
6 lat temu

Jak się ma Krystyna Czubówna czytająca Trylogię, która na wizji podczas wręczania TVN-owskich nagród upajała się „talentem” prezentera Kuźniara, który był i jest zadeklarowanym wrogiem PiS-u i obecnego prezydenta? Jestem w stanie zrozumieć Klimkową, ale nie potrafię innych.

tratatuta
6 lat temu

Może warto przypomnieć, że historia nie potwierdza masowych prześladowań chrześcijan w starożytnym Rzymie. Były to czasy tolerancji religijnej o jakiej marzyć dziś tylko możemy. Prześladowania chrześcijan to bajka wymyślona przez Kościół by uzasadnić prawdziwe prześladowania jakim chrześcijanie poddawali „pogan”. Tu była prawdziwa hekatomba. A swoją drogą źródła nakazują przypuszczać, że św. Piotr nigdy nie dotarł do Rzymu.
W sumie, to taka bajka Smoleńska, tylko wcześniejsza.

inkwizytorstarszy
odpowiada  tratatuta
6 lat temu

Polska też ma swojego Nerona. 🙂

GW
odpowiada  tratatuta
6 lat temu

do tratatuta – Cytując klasyka ,,Gdyby głupota miała skrzydła to byś fruwał(a)jako gołębica”

lingwista
odpowiada  GW
6 lat temu

Wiesz GW canis lambit faciam tuam 😉

Ostrowianin
odpowiada  tratatuta
6 lat temu

Bajka smoleńska wg Anodiny palancie.

czytelnik
odpowiada  Ostrowianin
6 lat temu

Nauka jest przeciwieństwem wiary a nie ma bardziej udokumentowanej katastrofy w historii katastrof tylko że człowiek samodzielnie myślący może to zrozumieć.

czytelnik
odpowiada  Ostrowianin
6 lat temu

Napisz swoją prawdę to czytający ocenią punktami twoją wiedzę 🙂
Pomyśl samodzielnie zanim coś napiszesz .Jeśli nie
możesz myśleć nie rób z siebie publicznie idioty.

rolnik
odpowiada  tratatuta
6 lat temu

Słyszałem że u nas na wsi w sklepie mają sprzedawać film „Smoleńsk” na kasetach VHS, a w ramach promocji do każdego egzemplarza mają „dołożyć” po dwa wiadra ocynkowane.

19
0
Napisz co o tym sądziszx