OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Dziś w Ostrowie Wielkopolskim jak i w całym kraju uczczono tragiczne wydarzenia sprzed 77 lat. Jak co roku modlono się za wszystkich tych, którzy walczyli za wolność i niepodległość Polski i Europy podczas II wojny światowej. Kwiaty oraz znicze zostały złożone przy Konkatedrze, pod obeliskiem ku czci żołnierzy 60. Pułku Piechoty oraz pod tablicą upamiętniającą Jana Ładubca, pierwszą ofiarę napaści hitlerowskiej w naszym mieście, a także przy kwaterze żołnierzy 60. Pułku Piechoty przy ulicy Bema.

+

Kwiaty i znicze przy miejscach pamięci narodowej złożyli: poseł RP, przedstawiciele władz miasta i powiatu, służb mundurowych, kombatanci, harcerze, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego.

Władze samorządowe miasta Ostrowa Wielkopolskiego reprezentowali: prezydent Beata Klimek, zastępca prezydenta Ewa Matecka oraz radni miejscy Alojzy Motylewski i Zygmunt Malik.

W kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ulicy Bema odprawiona została msza święta w intencji Obrońców Ojczyzny poległych w walkach o niepodległość i suwerenność Polski. Uroczystą eucharystię koncelebrowali: diecezjalny duszpasterz kombatantów ks. kanonik Eugeniusz Pawlicki, ks. prałat Tomasz Ilski, a także proboszcz parafii ks. Bogusław Lamenta.

Dalsze obchody odbyły się przy pomniku upamiętniających żołnierzy 60. Pułku Piechoty, gdzie głos zabrała między innymi prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.

1 września w naszym kraju to nie tylko data, która kojarzy się wiąże się z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Dla nas Polaków to szczególny dzień, o którym nie wolno nam zapominać. 77 lat temu, od ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę – rozpoczęła się II wojna światowa. Wspomnijmy i uczcijmy dziś wszystkie jej ofiary. Zabitych i rannych, a także tych, którym udało się przeżyć, dzielnie broniąc naszej Ojczyzny podczas walk z hitlerowskim okupantem. Wspominamy dzieci, które zamiast pierwszego dzwonka, usłyszały o świcie przeraźliwy dźwięk pocisków oraz siejących spustoszenie nalotów bombowych. Tych, na oczach których ginęli ich najbliżsi, rodzice, rodzeństwo, dziadkowi. Ta najbardziej krwawa wojna w dziejach ludzkości – pochłonęła życie około 6 mln Polaków! Dziś nad ranem na Westerplatte – symbolicznym miejscu rozpoczęcia II wojny światowej – dźwiękiem syren i Apelem Poległych – rozpoczęły się uroczystości rocznicowe – mówiła Beata Klimek.

Kwatera żołnierzy 60. Pułku Piechoty podczas wakacji została poddana renowacji. Remont obejmował m. in. wymianę płyt pomnika z lastrico na elementy wykonane z granitu, oczyszczenie słupków i podmurówki, odtworzenie krzyża z elementów granitowych, utwardzenie nawierzchni centralnej części kwatery oraz uporządkowanie terenu. Prace wykonał Miejski Zakład Zieleni.

Tegoroczne obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Dnia Weterana w naszym mieście odbywają się już przy poddanej renowacji kwaterze żołnierzy 60. Pułku Piechoty. Dziękuję władzom powiatu za partycypację w kosztach tego ważnego z punktu widzenia lokalnej pamięci historycznej zadania. Dziękuję, bo wspólnymi siłami obydwu samorządów udało się zadbać o godny wygląd miejsca pochówku tych, którzy szczególnie zapisali się w naszej historii. W imieniu władz samorządowych Miasta Ostrowa Wielkopolskiego pragnę bardzo serdecznie podziękować za czynny udział w dzisiejszych uroczystościach rocznicowych i pamięć, na którą zawsze możemy liczyć z Państwa strony – dodała prezydent Beata Klimek.

Następnie przy pominiku złożono kwiaty i znicze.

Tradycyjnie na zakończenie obchodów II wojny światowej i Dnia Weterana wykonano wspólne zdjęcie.

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jj
4 lat temu

jj też możesz zostać żołnierzem jeśli spełnisz odpowiednie warunki a jeśli na misji zostaniesz kaleką to zostaniesz inwlida wojennym wszystko przed toba

jj
4 lat temu

Chciałbym uświadomić autora tekstu, że ks. Lamenta też jest prałatem. Patrząc na te zdjęcia zastanawiam się skąd się biorą ci kombatanci. Im dalej od wojny tym ich więcej. No a ci panowie w niebieskich beretach i cywilnych ciuchach to już normalnie powalają. II wojny to oni nie pamiętają, a jako nowe pokolenie “kombatantów” powinni mieć mundury. Śmieszne towarzystwo. Beret na głowę i już kombatant.

2
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x