Drakońska podwyżka na cmentarzu

Prowadzenie cmentarza to dla niektórych lukratywny interes. Do tego stopnia, że są w stanie jednorazowo podwyższyć opłatę za miejsce na cmentarzu o 66,6% . Mowa o cmentarzu przy ul. Limanowskiego, gdzie chyba przebiega jakaś żyła wodna niekorzystnie wpływająca na rozsądne decyzje osób władnych. Dotarła do nas informacja, że ceny na tym cmentarzu zostały podniesione z 600 zł do aż tysiąca złotych za najzwyklejsze miejsce. Trzeba zaznaczyć, że już przed podwyżką był to jeden z najdroższych cmentarzy w Ostrowie Wlkp. 

+

Śmierć bliskiej osoby to konieczność wyłożenia nie małej kwoty na przeprowadzenie pochówku. ZUS wypłaca osobom najbliższym zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 tysięcy złotych. Po podwyżce pochowanie osoby bliskiej na cmentarzu przy ul. Limanowskiego będzie kosztować 2400 zł (miejsce: 1000 zł, wykopanie grobu głębinowego 800 zł, 600 zł msza św.). I mówimy tu tylko o opłatach pobieranych przez parafię św. Biskupa Stanisława (ostrowska konkatedra).

Jak to wygląda na innych cmentarzach? Na starym cmentarzu zlokalizowanym pomiędzy ulicami Wysocką, a Wrocławską ceny są znacznie tańsze. Cena za najzwyklejsze miejsce wynosi 500 zł. Oczywiście gdyby ktoś zapragnął wykupić miejsce przy głównej alejce musiałby dopłacić 250 zł, ale to jest i tak znacznie taniej niż w ostrowskiej konkatedrze. Natomiast cmentarzem przy ul. Bema zawiaduje parafia św. Antoniego. Oficjalnie przez telefon z nieznanych powodów nie udzielają informacji na temat cen. Klientów zaprasza się z aktem zgonu lub miejsce obecnego grobu do biura parafialnego. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że pojedynczy grób kosztuje 600 zł. Za wykopanie grobu trzeba dołożyć ok. 400 zł. Wyraźnie widać, że są to znacznie niższe ceny.

Jak się teraz mają poczuć biedni, starsi ludzie, którzy staną przed koniecznością uiszczenia tak wysokiej opłaty na cmentarzu przy  ul. Limanowskiego? Przecież wiadomo, że polskim emerytom się nie przelewa. Zdaniem mieszkańców podwyżka na tym poziomie jest czymś niegodnym.

– To jest skandal. Jak można brać takie pieniądze. – zirytował się wyraźnie jest z mieszkańców odwiedzających grób swoich bliskich. – Jak można żerować na śmierci ludzkiej? – dopytywał drugi.

Na koniec przypomnijmy, że proboszcz ostrowskiej konkatedry w dalszym ciągu współpracuje z osobą prawomocnie uznaną winną popełnienia przestępstwa.

A Państwo jak oceniacie podwyżkę na cmentarzu? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach…

źródło: ostrowska.tv

POLECANE NEWSY

93 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ostrowianin
3 lat temu

To zwykła szajka złodzieje w czarnych kierejach.

Adam
4 lat temu

Oprócz niesamowitych cen, to jeszcze grób po pogrzebie praktycznie zdewastowany. Kwiaty rozrzucone, połamane. Ziemia porozrzucana. Niechlujnie to wszystko wygląda. Kto na to pozwala? Co na to Konkatedra?

stachu
4 lat temu

Zabrać klechom zarządzanie cmentarzami

emerytka
4 lat temu

na cmentarzu na Bema mam 2 groby pod opieką, w sumie za nie musze zapłacić 5000 na 20 lat. Gdy w biurze parafialnym zapytałam skad samotna emerytka ma wziąc taką kwotę, usłyszałam: a ile emerytur do tego czasu pani dostanie? niech pani policzy, mówie źe nie starcza czesto na leki a pani na to: nie uwierzę źe w Polsce jakiemus emerytowi brakuje na cokolwiek. Koniec tematu, dla mnie wypowiedź szokujaca , Zakłady pogrzebowe daja rachunki a kościół nie.

mariann
4 lat temu

ceny podnoszą a na cmentarzu na Limanowskiego syf jak na żadnym innym. Zarządca cmentarza nie robi nic tylko poluje na tych co stawiają pomniki. Za robotę by się wziął. A proboszcz z Fary przymyka oko na wszystkie jego występki i nic z tym nie robi, jedna mafia

Ss
odpowiada  mariann
4 lat temu

Alejki to nieboszcyki robią

Andrzej
4 lat temu

Ale nie długo wejdzie nowy przepis że prochy z urny można będzie rozsypać w ulubionym miejscu zmarłego ,i to będzie najlepsza oszczędność.

Mija
5 lat temu

No to się już chyba zmieniło bo na Bema musimy żeby pochować bliskiego 4,5 tysiąca!!!! A gdzie reszta? Grabarz 700zl, ksiądz 600zl, zakład pogrzebowy 400zl a jeszcze kwiaty, kostnica, ubranie zmarłego, stypa….. jak uda się zamknąć w 10 tys to będzie super…. i proszę powiedziec skad? Żeby pochować najbliższych trzeba brać kredyt?? Brak mi słów!!!!

iwa
6 lat temu

`opłaty na cmentarzu chcą podnosić inkasują takie pieniądze a na cmentarzu nie robi się nic bałagan i brud drzewa zaniedbane nie przycinane gałęzie spadają na pomniki zapomniane groby zarośnięte metrowymi chwastami może ktoś odpowie na co idą te wielkie pieniądze z pochówku gdzie płaci się w kościele i drugi raz na cmentarzu

andrus
6 lat temu

..to nie wina czarnych …..to wasza (katolików) bo na to pozwalacie

moher
odpowiada  andrus
6 lat temu

zgiń przepadnij diable

też katiliczka
6 lat temu

Też jestem katoliczką,ale jeszcze nigdy nie słyszałam,aby ktoś kazał wiernym wierzyć w księży.Większej głupoty chyba nie mogłaś wymyślić.W Boga mamy wierzyć,tylko w Boga., a ksiądz to też człowiek – z ludu wzięty i dla ludu dany.

93
0
Napisz co o tym sądziszx