OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Wyjątkowe zabytki do renowacji

W tym roku renowacji poddane zostaną cztery kolejne zabytki zlokalizowane na terenie gmin Powiatu Ostrowskiego. Właśnie przyznanych zostało blisko 50 tysięcy złotych na odratowanie najcenniejszych obiektów, które posiadają wyjątkową wartość historyczną i artystyczną.

+

Zasady udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na obszarze Powiatu Ostrowskiego ustalone zostały chwałą Rady Powiatu w roku 2014.  Dzięki takiemu wsparciu finansowemu w ubiegłym roku odrestaurowano już trzy obiekty, teraz kolejne cztery trafią w ręce dyplomowanych konserwatorów.

zdjecie

Dotacje w wysokości 5 tysięcy złotych uzyskał wniosek dotyczący renowacji krzyża przydrożnego, drewnianego, rzeźbionego wtórnie, umieszczonego na elewacji wieży Kościoła Parafialnego w Gorzycach Wielkich. Zaplanowana jest jego kompleksowa renowacja. Krzyż datowany jest na ok. 1810 r., był skrzętnie ukrywany w czasie II wojny światowej, a później umieszczony na elewacji wieży.

Druga dotacja opiewa na kwotę 3 400 złotych na prace konserwatorskie, restauratorskie późnogotyckiej polichromowanej figury Chrystusa Zmartwychwstałego z Kościoła p.w. Zwiastowania Pańskiego w Skrzebowej. Stan zachowania figury, jej duża wartość historyczna i artystyczna uzasadniają potrzebę podjęcia konserwacji obiektu będącego zabytkiem z końca XVI wieku. Generalnym założeniem prac jest zatrzymanie procesu degradacji drewnianego podłoża, wzmocnienie strukturalne i przywrócenie jego estetycznego, późnogotyckiego wyrazu. Planuje się wykonanie pełnej rekonstrukcji w zakresie ubytków snycerki i powrót do pierwotnej kolorystyki. Również zostaną wykonane nowe złocenia na koronie i elementach krzyża.

Trzeci wniosek otrzymał dotację w kwocie 6 400 złotych na konserwację przydrożnego krzyża dłuta Pawła Brylińskiego z 1856 roku w Bonikowie. Drewno silnie spękane i porowate, ubytki formy rzeźbiarskiej, zniszczona polichromia. Taki stan obecnie przedstawia wielofigurowy krzyż któremu już wkrótce będzie można przywrócić pierwotny wygląd obiektu sztuki ludowej.  Płaszczyzna frontowa krzyża bogato dekorowana rzeźbami. Na poprzecznym ramieniu rozpięta figura Chrystusa Ukrzyżowanego z pionowym tiiulusem nad głową, z boku na poprzecznym pręcie podwieszona figura uskrzydlonego anioła z Hostią. Poniżej figury matki Boskiej Bolesnej, św. Jana Ewangelisty i klęczącej Marii Magdaleny. U góry pelikan z dwoma pisklętami. Polichromia wtórna wielobarwna, z przewagą tonów niebieskich, czerwonych, żółcieni i bieli. Obiekt jest przykładem Wielkopolskiej rzeźby ludowej. Stanowi dobro kultury.

Czwarta dotacja w kwocie 15 tysięcy złotych pomoże odrestaurować ołtarz główny w kościele p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach – wybudowany w roku 1902 w styli klasycystycznym. W szczycie nastawy ołtarzowej umieszczono obraz Zmartwychwstania Pańskiego adorowany przez dwie figury aniołów. W centrum ołtarza za tabernakulum znajduje się obraz św. Katarzyny Aleksandryjskiej patronki parafii. Zaplanowana jest jego całkowita renowacja.

Po przyznaniu środków, uchwalonych na ostatniej sesji, nastąpi podpisanie umów na realizację zadań. Prace muszą zostać zrealizowane do końca tego roku.

Do 30 września można także składać wnioski kierowane do Zarządu Powiatu Ostrowskiego na kolejne obiekty. Rozpatrywane one będą podczas przydzielania środków w roku 2017.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x