Podpalany budynek po fabryce Wagon zrobili zabytkiem

Udostępnij
Tweet

Decyzją Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wniosek władz miasta budynek dawnego Zarządu Fabryki „Wagon” został wpisany do rejestru zabytków. Decyzja jest ostateczna i daje możliwości prawne, by nakazać właścicielowi zabezpieczenie budynku przed dalszą dewastacją. To również furtka do pozyskania zewnętrznych funduszy na przywrócenie mu dawnej świetności.

+

Do rejestru zabytków wpisana została bryła i elewacja budynku dawnego Zarządu Fabryki „Wagon” wraz z gruntem pod budynkiem.

Budynek wzniesiony został w latach 1920-1924 w stylu modernistycznym, z pewnymi nawiązaniami do historyzmu. Autorem projektu budynku był inż. Bronisław Giedaczyński we współpracy z inż. Leonem Blumem, dyrektorem generalnym spółki i inż. Henrykiem Przeździeckim, zatrudnionym wcześniej w fabryce wagonów w Odessie. Otwarcie Zakładu nastąpiło w 1922 roku, ale jego budowa trwała jeszcze w 1924 roku. W 1927 roku Fabryka została wykupiona przez państwo i oddana w użytkowanie Polskim Kolejom Państwowym.

W ostatnim czasie stan zachowania budynku zdecydowanie się pogorszył. Dach południowej części bocznej jest zniszczony przez pożar. Fragment dachu północnej części bocznej jest również z ubytkami w pokryciu i widocznym osmaleniem szczytu, czyli uszkodzony przez pożar. W pozostałych dachach są ubytki w pokryciu. W oknach są braki skrzydeł i duże ubytki w oszkleniu. Pomimo zniszczeń spowodowanych pożarem bryła i elewacje budynku nie utraciły swojej wartości zabytkowej. Przylegająca do południowej ściany szczytowej niska przybudówka jako wtórna nie jest objęta wpisem do rejestru zabytków.

Budynek o typowym dla modernizmu podziale oraz wystroju elewacji wyróżnia się w zabudowie miasta monumentalną bryłą. Jego fasada stanowi istotny fragment wschodniej pierzei ulicy Wrocławskiej. Jako przykład budownictwa z lat 20. XX wieku budynek posiada wartość artystyczno-architektoniczną. Jest on także ściśle związany z historią miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Jest świadectwem minionej epoki, budowlą związaną z historią przemysłu i ostrowskiego węzła kolejowego.

– Historia Fabryki Wagon to historia wielu ostrowskich rodzin, których członkowie znajdowali tutaj zatrudnienie – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. – To właśnie byli pracownicy tego zakładu ze szczególnym bólem patrzyli na postępującą dewastację budynku. Obiekt, który przez ostatnie miesiące przetrwał dwa pożary i ulegał niszczeniu, od teraz jest zabytkiem i podlega ochronie prawnej.

Decyzja Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do wspaniała decyzja dla Ostrowa Wielkopolskiego. Wpisanie budynku do rejestru zabytków daje nam narzędzia prawne, by nakazać właścicielowi zabezpieczenie budynku przed dalszą dewastacją – dodaje Elżbieta Wolniewicz-Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków. – Oprócz obowiązków, jakie nakłada to na właściciela obiektu, to także możliwość skorzystania z funduszy zewnętrznych na renowację obiektów zabytkowych.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

18 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
KLJ
7 lat temu

W sumie kupiec to i by się znalazł, ale widząc co się dzieje z obiektami na Kusocińskiego gdzie miasto nogami i rękami broni się przed jawnym nabiciem w butelkę nikt na zakup i remont pustostanu się nie targnie bo miasto nie jest głupie

mieszkaniec wrocławskiej
7 lat temu

Ciemnotę wciska ta królowa pszczół. Budynek i grunt w łapach syndyka, więc o jakich narzędziach prawnych wobec właścicieli mówi ta kobieta? Gratuluję umiejętności sprzedawania kitów maluczkim! Radny Matuszczak zdyscyplinował, by kupować nieruchomosc obok parku przemyslowego, bo przecież miasto nie ma zadnych terenów inwestycyjnych to gwiazda zadziałała i zrobila z tego zabytek?! Brawo! Na bank kupi „za złotówkę”, pozyska kasę zewnętrzna i wyremontuje! Tak jak miasto „rewitalizuje”….zaocznie! 🙂

Milena
odpowiada  mieszkaniec wrocławskiej
7 lat temu

Syndyka? Pierwsze słyszę!

Michu
odpowiada  Milena
7 lat temu

n ie syndyka, komornika!!! Licytacja w lipcu!!!

mieszkaniec
7 lat temu

tyle razy sam się podpalił i został zabytkiem teraz nie wiadomo kogo karać właściciela czy konserwatora zabytków

Tomi
7 lat temu

Może prezesi odkupią za złotówkę a później sprzedadzą miastu za kilka baniek. Albo pan plastyk fantastyk miejski coś podmaluje ?

HA HA
7 lat temu

Budynek uznany za zabytek a teren za budynkiem jedno smietnisko,wylegarnia szczurow dzikich drzew krzakow i na to nie ma prawa by ktos zrobil porzadek,czy nie ma wlasciciela?

Ostrów
7 lat temu

Gdyby nie to że Ostrów jest dziurą i nie opłaca się w to zbytnio inwestować to byłby tutaj ładny hotel, restauracja, miejsce na wesela itp. Byłby bo nie wiem ile by musiało kosztować tam wesele żeby remont się zwrócił

ona
7 lat temu

pewnie zostane skrytykowana przez ludzi ale po co sie pierdołami zajmować… wiadomo że byśmy chcieli w przyszłości pokazać, powiedzieć naszym dzieciom że istniało coś takiego w Ostrowie – największa fabryka Wagon ale co nasze dzieci to będzie interesowało??? moja mama tam pracowała ponad 20 lat – wysłuchałam ją jak mi opowiadała i to wszystko… nie rozczulam sie nad tym a młodsze pokolenie tym bardziej nie będzie. Osoby mające dziś swój wiek i czasy w których tam pracowali to mają co wspominać ale nie my młodzi.

derek
odpowiada  ona
7 lat temu

Już skończyłaś?! To bierz się do pracy żeby zapracować na swoją emeryturę.

Ostrów
odpowiada  derek
7 lat temu

Szacunku do onych

ona
odpowiada  Ostrów
7 lat temu

szacunku??? chyba tylko za to że przepracowali w jednym zakładzie po tyle lat, ale szacunek to oni sami powinni mieć do siebie a nie sie grzmocić na prawo i na lewo w zakładzie bo tak było i nikt mi nie powie że nie!!!!!!!!!!!!

derek
odpowiada  ona
7 lat temu

Mama Twoja to słyszała,czy zna to z własnego doświadczenia…?

ona
odpowiada  derek
7 lat temu

pracuje PANIE DARKU !!!

ona
odpowiada  derek
7 lat temu

Uwazaj sobie gosciu na słowa… tyle w temacie buraku ?

ja
7 lat temu

budynek juz w ruinie to go zabytkiem zrobili smiech n sali

gratulacje
odpowiada  ja
7 lat temu

rzeźnie dalo sie zrobić zabytkiem po wyburzeniu to i stary szałas też sie da 😉

zntk
odpowiada  ja
7 lat temu

Szkoda tego budynku. Jeszcze ok 2-3 lata temu okna z tyłu były całe. A dzisiaj? Strach patrzeć. Czas najwyższy żeby ktoś coś z tym zrobił, bo za chwilę kamień na kamieniu tam nie zostanie.

18
0
Napisz co o tym sądziszx