Uczniowie dostają kasę i mają gwarancję pracy

Uczniowie reaktywowanych kierunków kolejarskich z ostrowskiej „budowlanki’’ otrzymali po raz trzeci stypendia naukowe. Jak podkreślał fundujący stypendia dyrektor Polskich Linii Kolejowych oprócz wsparcia finansowego dla najzdolniejszych uczniów, równie ważne dla młodych ludzi jest przyrzeczenie pracy po zakończeniu nauki.

+

Uroczyste wręczenie już po raz trzeci stypendiów odbyło się w Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych w dniu 8 kwietnia 2016 r. Ta miła uroczystość to pokłosie decyzji podjętych kilka lat temu przez Zarząd Powiatu na wniosek dyrektora ZSBE w sprawie odtworzenia kierunków o specjalnościach kolejarskich.

– Obecnie jako wicestarosta, ale prywatnie jako absolwent jestem zadowolony z tego, że udało się reaktywować te kierunki. Pamiętam, kiedy Pani dyrektor pojawiła się z tą propozycją na posiedzeniu, wówczas jako Członek Zarządu Powiatu mogłem ją z radością poprzeć. To decyzja ważna z wielu powodów, bo kończy się era pracowników zatrudnionych w branży kolejowej, którzy kończyli tę szkołę, a otwiera perspektywa pracy dla nowych osób – powiedział Roman Pacholczyk, wicestarosta ostrowski.

zdjecie

W „budowlance’’ szkoli się ponad 70 uczniów przyszłych kolejarzy. W przeszłości tę placówkę ukończyło ponad 7,8 tys., absolwentów, którzy zdobywali wiedzę na 16 kierunkach.

Warunkiem uzyskania stypendium jest odpowiednia średnia ocen. Jeśli uczniowi nie uda się uzyskać stypendium, ma na nie szansę w kolejnej. Jak kilkakrotnie podkreślono cieszy szczególnie to, że średnie ocen rosną i to szczególnie w przedmiotach zawodowych.

zdjecie

– Cieszę się z tego, że jest coraz więcej kandydatów do szkół kolejowych, a uczniowie uzyskują wysokie średnie ocen, zwłaszcza z przedmiotów zawodowych. To dobrze rokuje na przyszłą naszą współpracę. Stypendia fundowane przez PLK są inne w swoim wymiarze, są bowiem poparte przyrzeczeniem pracy. To fakty bardzo istotne z punktu widzenia drogi zawodowej. Zapewniam, że kolejarze to przyrzeczenie spełnią. Także wtedy, gdy absolwent będzie chciał kształcić się dalej jesteśmy gotowi jesteśmy udzielić mu w tym wsparcia – powiedział Dariusz Bałoniak, dyrektor PLK w Ostrowie Wielkopolskim.

zdjecie

– Dzięki Wam, w sytuacji niżu demograficznego, z którym boryka się wiele szkół, nam udaje się otwierać kolejny kierunek kolejowy. Tego sukcesu nie byłoby bez właśnie stypendiów, ale także wsparcia starostwa i uczniów. Odbierając stypendium będziecie tak naprawdę na liście płac. Gratuluję Wam i życzę kolejnych sukcesów  – powiedziała dyrektor ZSBE Honorata Sachowska Barańczak, pomysłodawca profili kolejarskich.

W pierwszych trzech klasach stypendium wynosi 300 zł na miesiąc. W klasie czwartej jest to już kwota 500 zł.

POLECANE NEWSY
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
uczeń kierunku kolejowego
2 lat temu

Każdy kto rozważa iść na ten kierunek niech najpierw przeczyta ten komentarz ponieważ odnoszę wrażenie że artykuł jest nadzwyczaj podkolorowany i szkoła pokazana jest w pięknym świetle. Jaka jest prawda ?
-Fatalny poziom nauczania przedmiotów zawodowych (Lekcje wyglądają w taki sposób że nauczyciele włączają ogólnodostępne na stronie Pkp instrukcje kolejowe i właściwie przez 90% czasu lekcji przepisujesz tą instrukcje o większości przedmiotów opisywanych w tej instrukcji nawet nie zobaczysz na oczy czysta teoria z której nic nie zrozumiesz.
-Średnia ocen zawodowych rośnie ? No rośnie- prawda ale może na ten temat nie będe się wypowiadał fakt faktem jednak że wszyscy mają wysokie oceny z tych przedmiotów 😉
-Fajnie że nie wspomnieliście o zdawalności egzaminów zawodowych czyli Technika 🙂 Jeśli się nie mylę w roku szkolnym 2017/2018 na kierunku Technik transportu kolejowego zdały zaledwie dwie osoby spokojnie w przyszłym roku będzie podobnie jak nie gorzej 😉
-Tak jak wyżej przytłaczająca większość osób kończy tę szkołę bez kwalifikacji zawodowych
-Praktyka zawodowa ? Hmm no w teorii jest w 2 klasie w śmiesznej liczbie 16 godzin miesięcznie (teoretycznie bo bardzo często wypadają piątki) i w 3 klasie we wrześniu coś tam jest, ale za to jak wygląda ta praktyka (przynajmniej na kierunku Transportowym) Niczego z niej nie wyniesiesz przychodzisz na praktykę na nastawnie dyżurny ruchu nic ci nie opowie i nie wytłumaczy bo jak twierdzi nikt mu za to nie płaci właściwie jesteś dla niego duchem. A więc siedzisz przez te kilka godzin i patrzysz się na śpiącego dyżurnego być może w międzyczasie przejadą 3-4 pociągi to zobaczysz jak przekłada dźwignie ale co ci z tego jeśli nitk ci tego nie wytłumaczy, gorzej jeśli trafisz na praktyki na nastawnie gdzie są komputery to zapomnij o tym że zobaczysz jakiekolwiek chociaż szczątkowe części pracy dyżurnego.
Szczerze ? To największy błąd jaki popełniłem pójście do tej szkoły każdemu polecam zastanowić się 3 razy zanim tam pójdzie i poszukać jakiegokolwiek innego kierunku.

Ola
5 lat temu

Poziom kultury osobistej poniżej jakiejkolwiek krytyki. Odrazu widać, że lekcje języka polskiego opuszczałeś. W przeciwnym razie może wiedziałbyś jak pisze się 'mózg’, 'dopóki’ albo chociażby 'menda’, a nie 'meda’. Sądzisz, że jesteś taki cwany wylewając anonimowo swoje frustracje na nauczycieli? Może kiedyś zrozumiesz, że starali się zapewnić Tobie edukacje żebyś miał łatwiej. Akurat oboje moi rodzice są nauczycielami. A ja jestem przerażona jaka jest dzisiejsza młodzież, jak brakuje szacunku oraz pokory. Ale życie to zweryfikuje!

ona
5 lat temu

po Twoich żałosnych wypocinach widać, że z językiem polskim Masz kłopot…

3
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x