OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Sarny niszczą cmentarz

Nietypowy problem zgłosiły nam osoby, które odwiedzają swoich bliskich na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. Od pewnego czasu grasują są tam sarny, które regularnie zjadają kwiaty z grobów.

+

Zwierzęta mają dostawać się na teren cmentarza z powodu uszkodzonego ogrodzenia. Kiedy udaje im się pokonać przeszkodę (potrafią skakać na wysokość ok. 2 metrów), ich celem są groby, a dokładniej znajdujące się na nich kwiaty. Sarny zjadają ich końcówki, a to irytuje tych, którzy odwiedzają swoich bliskich i dbają o wygląd pomników. Bardzo często dzieje się tak, że kwiaty położone jednego dnia, znikają już następnego.

Przyszła kiedyś do mnie kobieta, zapłakana. Dzień wcześniej pochowała swoją mamę. Nazajutrz zastała same łodygi kwiatów. Wieńce wyglądały tragicznie – w ten sposób żaliła się kobieta jednemu z okolicznych sprzedawców. Początkowo myślała, że to jakiś wandal, ale obok zobaczyła ślady po kopytach saren.

Sarny są też widywane na terenie pobliskiego szpitala. Potrafią się wylegiwać w stadzie sięgającym 10 sztuk.

Problem jest znany także sprzedawcom kwiatów, którzy mają swoje stoiska tuż przed główną bramą cmentarza. Osoby skarżące się na sarny zgłaszają się do nich bardzo regularnie. Zwierząt jest na tyle dużo, że jednego dnia potrafią zjeść kwiaty z kilku lub nawet kilkunastu grobów.

Sarny gustują głównie w bratkach, ale nie gardzą też różami. Ich szkodliwa obecność na cmentarzu przy ul. Limanowskiego nasila się w czasie dużych mrozów. Rozwiązaniem doraźnym może być dla bliskich zmarłych inwestowanie w sztuczne kwiaty.

W całej sprawie problemem są ubytki w ogrodzeniu. Temat doskonale zna ksiądz proboszcz Krzysztof Nojman z ostrowskiej konkatedry, który wyjaśnił nam, że ogrodzenie wokół cmentarza jest regularnie niszczone. Komuś widocznie na tym zależy, pytanie pozostaje komu. Proboszcz zapewnił nas również, że i tym razem ogrodzenie zostanie naprawione, tak żeby ograniczyć wizyty zwierząt na cmentarzu. Jak inaczej można uniknąć tego problemu? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.

36 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
proponuje do skandal na bema
4 lat temu

Tak te kobiety sa bezczelne.Ale pewnie ks proboszcz na pewno nie lepszy.Same ZLOTOWY.Ludzie placmy polowe ich zlodziejskich stawek .Naprawdę złodziejski cmentarz.Ciekawe kiedy woda będzie odkrecona we średniowiecznych pompach?!!!!Dziady i tyle !!!!!!!!

Skandal na bema
4 lat temu

W nawiązaniu do komentarza użytkownika “proponuje” mam rownież ogromne zastrzeżenia co do cmentarza przy ulica Bema. Moja mama, która musiała zapłacić ogromne pieniądze za kolejne 20 lat opłacania grobów, była w szoku tym co usłyszała. Wzburzyła się tą kwotą, na co pani w biurze parafialnym powiedziała jej, że jest juz na tyle stara, że nie musi juz kupować sobie ubrań albo tyle jedzenia. Kanalia w tym biurze po prostu.
Pozdrawiam

M43
odpowiada  Skandal na bema
4 lat temu

Właśnie o takiej patologii pisałem,jak np. tej na cmentarzu przy ul.Bema.Kościół kasuje pieniądze nie patrząc na nic (np.czy nas na te opłaty stać,czy chcemy placic).Od tych opłat nie są odprowadzane podatki (nie otrzymujemy nawet paragonu z kasy fiskalnej).Natomiast samorząd inwestuje (np. w budowę alejek wodociąg śmietniki itp.).W przypadku przejęcia tych miejsc przez samorządy także byłyby lecz byłyby “ucywilizowane”.U nich obowiązuje prawo,nie “wolnoamerykanka”.

bikini mini
4 lat temu

Żeby sarny zjadały kwiaty z grobu. MASAKRA?

Krysia
4 lat temu

Nadleśnictwo ma obowiązek dokarmiac zwierzęta. Jeśli zwierzyny spowoduje straty powinni płacić odszkodowania. Tak więc nie walczmy źr zwierzyna a z nadlenictwem

pracujacy
odpowiada  Krysia
4 lat temu

Odezwała się następna roszczeniowa co sama z siebie nic nie da a od innych wymaga – zapomogę już odebrałaś – bo pewnie Ci się należny a do pracy żadnej – dupy nie ruszysz tylko tym rowerem od rana do 16-tej jeździsz i dupę rąbiesz wszystkim na około?

Ormowiec
4 lat temu

Gronkiewicz- Waltz wiedziała co zrobić, żeby chronić tęczę na Placu Zbawiciela.

Abi
4 lat temu

Gdy syn leżał w szpitalu na chirurgi dziecięcej na łące przed szpitalem biegało 6 sarenek dzieci były zachwycone?

Jeleń
4 lat temu

Może , jak patronat nad cmentarzem, wzorem tegorocznej drogi krzyżowej środowisk artystycznych w Konkatedrze (niedziela Palmowa) przejmie senator PIS Łukasz Mikołajczyk, to sarny zamiast konsumpcją zajmą się sprawami duchowymi i tematu nie będzie….

lechu
4 lat temu

Zrobić więcej ścieżek rowerowych na około cmentarzy – wtedy nieroby na rowerach jeżdżący od 6 do 16-tej (jak większość ludzi pracuje) – będą na tych rowerach jeździć i odstraszać sarny – niech w ten sposób zarobią na zasiłki i zapomogi a przy okazji zrobią coś użytecznego.

Dziadek
4 lat temu

W swoim testamencie zapiszę ostatnie życzenie, żeby nie kupować na mój grób żadnych kwiatów i innych bezużytecznych rzeczy, tylko żeby żałobnicy przed moją trumną wrzucali pieniądze do skarbonki, a mój spadkobierca żeby kupił za zebraną kwotę pokarm dla tych saren.

ministrant
odpowiada  Dziadek
4 lat temu

Dziadek nie zapomnij też rowera mi zapisać w testamencie – jak będę do Ciebie dojeżdżać.

36
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x