OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Warsztaty dziennikarskie w I LO

We wtorek, 9 lutego 2016 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się kolejna edycja Powiatowych Warsztatów Dziennikarskich. Było to już 8 spotkanie młodych redaktorów ze szkół ponadgimnazjalnych.

+

Głównym celem warsztatów dziennikarskich jest przygotowanie młodzieży do samodzielnego zrealizowania materiałów reporterskich, podniesienie kwalifikacji redaktorskich i pisarskich uczniów pracujących w redakcjach szkolnych, a także odkrywanie mediów XXI wieku.

Każdego roku na warsztaty zapraszani są ciekawi goście, którzy opowiadają o swoich pasjach lub dzielą się swoim doświadczeniem w pracy dziennikarskiej. Tym razem gościem specjalnym był przewodnik po Sudetach – Waldemar Brygier. Swoją pasję turystyczną łączy z zawodem dziennikarza. Prywatnie również chętnie podróżuje, najchętniej w Sudety, penetrując ich zakamarki, zarówno po polskiej, jak czeskiej i niemieckiej stronie. Współpracuje z kilkoma wydawnictwami, tematycznie związanymi z turystyką. Napisał kilkanaście książek, m.in. część tekstów do Atlasu Gór Polski, przewodnik po Ziemi Kłodzkiej, trzytomowy przewodnik po Sudetach, a także po poszczególnych pasmach górskich (Karkonosze, Góry Stołowe, Góry Sowie). Jest pomysłodawcą i twórcą Serwisu Turystycznego NaszeSudety.pl, w którym przedstawia wszystko, co może zainteresować turystę i krajoznawcę.

zdjecie

– „Pan Waldemar swoje życie zawodowe połączył z pasją do gór. Wprost nie może bez nich żyć. Kiedy tylko może zawodowo i prywatnie ucieka w góry, gdzie nabiera dystansu do rzeczywistości. Swoje wędrówki opisuje w przewodnikach, które rozchodzą się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki”- mówi Elżbieta Kaźmierczak, nauczyciel języka polskiego w I LO.

zdjecie

W tegorocznych warsztatach uczestniczyli przedstawiciele z redakcji 6 gazet szkolnych: IV LO – Fryderyk, III LO – AD REM, II LO – Bez Cenzury, I LO – Bomba, ZSE – Feniks, ZST – ZAP – ChwaZTEk. Młodzież miała okazję z pomocą pana Waldemara Brygiela poznać bliżej Sudety i w sposób wirtualny przemierzyć znane lub nieznane szlaki. Warsztaty to jednak początek pracy dla redakcji szkolnych gazet, ponieważ na podstawie zebranych materiałów zostaną zredagowane tzw. Jednodniówki, które wezmą udział w konkursie.

W konkursie Jednodniówek w 2015 roku w Powiatowych Warsztatów Dziennikarskich w I LO zwyciężyła Redakcja Szkolnej Gazetki AD REM – III LO. II miejsce ex aequo zdobyła: Redakcja Szkolnej Gazetki ChwaZTEk – Zespołu Szkół Technicznych oraz Redakcja Szkolnej Gazetki BOMBA – I LO, a III miejsce – Redakcja Szkolnej Gazetki Bez cenzury – II LO. Wyniki tegorocznej edycji poznamy w kwietniu.

Organizatorami dorocznych warsztatów dziennikarskich są nauczyciele I LO: Elżbieta Kaźmierczak, Anna Przybył i Renata Kałużna.

3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ebi
4 lat temu

no wlasnie usrajski bo to twoja szkolka do jakiej szkoly chodziles

real
odpowiada  WP
4 lat temu

Wszystko zależy do której szkoły chodziłeś/aś:)

WP
4 lat temu

To jakaś paranoja. W szkole podstawowej mnie uczyli, że tytuły gazet piszemy w cudzysłowie. Pozostaje mieć nadzieję, że poziom na warsztatach był wyższy niż powyższej relacji. I jeszcze jedno – “ChwaZSTek”.

3
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x