Czad zaatakował, nie ignoruj zagrożenia

W ostatnich dniach regularnie dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Strażacy muszą interweniować coraz częściej. Przyczyną jest wadliwe działanie term gazowych.

+

15 stycznia, Odolanów – kobieta brała kąpiel w łazience, gdzie wodę podgrzewała termą gazową. O godz. 17:37 strażacy otrzymali wezwanie na ul. Gimnazjalną do budynku wielorodzinnego. Przed ich przyjazdem, nieprzytomną poszkodowaną pogotowie zabrało do szpitala. Strażacy przewietrzyli mieszkanie, a po odkręceniu ciepłej wody odnotowano stężenie do 30 ppm w całym pionie. Później wydali każdemu z mieszkańców zakaz użytkowania termy gazowej.

Dwa dni później miała miejsce kolejna podobna sytuacja. Tym razem w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Asnyka. Wadliwe działanie termy w kuchni sprawiło, że stężenie tlenku węgla wyniosło 14 ppm. Mieszkanie zostało przewietrzone. Na miejscu stwierdzono używanie gazu ziemnego. Medycy przebadali kobietę na miejscu. Ta nie wymagała hospitalizacji.

O tym jak niebezpieczny może być tlenek węgla przekonał się także nasz redakcyjny kolega, który cudem uszedł z życiem dzięki specjalnej czujce, która wykrywa zagrożenie. Ta zaczęła głośno pikać alarmując o bardzo wysokim stężeniu czadu – ponad 500 ppm!

Tlenek węgla w gospodarstwie domowym może powstawać w różnych sytuacjach – w kuchni podczas używania kuchenki gazowej lub w łazience, gdzie woda jest ogrzewana gazem. Najwięcej zatruć stwierdza się w sezonie zimowym. Wynika to z mniejszej wentylacji pomieszczeń i konieczności stosowania urządzeń grzewczych.

 

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Rozkraczony traktor na majówce. Znamy przyczynę
Subskrybuj
Powiadom o

6 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jan
8 lat temu

Czujniki tlenku węgla powinny leżeć na półkach każdego marketu. Ciekawe, że handlowcy na to jeszcze nie wpadli?

pracownik marketu
odpowiada  Jan
8 lat temu

bardzo przepraszam leżą proszę tylko oczy szeroko otworzyć !

Klient
odpowiada  pracownik marketu
8 lat temu

W którym jeśli wolno zapytać?

poszkodowana z asnyka
8 lat temu

po tym wypadku został odcięty gaz w całym bloku dalej jest ignorowana sytuacja przez zaniedbania przez wspólnotę mieszkaniową następna tragedia musi się zdarzyć ?

mw
8 lat temu

Przy stężeniu 14 czy 30 ppm czujnik czadu nie włącza alarmu, podobno przyjmuje się że dopiero stężenie 100–200 ppm powoduje lekki ból głowy przy ekspozycji przez 2–3 godziny.

poszkodowana
8 lat temu

To wina wentylacji, która w blokach jest wadliwa!!!

6
0
Napisz co o tym sądziszx