Plan Gospodarki Niskoemisyjnej przyjęty

Miasto Ostrów Wielkopolski ma gotowy Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. To jeden z wymogów, by ubiegać się o fundusze unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020. Plan Gospodarki Niskoemisyjnej jest dokumentem określającym najważniejsze działania służące ograniczeniu negatywnego wpływu na jakość powietrza.

+

PGN wyznacza także kierunki w zakresie działań w takich obszarach jak budownictwo publiczne, gospodarka przestrzenna, transport publiczny czy gospodarka odpadami. Dla projektu dokumentu PGN przeprowadzona została tzw. strategiczna ocena oddziaływania na środowisko, w ramach której odbyły się konsultacje z mieszkańcami miasta. Po pozytywnym zakończeniu procedury, PGN został przyjęty uchwałą Rady Miejskiej.

Celem opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do powietrza, redukcja zużycia energii oraz zwiększenie udziału energii z odnawialnych źródeł energii w ogólnym zużyciu energii poprzez zastosowanie nowoczesnych, niskoemisyjnych rozwiązań w dziedzinach takich, jak transport, gospodarka przestrzenna oraz budownictwo. Będą one polegać na wdrażaniu działań mniej szkodliwych dla środowiska oraz bardziej efektywnych energetycznie. Określenie zadań inwestycyjnych służących poprawie jakości powietrza i wpisanie ich do PGN umożliwi mieszkańcom Miasta Ostrowa Wielkopolskiego skorzystanie ze środków unijnych.

Wsród działań, jakie zostały uwzględnione w PGN znalazły się zadania związane m.in. z:

– modernizacją systemów grzewczych (wymiana kotłów)

– zastosowaniem odnawialnych źródeł energii do wytwarzania ciepła lub energii elektrycznej (pompy ciepła, kotły na biomasę, kolektory słoneczne, fotoogniwa)

– termomodernizacją obiektów budowlanych (ocieplenie ścian, dachów lub stropodachów, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej)

– zmniejszeniem energochłonności oświetlenia ulicznego – wymiana lamp

– poprawą sytuacji w zakresie emisji komunikacyjnych – zakup niskoemisyjnych samochodów, taboru autobusów, budowa ścieżek rowerowych wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych miasta

PGN to nie tylko dokument strategiczny wyznaczający najważniejsze działania dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W ramach projektu powstała także specjalna baza danych dotycząca zużycia energii w poszczególnych sektorach inwentaryzująca emisję gazów cieplarnianych ze szczególnym uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla. Zebrane dane pozwalają na ocenę gospodarki energią w mieście, a także określenie aktualnego zanieczyszczenia wieloma szkodliwymi substancjami, takimi jak: pył zawieszony PM10 oraz PM2,5, benzo(a)piren, dwutlenek siarki oraz tlenek azotu. Dodatkowo dane zawarte w bazie danych pozwolą na zidentyfikowanie najważniejszych źródeł emisji zanieczyszczeń do atmosfery (m.in. niska emisja w zabudowie mieszkaniowej, transport samochodowy (tzw. emisja liniowa) oraz emisja punktowa z podmiotów gospodarczych).

CZYTAJ  Dziś omijajcie Rondo Bankowe

Opracowanie i realizacja PGN da szanse pozyskana na ten cel środków finansowych. Określenie zadań inwestycyjnych służących poprawie jakości powietrza i wpisanie ich do PGN umożliwi miastu skorzystanie z funduszy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020. Dodatkowo będzie można pozyskać środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Opracowanie PGN otwiera również drogę do pozyskania dopłat do kredytów bankowych oraz mozliwość skorzystania z dofinansowań proponowanych przez banki komercyjne.

W nowej perspektywie budżetowej w oparciu o PGN z zewnętrznego dofinansowania będą mogli skorzystać zarówno mieszkańcy miasta, przedsiębiorcy działający na terenie Ostrowa Wielkopolskiego, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty, prywatni właściciele budynków, a także operatorzy i właściciele systemów sieci cieplnej, energetycznej, gazowej itp. Środki finansowe będzie można pozyskać m.in. na realizację inwestycji ograniczających emisję szkodliwych substancji do powietrza, w tym zadań związanych z termomodernizacją budynków czy wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

29 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zima
8 lat temu

Ciekawe ile wzrosną ceny za ogrzewanie teraz 🙂

Ojciec Gaudenty
8 lat temu

Gratuluje pomysłu … na miarę Barei. Pani Prezydent myśli że zna się na wszystkim ale niestety tylko tak myśli, podejrzewam. Ta kasa jest w zasięgu ręki i można ją wziąć. Rozliczenie jej jednako jest prawie niemożliwe. Czyli czeka ją zwrot powziętych środków od ptaków powziętych, oczywiście wraz z odsetkami i obowiązek dokarmiania kawek do końca jej życia. Zamiast tych szalonych pomysłów, proponuję wprowadzić powszechny zakaz ogrzewania mieszkań zimą. Prawda, że będzie bardzo ekologicznie.

Koziabródka-Wojewoda Łęczycki
8 lat temu

Uchwalenie tego programu to pierwszy krok do wejścia w ślepy zaułek. Jako przykład podam beznadziejną walkę miasta na etapie raportu oddziaływania na środowisko w zakresie przestrzegania norm hałasu dla stadionu miejskiego. RDOŚ zagrał na nosie tymże przykrą fanfarę. Miasto natomiast z tej lekcji niczego się nie nauczyło. Najbardziej ekologiczne dla planety Ziemia jest zmniejszenie populacji. Jest to działanie poprzez edukację i długofalowe obcinanie bezbożnych jajec. Prokreacja nie powinna polegać na cielesnych uciechach. Po wyborach do sejmu i senatu, jest to możliwe. W czasach gdy chodziłem do jezuickiej szkoły przykościelnej było nas około 1 miliarda, obecnie populacja zwiększyła się do ponad 7 miliardów, no i jakie mamy tego skutki, widać gołym okiem.

hmmm

>>W czasach gdy chodziłem do jezuickiej szkoły przykościelnej było nas około 1 miliarda<<

to gratuluję wieku, bo miliard było ok. 1820 roku… W 1930 były już 2 miliardy.

Romek
8 lat temu

.
Gdyby nasze wspaniałe Państwo dopłacało tym którzy ogrzewają domy paliwami ekologicznymi ( gaz oraz prąd ) to nie byłoby problemu ze smogiem który jest na osiedlach domków jednorodzinnych.
Sam mam sąsiadów którzy latem w samo południe potrafią palić w piecu, teraz w sezonie grzewczym Bożego świata nie widać.

Wiejski czyścioszek
odpowiada  Romek
8 lat temu

Palą w lecie w piecu, bo przecież jak przyjdzie sobota, to trzeba się na niedzielę wykąpać.

29
0
Napisz co o tym sądziszx