Baza medycznego śmigłowca powstanie…

Udostępnij
Tweet

Około 6 mln złotych kosztować będzie budowa Stałej Bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, która ma powstać w Ostrowie, z lokalizacją w Michałkowie. Zanim wybudowania zostanie od podstaw nowa baza, do połowy przyszłego roku powinna powstać tymczasowa baza LPR.

+

W dniu 19 października 2015 r. odbyły się konsultacje z samorządami z terenu Powiatu Ostrowskiego i Powiatu Kaliskiego w sprawie udziału finansowego w realizacji tego podnoszącego poziom bezpieczeństwa mieszkańców zadania.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe funkcjonuje w Polsce od 15 lat. W tym czasie służba ta zmieniała się zarówno pod względem rozbudowy sieci baz jak i wyposażenia. Z pojedynczych i wysłużonych maszyn na początku, dysponuje obecnie nowoczesną flotą helikopterów oraz samolotów do transportu chorych.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 17 stałych baz oraz jedna sezonowa obsługująca w okresie wakacji wybrzeże. LPR w Ostrowie, jedna z czterech nowych, będzie wypełnieniem luki w dostępie do tej nowoczesnej i szybkiej formy transportu sanitarnego.

zdjecie

Na potrzeby nowych stałych baz, w tym ostrowskiej, przeprowadzony został przetarg na zakup najnowocześniejszych helikopterów Eurocopter. Koszt zakupu jednej maszyny to wydatek ponad 20 mln zł. Budowa bazy to wydatek ok. 6 mln. złotych.

zdjecie

Podczas spotkania z samorządowcami Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego przekonywał, że nie ma możliwości sfinansowania nowych baz ze środków unijnych. Zadeklarował jednocześnie, że samorząd województwa widząc potrzebę uzupełnienia luki w dostępie do tej nowoczesnej usługi w naszym regionie jest gotów wesprzeć tę inwestycję w wysokości ok. 3 mln złotych. Pozostała część ma pochodzić z budżetów samorządów wchodzących w skład 11 powiatów, których zasięgiem obejmować będzie baza w Michałkowie. Zaproponowano, by wsparcie samorządów gminnych wyniosło 2 zł, a powiatowych ok. 1,37 zł na każdego mieszkańca, rozłożone na dwa lata. Koszty funkcjonowania bazy pokrywane są z budżetu Ministerstwa Zdrowia.

zdjecie

Inwestycja realizowana będzie przez dwa lata 2016 i 2017, a baza powstanie według ujednoliconego projektu modułowej konstrukcji.

CZYTAJ  Poparzone niemowlę trafiło do Ostrowa

Do połowy przyszłego roku powinna powstać tymczasowa baza w wykorzystująca zaplecze Aeroklubu Ostrowskiego. Zgoda Aeroklubu na zlokalizowanie bazy w Michałkowie była kluczowa dla realizacji tego projektu. Helikopter stacjonować będzie tymczasowo w hangarze, w którym obecnie znajdują się samoloty.

zdjecie

W ubiegłym roku „latające karetki’’ LPR wykonały 8928 misji, a w czasie swego 15-letniego istnienia przetransportowały prawie 90 000 pacjentów.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zięć
8 lat temu

Już się cieszę na tę bazę, bo moja schorowana teściowa boi się wzywać pogotowie ratunkowe, żeby w razie czego nie zostać obciążoną przyjazdem karetki, gdy się okaże, że nie stosownie nie umarła.

1
0
Napisz co o tym sądziszx