Wielki przegląd dziecięcych uśmiechów

Blisko 700 dzieci zostanie poddanych kontroli stomatologicznej w Szkole Podstawowej nr 9 w ramach akcji „Chroń dziecięce uśmiechy” prowadzonej przez Polski Czerwony Krzyż i Wrigley Poland. W Ostrowie Wielkopolskim to dopiero początek walki o zdrowe zęby, bo miasto pracuje nad programem, który docelowo miałby przywrócić opiekę stomatologiczną do szkół.

+

Jest to dla mnie, jako dla prezydenta miasta, bardzo ważny program, ponieważ w moim programie wyborczym wskazywałam, że walka z próchnicą jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoją miasto Ostrów Wielkopolski i ostrowskie szkoły – mówi prezydent Beata Klimek. – Według danych Ministerstwa Zdrowia 99% dorosłych Polaków cierpi na próchnicę. Statystyki mówią także, że próchnicą dotkniętych jest 76% dzieci w wieku od 6-12 lat. To pokazuje skalę problemu. My, jako miasto Ostrów Wielkopolski, przygotowujemy się do wdrożenia programu, który z próchnicą u dzieci będzie walczył. Te dane wskazują, że ostrowski program walki z próchnicą ma sens i musimy wspólnymi siłami, jako władze samorządowe i dyrektorzy szkół, zrobić wszystko, aby ten program wdrożyć w życie. 

Ostrów Wielkopolski to jedno z czterech miejsc na terenie Województwa Wielkopolskiego, które zostało wytypowane do badań profilaktycznych w ramach akcji „Chroń dziecięce uśmiechy”. Organizatorzy dotarli z wirtualnymi gabinetami stomatologicznymi także do Poznania, Piły i Dopiewa.  W Szkole Podstawowej nr 9, która jest gospodarzem ostrowskiej akcji, badaniem objętych zostanie ponad 700 uczniów.

Te badania mają także taki aspekt przełamywania lodów, bo lęk przed wizytą u dentysty wciąż jest bardzo silny – dodaje prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. – Musimy takimi badaniami oswajać dzieci z wizytą u stomatologów i pokazywać, że regularne wizyty u stomatologa i mycie zębów po każdym posiłku spowoduje, że problemu bolącego zęba po prostu nie będzie. Trudne zadanie przed nami i mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się te przerażające statystyki poprawić. Wydaje nam się, że wyprowadzenie gabinetów stomatologicznych ze szkół spowodowało to, że dzisiaj większość naszych dzieci opieką stomatologiczną nie jest objętych z bardzo różnych względów, także ekonomicznych. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby tę sytuację zmienić i edukację prowadzić od najmłodszych lat. Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w akcję, bo wszyscy musimy dziecięce uśmiechy chronić.

Profilaktyka jest dla nas ważna od zawsze – mówi Łukasz Mikołajczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9. – Jesteśmy szkołą, która ubiega się o certyfikat wojewódzki „Szkoły promującej zdrowie”. Prowadzimy wiele działań w tym zakresie i ta akcja, którą dziś rozpoczęliśmy, bardzo ładnie nam się wpisuje w kalendarz i koncepcję pracy szkoły. Kilkunastu uczniów nie otrzymało od rodziców zgody na udział w tym programie, ale kiedy dzieci mówią rodzicom, że taka fajna akcja się odbywa i koledzy już byli na badaniach, to rodzice natychmiast oddzwaniają i wyrażają zgodę na to, aby dziecko wzięło udział w tej akcji.

Akcja „Chroń dziecięce uśmiechy” prowadzona jest po raz trzeci. Jej organizatorem jest Polski Czerwony Krzyż wraz z Wrigley Poland. Partnerami merytorycznymi są: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej oraz Grupa Lux-Med. Dwie pierwsze edycje dotarły z przeglądami stomatologicznymi do ponad 14 tysięcy dzieci, a 140 tysięcy dzieci wzięło udział w akcji edukacyjnej.

CZYTAJ  Mama nastolatki szuka świadków potrącenia. Chce im TO zrobić

Podczas akcji dzieci poznają bowiem cztery kroki, które są kluczem do zdrowych zębów – dziecko powinno czyścić zęby pastą z fluorem, czyścić przestrzenie międzyzębowe używając do tego płynu albo nici dentystycznych, a jeśli nie ma możliwości  umycia zębów, czy wypłukania ich czystą wodą po zjedzeniu posiłku, może to być guma do żucia. Ostatni z kroków to kontrole stomatologiczne przynajmniej dwa razy w roku.

Oprócz sfery przeglądowej, program również składa się z części edukacyjnej – mówi Justyna Kowalska-Zych, wielkopolski koordynator akcji z ramienia PCK. – Są to programy „Ja i moje zęby”  dla dzieci młodszych z klas I-III i „Ja i mój uśmiech” przeznaczone dla dzieci z klas IV-VI. Program jest przygotowany w taki sposób, aby był interesujący dla tych grup wiekowych. Przygotowaliśmy również poradnik metodyczny dla nauczyciela, bo nie na wszystkie zajęcia jesteśmy w stanie wejść jako wolontariusze PCK i nie każde zajęcia poprowadzić jest w stanie wykwalifikowany stomatolog. Cała akcja w Wielkopolsce cieszy się dość dużą popularnością.

Jak podkreśla Edmund Siwek, kierownik biura rejonowego ostrowskiego oddziału PCK, Szkoła Podstawowa nr 9 wytypowana została do programu ponieważ jest to szkoła bardzo prężna, ale przede wszystkim dlatego, że jest to szkoła duża, dzięki czemu badaniom i edukacji można było poddać znaczną ilość dzieci.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
bibi
9 lat temu

Teraz szkola podstawowa nr 1 tam duzo dzieci napewna beda zachwyceni

bobikowa
9 lat temu

W szkolach powinny dzieci rowniez myc zabki co dzien po sniadanku jak w przedszkolu. I moim zdaniem stomatolog powinien czesto sprawdzac stan zebow i za zgoda rodzica na nfz leczyc zabki dzieci

MP
9 lat temu

Takie badania powinny być obowiązkowe we wszystkich szkołach,a nie jednorazowe akcje.

rodzic
9 lat temu

Bardzo dobra akcja. Gratuluję pomysłu. Skuteczność szkoły niesamowita,

pedagog
9 lat temu

Jesli potrafi wejsc w dupe jak piszecie komu trzeba tzn ze smierdzi fuj.

uczestnik
9 lat temu

Tu znowu kompromitacja PiS jakis tam dzialacz partyjny mikolajczyk przy stole z sld.Widzicie kto to mikolajczyk i prawica w Ostrowie

zbigniew
odpowiada  uczestnik
9 lat temu

To było w SP9. On jest tam dyrektorem, a szkoła podlega pod Prezydenta. Więc dlatego siedzą w takim składzie za stołem.

suzuki
9 lat temu

Coś mi się wydaje, że to rodzice są jak dupa od srania od tego żeby dzieci przechodziły kontrolę co sześć miesięcy u dentysty.Jaki wstyd żeby w cywilizowanym kraju 76% dzieci miało próchnicę ,pytam gdzie są rodzice tych dzieci.???

Baba Jaga
odpowiada  suzuki
9 lat temu

Rodzice tych dzieci pracują za marne grosze na umowie zleceniu i nie stać ich na wizytę u dentysty a co dopiero na leczenie zębów dzieci. Chodzi w tym przesłaniu o to aby miały taką opiekę bezpłatnie. A że wybrano tę szkołę? Cóż, chodzi tam najwięcej dzieci? Dyrekcja się stara? Nieważne, ważne jest to aby zacząć coś robić dla tych dzieci. Mamy kulawe państwo które broni tylko bogatych, pracodawców, kryminalistów i polityków. Szary Kowalski się nie liczy, a tu coś się robi. Niech da los żeby to było na większą skalę

zosia
9 lat temu

W ostrowskich szkołach jest znacznie więcej dzieci!!Nie tylko w SP9. A może p.prezydent zajęłaby sie tym,że dzieci chodzą na dwie zmiany do szkół w Ostrowie, nie mają świetlicy.W szkole mojego dziecka rano w środę jest ok 60 dzieci w świetlicy!! Nie ma miejsca nawet na podłodze!!! To obraz szkół dla 6-latków!!

jarek
odpowiada  zosia
9 lat temu

Ale kandydat na senatora potrafi wejść w du#ę komu trzeba, dlatego tylko ta szkoła dostaje na takie akcje dofinansowanie, a reszta co kogo obchodzi? Niech się martwią o siebie.

11
0
Napisz co o tym sądziszx