Pożar w Sklejka-Eko, doszło do wybuchu

Udostępnij
Tweet

Chwilę grozy przeżyli pracownicy firmy Sklejka-Eko, kiedy w piątek po godzinie 22:00 doszło do pożaru na terenie firmy. W zbiornikach na pył drzewny doszło do zapłonu. Ze środka wydobywało się mnóstwo dymu, co zaalarmowało pobliskich mieszkańców. Pracownicy w pierwszej kolejności wykorzystali system gaśniczy zamontowany na terenie firmy. Włączono podlewacze do trawników oraz polewano ścianę zbiornika z węża gaśniczego.

+

Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia kontynuowali polewanie zbiorników. Po odłączeniu sąsiednich instalacji starano się zapobiec rozprzestrzenieniu się pożaru. Nagle doszło do wybuchu. Tysiące iskier wyleciały na zewnątrz. Na szczęście żadna z nich nie doprowadziła do nowych pożarów.

Z zakładu ewakuowano ponad 50 osób. Nikomu nic się nie stało.

[fvplayer src=”https://www.ostrow24.tv/wp-content/uploads/2015/08/sklejka-eko-pozar.mp4″ width=”640″ height=”360″ splash=”https://www.ostrow24.tv/wp-content/uploads/2015/08/pozar-sklejki.jpg”]

Pożar i wybuch

Pył drzewny jest tym groźniejszy pod względem wybuchowości, im więcej ma drobnych frakcji, ponieważ opadają one bardzo powoli lub nie opadają wcale.

    • Najbardziej zagrożonym wybuchem miejscem jest zbiornik odpadów drzewnych, mający na ogół dużą pojemność, w związku, z czym skutki wybuchu właśnie zbiornika odpadów są z reguły najgroźniejsze.
    • Źródłem zapłonu obłoku pyłu może być otwarty ogień, zaiskrzenie mechaniczne, iskra elektryczna, prądy elektrostatyczne, rozgrzane do temperatury zapłonu elementy maszyn.
    • Najczęściej inicjatorem zapłonu są tlące się cząstki drewna niesione strumieniem powietrza od pilarki tarczowej lub innej obrabiarki do drewna, której stępione a co gorsze z narostem żywicy -narzędzia wywołują na skutek tarcia przyrosty temperatury przekraczające punkt zapłonu drewna.
  • Złoża pyłu stanowią niebezpieczeństwo, jeżeli zostaną wzburzone, ponieważ powstają wówczas obłoki pyłu o dużej koncentracji drobnych ziaren, które są przyczyną eksplozji. Wybuch taki występuje niespodziewanie i zmienia się przeważnie w eksplozję łańcuchową.

 

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

22 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mieszkanka ostrowa
8 lat temu

mieszkam niedaleko Sklejek przeszło 30 lat, może mieszkańcy zaapelują do ochrony środowiska o to by Sklejki nie wypuszczały śmierdzącego dymu zwłaszcza póżnym wieczorem lub w nocy.Jestem alergikiem i bardzo mnie to męczy.

pracownik
odpowiada  mieszkanka ostrowa
8 lat temu

a sklejki ponad 100 lat

22
0
Napisz co o tym sądziszx