„Szlaban na ryzyko!”

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, przeprowadzili wczoraj działania w ramach ogólnopolskiej kampanii „Bezpieczny przejazd”. Kolejna edycja akcji odbywa się pod hasłem „Szlaban na ryzyko!”. Jednym z celów tej akcji jest podnoszenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności przez kierujących i pieszych w rejonie przejazdów kolejowych.

+

Nie tylko kierowcy samochodów, ale także ci kierujący jednośladami i piesi, muszą mieć pełną świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą lekceważenie przepisów podczas zbliżania się i przejeżdżania przez przejazdy kolejowe. Wydawałoby się, że największe zagrożenie dotyczy niestrzeżonych przejazdów, bez zapór. Tym czasem jak się okazuje przepisy nagminnie są łamane nawet tam gdzie przejazdy są wyposażone w zapory. Pociąg to masa kilkuset czy kilku tysięcy ton, która na zatrzymanie – od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania – potrzebuje nawet do 1200 metrów. Nie zawsze kierowcy zdają sobie z tego sprawę dojeżdżając do przejazdu kolejowego.

Przyczyną 98% wypadków na przejazdach kolejowych jest nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami, wyprzedzanie przed przejazdem to najczęściej łamane przepisy. W zasadzie takie samo zachowanie można zaobserwować w przypadku pieszych i rowerzystów. Przejazdy kolejowe należy uznać za miejsca, gdzie użytkownicy dróg, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności.

Ostrowscy policjanci wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei, przeprowadzają cyklicznie działania w rejonach przejazdów kolejowych, dokonując analizy zagrożeń występujących w obrębie przejazdów. Wczoraj takie działania miały miejsce na kilku przejazdach kolejowych w powiecie ostrowskim. Działania wspomogli funkcjonariusze SOK z Poznania, używając nowoczesnych mobilnych kamer i specjalistycznego pojazdu, co pozwoliło monitorować nie tylko sam przejazd kolejowy, ale także obszar wokół niego.

Jak można było zauważyć, już sama obecność policjantów i funkcjonariuszy SOK w rejonie przejazdów, oddziaływała prewencyjnie na użytkowników dróg, którzy z dużą ostrożnością pokonywali te niebezpieczne miejsca. Jednym z elementów działań były też kontrole punktów skupu złomu, pod kątem ujawniania elementów infrastruktury kolejowej mogących pochodzić z kradzieży.

Pomimo tego, że wypadki drogowe z udziałem pociągu nie zajmują dominującej pozycji w statystyce zdarzeń na drogach, jednak charakteryzują się one bardzo tragicznymi skutkami. Zetknięcie pojazdu, a tym bardziej pieszego czy rowerzysty, z potężną masą pociągu praktycznie nie daje żadnych szans na przeżycie.

Skala zdarzeń na przejazdach kolejowych na terenie kraju wygląda następująco:

rok 2010 – 257 wypadków i kolizji – 29 ofiar śmiertelnych

rok 2011 – 205 wypadków i kolizji – 32 ofiar śmiertelnych

rok 2012 – 224 wypadki i kolizji – 37 ofiar śmiertelnych

rok 2013 – 211 wypadków i kolizji – 35 ofiar śmiertelnych

rok 2014 – 177 wypadków i kolizji – 24 ofiary śmiertelne

od początku 2015 zaistniało 75 wypadków i kolizji , w których zginęły już 24 osoby

*) źródło danych – http://www.bezpieczny-przejazd.pl/statystyki/

POLECANE NEWSY
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
heh
odpowiada  kuku
6 lat temu

ale sytuacja z artykułu niewiele ma wspólnego z sytuacją u nas w Ostrowie. jeszcze taka cenna uwaga bo widzę że więcej osób popełnia ten błąd przy dojeżdżaniu do skrzyżowania. pan zatrzymał się tak daleko od przejazdu że widoczność była zerowa. tak samo się dzieje gdy staniemy samochodem za daleko od skrzyżowania. i co wtedy? patrzymy i jedziemy? i buum. wyoadałoby pomalutku się wysunąć aby poprawić widoczność i postawić swój nos przy szybie czołowej samochodu a zobaczymy o wiele więcej, a jeśli ktośtego nie wie to później jest tragedia. gorzej gdy ktoś parkuje samochodem bardzo blisko skrzyżowania to musimy wyjechać praktycznie do połowy skrzyżowania żeby coś zobaczyć zawsze są jakieś zaniedbania i później wypadki ale róbmy co można my sami aby ich uniknąć. szkolenie teoretyczne podczas kursu prawa jazdy powinno być duuuużo obszerniejsze. w ogóle dziwi mnie że żadnych przepisów nie muszą znać rowerzyści a później dochodzi do tragedii.

bezstronny
6 lat temu

do milicja obywatelska : jak cię okradną lub inny losowy wypadek cię spotka to pierwsze co wybierzesz numer 997

ona
odpowiada  heh
6 lat temu

,,pod kłami pociąg” ;(

kuku
odpowiada  heh
6 lat temu

nie wiesz o co chodzi? to sobie poczytaj poniższy artykuł:
http://wiadomosci.onet.pl/kujawsko-pomorskie/pniewite-smierc-dwojga-dzieci-na-przejezdzie-kolejowym-nie-wiem-jak-bedziemy-dluzej/cvx5bb

chodzi o ocalenie życia niewinnych ludzi w tym tragicznym przypadku dwójki małych dzieci…

milicja obywatelska
6 lat temu

No a plon mandatowy? Dla przyjemności ani dla poprawy bezpieczeństwa przecież tam nie łazili. Ile wlepili?

heh
6 lat temu

ale o co wam chodzi, jak ktoś zginie pod kłami pociąg to będziemy mieli o jednego debila mniej, lokomotywa raczej na tym nie ucierpi więc o co tyle zamieszania. rozumiem pojęcie wypadek ale zdarzenie na strzeżonym przejeździe kolejowym przy włączonych światłach/opuszczonych zaporach to jest próba samobójcza jakiegoś bezmózgowca; niech tłumoki giną

6
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x