Korzystasz z bibliotek?

Udostępnij
Tweet

Jak zapewnia dyrektor biblioteki miejskiej w Ostrowie Wlkp. nie ma kryzysu czytelnictwa. W ubiegłym roku liczba użytkowników ostrowskiej Biblioteki Publicznej przekroczyła 13 tysięcy osób. To właśnie z myślą o czytelnikach biblioteka podejmuje wiele działań, jak spotkania autorskie, prezentowane wystawy czy wydawane publikacje. Ostrowska instytucja rozwija się także w sferze cyfrowej. – dodaje Włodzimierz Grabowski

+

Staramy się wpisywać we wszelkie działania jubileuszowe naszego miasta, kultywować spuściznę naszych obywateli, a także pokazywać książki, które u nas powstały i tworzyć książki o Ostrowie – takie, które byłyby ambitnymi książkami i wiele naszym czytelnikom dawały – mówi Włodzimierz Grabowski, dyrektor Biblioteki Publicznej w Ostrowie. – Rok 2014 był rokiem specjalnym. Dla bibliotekarzy był to rok 650-lecia naszego zawodu.Wówczas raz pierwszy zostało użyte słowo „stacjonarz” czyli taka dawna nazwa bibliotekarza. W naszej bibliotece ten rok był dla nas przede wszystkim rokiem czytelnika. Z tego powodu staraliśmy się wszelkie działania naszej instytucji uwzględniać naszego czytelnika i jemu służyć szczególnie. Gościliśmy takie nazwiska jak: wielki poeta Szymon Babuchowski, Szymon Hołownia, Sławomir Koper, reportażysta Wojciech Jagielski, Andrzej Ziemiański i Jan Nowicki. To nazwiska, które przyciągają czytelników do biblioteki. W większości zamawialiśmy te postaci na życzenia naszych czytelników, dla których istniejemy.

Mimo tego, że w bibliotece nie ma sal wystawowych, również na tym polu placówka ma swoje dokonania. Jedną ze znaczących wystaw minionego roku była wystawa dzieł Pawła Brylińskiego, do którego biblioteka przygotowywała się przez 10 lat. Przygotowaną wystawę odwiedziło ponad 2 tys. zwiedzających. Do dziś w tym temacie zgłaszają się liczne uniwersytety i instytucje kultury, chcąc uzyskać choćby katalog tej wystawy. Wielkim przedsięwzięciem była również 150. rocznica zakończenia Powstania Styczniowego, której towarzyszyła wystawa „Czyn niepodległościowy Wielkopolan”. Przy tej okazji ostrowską Bibliotekę Publiczną odwiedził potomek jednego z organizatorów powstania na naszej ziemi, Antoni Taczanowski, który opowiadał o rodzinnej tradycji kultywowania tego wydarzenia. Z tej okazji placówka zorganizowała 15 spotkań w całym powiecie wraz z kilkoma wystawami.

Bardzo pozytywnie przyjęta została także akcja „Zaczytani”, podczas której zbierano książki dla chorych z ostrowskiego szpitala. W ciągu 3 miesięcy udało się pozyskać około 2 tys. książek, które trafiły do pacjentów.

W ramach obchodów 300-lecia relokacji Ostrowa Wielkopolskiego, oprócz wydawnictw przygotowanych wspólnie z Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, biblioteka przez dwanaście dni zorganizowała dwanaście spotkań edukacyjnych. Spotkania te cieszyły się sporym uznaniem, więc niewykluczone, że projekt ten zostanie powtórzony w przyszłości.

W ubiegłym roku spotkało ostrowską Bibliotekę Publiczną wiele wyróżnień. Jednym z nich było nadanie honorowej odznaki „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”. Za zasługi w szerzeniu czytelnictwa ostrowska placówka została również wytypowana do organizacji Wojewódzkiego Dnia Bibliotek.

Duże rzeczy też działy się w zakresie działań bibliotecznych – dodaje Włodzimierz Grabowski. – Biblioteka uzyskała 13 tys. czytelników. To jest wynik bardzo dobry z tego względu, że jest to wynik progresywny. Od pewnego czasu w sposób systematyczny zwiększa się liczba czytelników w Ostrowie Wielkopolskim. To jest bardzo dobra wiadomość, bo nie ma takiego załamania, jak jest w innych miastach.

W Ostrowie Wielkopolskim wzrastają również odwiedziny w bibliotekach. W ubiegłym roku przekroczyły one liczbę 91 tys. Wszystko to dzieje się na bardzo małej powierzchni, bo sześć ostrowskich bibliotek to zaledwie 1200 m2.

Jest to liczba bardzo nas nobilitująca i mogę to powiedzieć, że jest to wynikiem dobrej pracy naszych bibliotekarzy, którym chciałbym podziękować – mówi dyrektor Biblioteki Publicznej.

Ostrowska biblioteka ma spore osiągnięcia również w sferze cyfrowej. W 2005 roku powstała Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa. Ostrowska placówka była pierwszą i jedyną Biblioteką Publiczną, która do dziś tam jest, Do dnia dzisiejszego udało się pozyskać 77 wirtualnych czytelników do biblioteki cyfrowej.

W tamtym roku zrobiliśmy mała modyfikację danych – mamy dwa portale, które prezentują nasze zbiory zdigitalizowane – wyjaśnia Włodzimierz Grabowski. – To jest Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa i Ostrowska Biblioteka Cyfrowa. Po pewnych modernizacjach, których chcemy dokonać w tym roku, będzie ona bardziej czytelna i bardziej dostępna niż uprzednio.

W ramach „cyfryzacji” ostrowska biblioteka przystąpiła do konsorcjum bibliotek, aby móc łatwiej i przede wszystkim taniej kupować e-booki od hurtowników i wydawców. Dodatkowo biblioteka może korzystać również z zasobów członków konsorcjum dla własnych czytelników.

Ostrowska biblioteka z sukcesami współpracuje także z ostrowskimi szkołami. Funkcjonuje Międzyszkolny Katalog Biblioteczny, który prowadzi biblioteka, a który posiada 18 szkół. Na partnerstwie korzystają także same szkoły. W ubiegłym roku Biblioteka Publiczna w Ostrowie pozyskała książki dla szkół za kwotę 43 tys. zł. Cztery szkoły – Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 11, Szkoła Podstawowa nr 13 oraz Szkoła Podstawowa nr 1 otrzymały z tego tytułu po 8 tys. zł na zakup książek.

To był projekt pilotowany i organizowany wyłącznie przez naszą bibliotekę dla szkół ostrowskich, z którymi biblioteka współpracuj – mówi Włodzimierz Grabowski i zapowiada, ż jeśli ministerstwo ponownie rozpisze ten projekt, jego placówka z pewnością ponownie się w niego włączy. – Jako druga w Polsce biblioteka dostaliśmy taką dużą kwotę dla naszych bibliotek. To duże wyróżnienie, ale i zrozumienie naszej działalności.

Kolejny przykład dobrej współpracy to naukowy punkt biblioteczny, który powstał w porozumieniu ze Społeczną Akademią Nauk. Biblioteka gromadzi tam książki naukowe, które służą studentom, ale również wszystkim czytelnikom Biblioteki Publicznej.

Czy korzystasz z biblioteki, jeżeli nie to dlaczego. Napisz w komentarzu…

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Polak
8 lat temu

Tylko idiota nie czyta.

Lidka
8 lat temu

Korzystam i korzystają moje dzieci.

maria
8 lat temu

Czy do grona wielkich poetów dopisujemy od dzisiaj „wielkiego poetę Szymona Babuchowskiego”? Pytam, bo może coś mnie ominęło.

3
0
Napisz co o tym sądziszx