Znamy Mistrza Ortografii 2015

15 czerwca w Forum Synagoga odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Ortograficznego Mistrz Ortografii adresowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Uczestnicy mieli możliwość potwierdzenia własnych umiejętności związanych z opanowaniem zasad ortografii i interpunkcji. Celem przedsięwzięcia jest rozbudzanie ambicji uczniów oraz kształtowanie zasad szlachetnego współzawodnictwa.

+

Udzielenie konkursowi Patronatu Honorowego Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz objęcie Patronatem Honorowym przez Radę Języka Polskiego przy PAN  w Warszawie podnosi rangę i prestiż konkursu i na pewno zachęca uczniów i nauczycieli do licznego udziału w przedsięwzięciu. W tym roku zorganizowano XVII edycję konkursu.

W pierwszym etapie wzięło udział około 1500 uczniów w trzech kategoriach: klasy II – III i IV – VI szkoły podstawowej oraz klasy I – III gimnazjum. Dzieci i młodzież w pierwszym etapie pisali dyktando, w kolejnej części rozwiązywali test ortograficzno – interpunkcyjny i wreszcie w ostatnim etapie finaliści pisali dyktando.

Spośród finalistów w każdej kategorii wyłoniony zostaje Mistrz Ortografii. Mistrzem ortografii zostaje ten uczeń, który popełni najmniej błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Należy nadmienić, iż wszystkie konkursowe teksty są autorskie, tworzone na potrzeby konkursu, a pieczę nad poprawnością merytoryczną zadań sprawuje prof. A. Markowski. Prace uczniów sprawdzane są przez zespół doświadczonych polonistów głównie z ostrowskich szkół podstawowych i gimnazjów. Koordynatorką konkursu na poziomie szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz przewodniczącą wszystkich komisji jest Anna Galant.

Uroczyste podsumowanie uczniowskich zmagań ortograficznych było okazją do tego, aby podziękować wszystkim osobom, które pracują przy organizacji konkursu. Przygotowują dyktanda, opracowują testy, sprawdzają prace uczniów, biorą na siebie trud związany z organizacją konkursu na poziomie gimnazjum i szkół podstawowych. Organizatorzy konkursu: Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mieszka I w Ostrowie Wielkopolskim, Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim, Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Rataja w Ostrowie Wielkopolskim, Stowarzyszenie Kulturalno – Edukacyjne Przyjaciele Szóstki, Urząd Miasta w Ostrowie Wielkopolskim, Wydawca Gazety „Nasz Rynek”.

CZYTAJ  Zbiórka wielkogabarytów - kolejny rejon Ostrowa

Fragment dyktanda finałowego dla uczniów gimnazjum ( autorka : Lucyna Jędrzejak)

Wielki świat czeka tuż za progiem….

 

Błogostan Ambrożego gwałtownie zakończyło nagłe wtargnięcie do redakcji dwóch nieoczekiwanych gości. Próżne zdały się rozpaczliwe krzyki totumfackiej sekretarki, która strzegła drzwi do gabinetu szefa niczym Cerber wrót Hadesu. Wbrew wszelkim konwenansom, przybysze bez ogródek zaczęli wyłuszczać swe żądania oniemiałemu gospodarzowi. Co prawda osobnicy znani byli dziennikarzowi: pierwszy pół-Polak pół-Arab – to współudziałowiec tutejszej wytwórni Krętu-wętu produkującej śruby i nakrętki, drugi już nie żyd, od trzech pokoleń chrześcijanin, prezes miejscowego SKOK-u Liczykrupa .

Fragment dyktanda finałowego dla uczniów szkoły podstawowej klasy IV- VI ( autorka -Maria Libera)

Świąteczny jadłospis Honoratki

Tymczasem hoża Honoratka wiedziała już, że samodzielnie przygotuje koszyczek ze święconką, który przykryje śnieżnobiałą haftowaną serwetką oraz wykona drożdżową babę poprószoną cukrem pudrem. Wspólnie z bratem Błażejem utrze kruche ciasteczka i upiecze je z orzechową masą. Następnie pomoże mamie w przygotowaniu zachwycających wieprzowych polędwiczek przyrządzanych z tymiankiem i świeżo miażdżonym czosnkiem, a także schabiku duszonego w sosie z białego pieprzu. Na świątecznym stole nie może zabraknąć rzeżuchy hodowanej na żyznym podłożu, słodkich racuchów z jeżynową konfiturą oraz przepiórczych jajek przykrytych delikatną pierzynką z musztardowo – chrzanowego sosu.

Fragment dyktanda finałowego dla uczniów szkoły podstawowej klasy II – III ( autorki : Ewa Twardowska, Magdalena Świtoń – Suska)

Rycerze i królewny są wśród nas

Właśnie wróciłem z dwudniowej klasowej wycieczki do Jeleniej Góry u podnóża Karkonoszy. Lubię podróże, nawet te niedalekie. Cieszyłem się z wyjazdu, mimo że tego dnia padała mżawka.

Po drodze zwiedzaliśmy gród i zamek na górze Chojnik. Akurat trafiliśmy na wystawę średniowiecznych strojów. Wszyscy chłopcy podziwiali zbroje rycerzy, a dziewczynki – dawne kobiece suknie.

W bieżącym roku Mistrzami Ortografii zostali:

CZYTAJ  Kurier ustrzelił pijaka

– w kategorii uczniów szkoły podstawowej klasy II – III – Tomasz Jankowiak uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim

– w kategorii uczniów szkoły podstawowej klas IV – VI – Weronka Kątna uczennica Szkoły podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim

– w kategorii uczniów gimnazjum – Izabela Zimniak z Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim

W tegorocznym podsumowaniu konkursu nagrody wręczyli uczniom Ewa Matecka – zastępca prezydenta Ostrowa i profesor Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego przy PAN w Warszawie. Gość honorowy uroczystego podsumowania wygłosił niezwykle ciekawy wykład na temat poprawności politycznej w języku.

 

Już po raz drugi podsumowanie konkursu dla dzieci i młodzieży ze szkół powiatu ostrowskiego połączono z oficjalnym ogłoszeniem wyników Ostrowskiego Dyktanda. Organizatorem przedsięwzięcia z ramienia Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego jest prof. Jan Galant, natomiast autorem tekstu konkursowego był profesor Andrzej Markowski i to on podyktował 70 uczestnikom dyktando 14 czerwca 2015 r. w Forum Synagoga.

 

Zwycięzcy II Ostrowskiego Dyktanda Ortograficznego 2015:
Ostrowskim Mistrzem Ortografii 2015
została
Maria Falis

Pierwszym Ostrowskim Wicemistrzem Ortografii 2015
została
Anna Karwala

Drugim Ostrowskim Wicemistrzem Ortografii 2015
została
Zofia Madeyska

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
heh
8 lat temu

mamy na forum tylu specjalistów wytykających innym błędy ortograficzne i nikt nie wziął udziału? nagrody były za liche czy o co chodzi?

1
0
Napisz co o tym sądziszx