OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Nie przejął się zabraniem prawka

W poniedziałek policjanci zatrzymali kierowcę, który od 2010 roku posiadał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Zgodnie z nowymi przepisami zatrzymanemu kierowcy mogą grozić nawet 2 lata więzienia.
+

Z dniem 18 maja 2015 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Do kodeksu karnego zostało m.in. dodane nowe przestępstwo opisane w art. 180a. Przestępstwo to dotyczy kierowania pojazdem mechanicznym bez uprawnień.

Głównym celem dodania do kodeksu karnego tego artykułu jest wyeliminowanie z ruchu osób, którym zostały cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, a pomimo cofnięcia uprawnień nadal siadają za kierownicą pojazdów mechanicznych. Należy zaznaczyć, że przestępstwo z art. 180a może popełnić wyłącznie osoba, posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, a której te uprawnienia zostały cofnięte przez uprawniony organ administracji publicznej. Takimi organami są: starosta, dowódca jednostki wojskowej albo marszałek województwa.

Na podstawie właśnie tego nowego przepisu, będzie odpowiadał 37-letni mieszkaniec Nowych Skalmierzyc, który został zatrzymany przez policjantów 18 maja, czyli w dniu wejścia w życie nowych przepisów. Mężczyzna ten został zatrzymany do rutynowej kontroli, w trakcie której okazało się, że nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Jak ustalili policjanci uprawnienia do kierowania zostały mu cofnięte w 2010 roku na podstawie decyzji Starosty Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim, w związku z przekroczeniem ilości 24 punktów karnych. Jednocześnie Starosta skierował wniosek o sprawdzenie kwalifikacji kierowcy, czemu jednak 37-latek nie poddał się przez ponad 4 lata.

Zgodnie z nowym przepisem 37-letni mężczyzna naraził się na odpowiedzialność karną. Popełnione przez niego przestępstwo jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Art. 180a k.k.

„Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

9 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Likwidator
5 lat temu

Taxi – Nie kalecz Polskiego języka, wysławiaj się w pisowni poprawnie. Poziom twojej inteligencji i kutry został określony w twojej wypowiedzi. Język w stylu Mongolskim, podejrzewam że Jaskiniowcy mieli lepszą formę kontaktu i bardziej zrozumiałą.

Taxi 2
odpowiada  Likwidator
5 lat temu

“Taxi – Nie kalecz Polskiego języka” a co oznacza słowo “kutry” o którym piszesz?

Likwidator
odpowiada  Taxi 2
5 lat temu

Literówka – Dla ciebie jednak takie słowo mimo wszystko to i tak coś bardzo wyszukanego. BTW ” Błysną” Jakieś Mongolskie wyrażenie ?

lord
5 lat temu

Tępić taksówkarzy to chwastów na drogach

taxi
odpowiada  lord
5 lat temu

Likwidator dobry jesteś
…kolejka na mój koszt dla ciebie
Ale żeś błysną

niebardzo
5 lat temu

tak…do paki z nim! i później wszyscy będziemy bulić podatki na jego siłkę, kablówkę i ogólny wypoczynek rekreacyjny.

taxi
5 lat temu

Do paki na rok, albo 10tysi kary

lord
odpowiada  taxi
5 lat temu

Tak jak złotówka spowoduje kolizje zabiorą mu prawojazdy a on dalej porusza się kremowym smieciem

taxi
odpowiada  lord
5 lat temu

Lord idź się utop

9
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x