OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Chcą przejąć Pałac w Lewkowie

Rada Powiatu Ostrowskiego apeluje do Marszałka Województwa Wielkopolskiego o podjęcie działań, ratujących pałac Lipskich w Lewkowie. Radni obawiają się, że jeden z najcenniejszych historycznie obiektów powiatu popadnie w kompletną ruinę. Starosta Ostrowski deklaruje przejęcie pałacu pod warunkiem, że zostanie on zmodernizowany.

+

Los i przyszłość Zespołu Parkowo Pałacowego w Lewkowie były przedmiotem obrad radnych podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w dniu 27 marca 2015 roku. Radnych niepokoi stan w jakim znajduje się obiekt, ale przede wszystkim brak widocznych działań właścicielskich zmierzających do zmiany sytuacji.
– A przecież to jest jeden najważniejszych zabytków dla dziedzictwa kulturalnego naszego powiatu –mówił radny Dariusz Pryczak, cytując przygotowany apel.

Czytamy w nim, że sytuacja pałacu jest katastrofalna. (…) Popada on w coraz większą ruinę i w naszym przekonaniu nikomu nie zależy na poprawie tego stanu rzeczy. Z oceny budowalnej pałacu wynika, że jest to ostateczny czas na podjęcie działań konserwatorskich. W ścianach budynku jest wilgoć, ściany na wysokości 1 metra uległy zagrzybieniu.(…) Zaobserwowano również pionowe pęknięcia przebiegające od górnych kondygnacji po parter. (…) Mamy odczucie, że obiekt jest zupełnie niepotrzebny i zbędny w myśleniu władz muzeum, tym bardziej, że wszelkie środki pozyskiwane do jednostki kierowane są na inne oddziały
– Zróbmy wszystko, żeby nie doszło do większego zniszczenia obiektu, jak w czasach powojennych – mówił prof. Jerzy Pietrzak, były senator, szef gabinetu Marszałka Senatu, historyk i regionalista.

Przypominał jednocześnie, że w latach 80-tych przy wsparciu Ostrowskiego Towarzystwa Kulturalnego udało się należący wówczas do PGR obiekt ożywić jako miejsce, spotkań, koncertów czy prelekcji. – Remont to jedna kwestia, a druga to jest perspektywa przejęcia obiektu w przyszłości. W moim głębokim przekonaniu nie wierzę, aby w tym układzie los dla Lewkowa był pomyślny – powiedział prof. Pietrzak.

Starosta Ostrowski potwierdził, że władze powiatu są zainteresowane przejęciem obiektu, ale na pewnych warunkach. Pierwsze rozmowy z Marszałkiem Województwa w tej sprawie już się odbyły.
– Rodzina Lipskich była fundatorem naszego obecnego I Liceum Ogólnokształcącego, ich potomek Wojciech Lipski był pierwszym polskim starostą Ostrowskim. Jest to więc dla nas obiekt najważniejszy i czujemy z nim szczególny związek. Szacunkowo na doprowadzenie pałacu do świetności potrzeba kilkanaście milionów złotych, nas nie byłoby na to stać, ale Urząd Marszałkowski ma w tym względzie większe możliwości – mówił P. Rajski.

Radnych interesowały także kwestie właścicielskie obiektu oraz stanowisko rodziny w kwestii ewentualnego przekazania obiektu powiatowi. Zapytano o to m.in. zaproszoną na sesję w charakterze gościa obecną Kustosz Muzeum w Lewkowie.

– Ostatnią wolą zmarłego niedawno Wojciecha Lipskiego i jego sióstr było przekazanie całego zespołu pod powiat ostrowski. Rodzina nigdy nie wniosła o odzyskanie obiektu, takie zapewnienia z ich strony zawsze mieliśmy – powiedział Agnieszka Gibasiewicz.

Rada Powiatu przyjęła apel przy dwóch głosach wstrzymujących się.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x