Stypendia dla młodych kolejarzy

Trzysta złotych miesięcznie w formie stypendium naukowego otrzymywać będą najlepsi uczniowie klasy kolejarskiej z Zespołu Szkół Budowlano Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Stosowne dokumenty dostali uczniowie drugiego rocznika tego reaktywowanego kierunku.

+

Uroczystość wręczenia stypendiów dla uczniów kształcących się w specjalności elektro-energetyk transportu szynowego odbyła się 26 marca 2015. Pierwszy raz uczniowie otrzymali stypendium w roku ubiegłym. W tym ważnym momencie prymusom towarzyszyli m.in. ich rodzice.

zdjecie

– Wprowadzenie takiego kierunku nie było prostą sprawą. Tylko 14 jednostek w Polsce prowadzi takie kształcenie. Ale udało się! W ubiegłym roku do klasy zapisało się 17 uczniów. Wytrwało w swoim postanowieniu 15. Nie wiedzieliśmy czy ta oferta wpisze się na stałe w kalendarz oświatowy. W tym roku w klasie kolejarskiej mamy już 25 uczniów. Podczas „Drzwi otwartych’’ wiele osób pytało o ten kierunek. Mamy więc nadzieję na kolejny dobry nabór – powiedziała Honorata Sachowska-Barańczak, podkreślając, że sukces w reaktywacji kierunku jest efektem współpracy trzech podmiotów: Polskich Linii Kolejowych, Starostwa Powiatowego oraz szkoły.

zdjecie

– Po woli udaje się wskrzesić to, co kiedyś zostało zlikwidowane. Decyzja o reaktywacji oznaczała dla nas nie tylko zainwestowanie w konkretny kierunek, ale także przyjęcie zobowiązań związanych z końcowymi egzaminami zawodowymi. Jest to jednak przykład kształcenia odpowiadającego na zapotrzebowanie rynku pracy, przygotowywania fachowców, którzy nie zasilą grupy bezrobotnych – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Fundatorem 300 zł stypendiów jest PLK. W tym roku otrzymało je 10 najlepszych uczniów, wśród nich jedna dziewczyna.

zdjecie

– Liczymy na rozwój naszego przedsiębiorstwa i na to, że będzie to możliwe przy waszym udziale. Mamy nadzieję, że za waszej kadencji najnowocześniejsze pociągi pojawią się w Ostrowie na naszych szlakach. Stypendia są tylko cząstką, drugim elementem jest przyrzeczenie pracy. Kadra PLK dochodzi do wieku emerytalnego. Dlatego chcemy inwestować w młodą, wykształconą i przygotowaną do pracy i czekamy na was – mówił Dariusz Bałoniak dyrektor Polskich Linii Kolejowych w Ostrowie.

Gdyby Technikum Kolejowe istniało nieprzerwanie obchodziłoby 70-lecie istnienia. Po warszawskim była to druga najstarsza palcówka tego typu utworzona zaledwie kilka miesięcy po zakończeniu wojny. Szkołę ukończyło ponad 7 tysięcy absolwentów. Jest szansa, że dzięki reaktywacji kierunków kolejarskich liczba ta będzie rosnąć.

POLECANE NEWSY
8 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
srajski
6 lat temu

ja wami manipuluje hihihi

Manipulator
6 lat temu

To kto w końcu dał te pieniądze na te stypendia – Starosta?

marian
6 lat temu

Ten starosta to pajac i nieuk

roman
6 lat temu

Ten starosta też tak chyba twierdził i to zrobił – zlikwidował. Zastąpił specjalności kolejowe min. fryzjerami, kelnerami, kucharzami no i… elektrykami! – w tym budynku! Ale zaraz! ….. On też kończył to Technikum Kolejowe! To jakim jest „rzemieślnikiem”….. ??

Mechanik samochodowy
6 lat temu

Kolejorz i leśnik, to ch….. nie rzemieślnik

julian
6 lat temu

Za pierwszego starosty Andrzeja Dery.

roman
6 lat temu

A może ktoś przypomni : Za jakiego to starosty zlikwidowano w Ostrowie Technikum Kolejowe ?

Horatio Caine
6 lat temu

rudy chyba mysli ze jest w kryminalnych zagadkach miami

8
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x