Targi pracy 2015

Udostępnij
Tweet

W ramach odbywających się w dniu 3 marca 2015 r. Targów Pracy i Edukacji Zawodowej zaproponowano ponad 500 wolnych miejsc pracy. Najwięcej ofert pracy czekało na osoby z wykształceniem zawodowym.  Bezrobotnych PUP starał się zainteresować ofertą wysyłając do każdego sms. Spotkało się to jednak z niewielkim odzewem.

zdjecie

Największe zapotrzebowanie na pracowników zgłosiło Wojsko Polskie. Najlepiej jednak, aby przyszły żołnierz zawodowy posiadał określone uprawnienia: kierowca C, kierowca C+E, kierowca spawacz, kierowca ślusarz, mechanik elektromechaniki.

Ponadto wśród najliczniej oferowanych przez pracodawców stanowisk pracy wymienić należy: operatorów maszyn CNC, wózków widłowych, spawaczy, pracowników produkcyjnych, magazynierów, kucharzy, szwaczki oraz opiekunki osób starszych (pełna lista w załączniku).

zdjecie

– W tym roku mamy 29 pracodawców, czyli nieco więcej niż w ubiegłym roku. Ponadto gościmy szkoły, które kształcą w określonych zawodach. Zależy nam na połączeniu rynku edukacji z rynkiem pracy, aby dyrektorzy szkół wiedzieli, jaka jest oferta pracodawców dla ich absolwentów – informuje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowie Wielkopolskim Hanna Pawlak- Kornacka.

Na rynku wciąż brakuje pracowników związanych z wykształceniem technicznym i określonymi umiejętnościami, nie ma natomiast ofert dla humanistów.

– Razem ze starostą Pawłem Rajskim dostrzegamy konieczność rozwoju i unowocześniania szkolnictwa zawodowego na poziomie ponadgimnazjalnym. Jest to obecnie jeden z ważniejszych obszarów, jakimi zajmuje się starostwo powiatowe i na to chcemy pozyskiwać w następnej perspektywie finansowej pieniądze – mówi Tomasz Ławniczak, Wicestarosta Ostrowski.

zdjecie

Pomimo rosnącej liczby ofert pracy na targach pojawia się coraz mniej chętnych na jej podjęcie.

– Tradycyjnie wysłaliśmy ponad 5 tysięcy sms’ów do zarejestrowanych osób bezrobotnych z zaproszeniem na targi, które dają możliwość bezpośredniego kontaktu z pracodawcą. Niestety, odzew nie jest zbyt duży – dodaje dyr. PUP.

Jak wynika ze statystyk bezrobocie w ciągu ostatniego roku spadło, w styczniu 2014 r. było na poziomie 10,8 proc. w tej chwili na koniec stycznia 2015r. jest to 8,8 procent. Ten spadek miał przełożenie na pozycję Powiatu Ostrowskiego w województwie. Dotąd na 35 powiatów w Wielkopolsce znajdował się na 15 lub 16 pozycji, a obecnie na pozycji 13. Nowym zjawiskiem na rynku pracy jest gwałtowny wzrost zatrudnionych obcokrajowców.

– Coraz chętniej pracodawcy zatrudniają obcokrajowców. Jeszcze 2010 roku do pracy przyjęto w naszym powiecie 30 obcokrajowców, w 2011 – 240 obcokrajowców, w latach 2012 i 2013 około 550-580, a w 2014 r. już 2600 osób z zagranicy. W 90 procentach są to Ukraińcy – podkreśla Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak.

lista pracodawcow i oferty

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

22 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
WHATT
8 lat temu

Chyba nie bez powodu ta mimozy siedzą w pokoju o numerze 13

XTR
8 lat temu

W UP chyba koniec roku i czas się wykazywać statystykami które chyba nie mają nic wspólnego z rzeczywistością…Narzucanie beznadziejnych ofert nie mających nic wspólnego z doświadczeniem, oferty super staży – prawie wolontariat , dla ludzi którzy faktycznie chcą znaleźć pracę…Nie pojmuję kto i czym się kierował zatrudniając „gwiazdy” na pokoju 13…Pośrednik pracy powinien pośredniczyć, a nie narzucać to, co aktualnie ma do zaoferowania w danym miesiącu – w przypadku odmowy przyjęcia propozycji – utrata statusu bezrobotnego i świadczeń zdrowotnych. Panie Marku temat ciekawy, na pewno zainteresował by wiele osób, proponuję jakąś sondę na w.w tematy i naświetlenie tego, co”Jaśnie Panie Urzędniczki „tam wyprawiają z ludźmi. W odbieraniu poczucia godności nie mają sobie równych, jakoś nie pojmują z czym ich praca się wiąże, a także z czego/kogo powstają ich wypłaty!

Magdusi@
9 lat temu
Cywil
9 lat temu

Może bym się zgłosił do wojska, ale jeżeli Marcin Meller w programie „Mamy Cię” dzwoni na policję gdy wojskowi chcą do przywieźć na komisję wojskową, to jaka jest wiarygodność tego wojska i czy jest szansa w takim wojsku przeżyć gdyby przyszło co do czego?

Iza
9 lat temu

a co daja targi pracy. I tak na nich nie ma żadnych konkretnych ofery pracy. Wystawiają sę tylko pracodawcy, którzy nie mogą znależć pracownika bo juz cały ostrów bezrobotnych przerobili. sterty przestarzałych ulotek i panie zadowolone z życia bo dzień przeleci szybko. Sztuczne miny.

Peter
9 lat temu

Akurat co do poniższej opinii pań z pokoju 13 nie zgadzam się, zawsze starają się pomóc, nie robią żadnych problemów. Wielokrotnie trafiałem na zasiłek i jakoś nie spotkałem się nigdy z brakiem kompetencji z ich strony.

22
0
Napisz co o tym sądziszx