Kontrowersyjny areszt

Remigiusz K. pozostanie w tymczasowym areszcie. Tak zdecydował Sąd Okręgowy w Kaliszu. Przypomnijmy, że został on zatrzymany po tragicznym wypadku, do którego doszło 22 kwietnia 2014 r. na drodze krajowej nr 25 przy Galerii Ostrovia.

+

Feralnej nocy, grupa pracowników wracała z pracy w jednej z firm zlokalizowanych na terenie Nowych Skalmierzyc. Na wysokości galerii doszło do wypadku. 20-tonowa koparka wyjechała na drogę krajową. Kierowca Citroena nie miał szans jej wyminąć. Po uderzeniu w nią zginął 45-letni pasażer osobówki, a trzy kobiety zostały ranne, w tym jedna ciężko.

Kierowca koparki nie mając uprawnień do jej prowadzenia, uciekł z miejsca wypadku. Na drugi dzień był pod wpływem alkoholu, ale jak zeznał – wypił po wypadku pół litra wódki. Za spowodowanie wypadku ma odpowiedzieć również znany biznesmen spod Kalisza Remigiusz K., który jest ojcem trzynaściorga dzieci. Jest on podejrzany o sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, nieudzielenie pomocy ofierze wypadku i utrudnianie postępowania karnego.

Biznesmen miał wydać polecenie swojemu pracownikowi, aby ten wyjechał koparką na drogę. Policja po wypadku zatrzymała też 26-letniego krewnego kierowcy koparki, który zabrał go z miejsca tragedii. Przedsiębiorca trafił za kratki. W areszcie przebywa już od 9 miesięcy.

Dodatkowo Remigiuszowi K. zarzucono nieudzielenie pomocy pokrzywdzonym w wypadku, a także utrudnianie postępowania karnego – mówi Janusz Walczak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wlkp.

Według stających w obronie Remigiusza K., prowadząca w tej sprawie śledztwo Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. popełniła szereg błędów. Jednym z nich ma być to, że dochodzenie prowadzone było przez funkcjonariusza, którego żona jest prokuratorem i teraz prowadzi śledztwo w sprawie wypadku…

– Prokuratura nagięła prawo nazywając wypadek „katastrofą w ruchu lądowym”, co umożliwia oskarżenie każdego kogo wskaże kierowca szukający alibi – twierdzą. – O wszystkim powiadomiona została Prokuratura Generalna oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

W środę Sąd Okręgowy w Kaliszu rozpatrywał zażalenie obrońców Remigiusza K. na postanowienie o przedłużeniu tymczasowego aresztowania. Obrońcy kwestionują sprawstwo Remigiusza K. i próbują wykazać, że dalszy jego pobyt w areszcie może wpłynąć na pogorszenie się stanu zdrowia ich klienta. Sąd podtrzymał jednak w mocy decyzję o dalszym stosowaniu tymczasowego aresztowania, uznając, że podejrzanemu grozi surowa kara i zachodzi obawa matactwa z jego strony, zwłaszcza, że w sprawę zamieszani są także jego dwaj synowie. Oni także mają odpowiadać za utrudnianie śledztwa. Jeden z nich, 33-latek, miał kontaktować się z osobami związanymi ze sprawą i nakłaniać je do zmiany zeznań. Wobec jednej z tych osób działania te zamieniły się w końcu w uporczywe nękanie.

– Doprowadziło to do powstania u tej osoby poczucia zagrożenia, następnie zwolniła się ona z pracy w firmie należącej do 56-letniego podejrzanego, a 3 października ubiegłego roku targnęła się na własne życie – dodaje prokurator Walczak.

istnieniem zarówno ogólnej podstawy dowodowej wskazującej z dużym prawdopodobieństwem na sprawstwo podejrzanego w zakresie postawionych mu zarzutów, jak i przesłankami szczególnymi.

Obrona proponowała 250 tys. zł poręczenia majątkowego i poręczenie osoby godnej zaufania w zamian za uchylenie aresztu, ale Sąd Okręgowy w Kaliszu się na to nie zgodził ze względu na zagrożenie wysoką karą i obawę matactwa.

O tym tragicznym wypadku pisaliśmy tutaj:

https://www.ostrow24.tv/news/65612-smiertelny-wypadek-pod-galeria-ostrovia.html

POLECANE NEWSY
19 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
dr Hannibal
7 lat temu

p. Remigio K. – z wygladu CYGAN i z charakteru cygan do kwadratu, ciekawe, czy Honda Polska przedluzy mu licencje na prowadzenie „byznesu” :(((

Anita
7 lat temu

Panie „Napastniku”, kto wie czy gdyby nie Remigiusz i jego telefon na pogotowie, to reszta poszkodowanych w tym wypadku była żyła! To sąd powinien rozstrzygać winę! nie można rok trzymać świadka w areszcie! Stuknijcie się w czoło- zwłaszcza, że podpity kierowca koparki dalej jest na wolności.

tomek
7 lat temu

to jak remigiusz go nie zatrudniał to czemu dzwonil po wypadku na pogotwie ? skad o tym wiedzial !? Gosciu robil u niego na czarno ten kazał mu jechac koparką, a zgrywa niewiniątko, niech gnije w pierdolu kierowca tez-bezmozg.

Trzymać sie z dała Kalisza
odpowiada  tomek
7 lat temu

Nie sądzicie, bo sami będziecie sadzeni…. I dobra rada, nie wyjeżdżaj Tomku na drogę, bo możesz wpaść w łapy lokalnych władz. Niech Remigiusz zamknie swoje biznesy, nie mogę sie doczekac, chętnie przyjmiemy takiego przedsiębiorcę w swoje rejony, a u Was 150 ludzi a może i rodzin straci źródło dochodu…

tomek
odpowiada  Trzymać sie z dała Kalisza
7 lat temu

Tak się składa, że znam sprawe koleżanka prowadziła to auto, ledwo uszła z życiem, a jej kolga z pracy zmarł. On nawet ją oskarżał ze to jej wina, wiec nie wiem co tak latasz za tym Remigiuszem- niewiniątkiem to on nie jest tego jestem pewien. Nie mówie ze zasluguje na dozywocie, ale jak 2 lata odsiedzi to odpokutuje nic wiecęj.

Trzymać sie z dała Kalisza
odpowiada  tomek
7 lat temu

Lepiej poczytaj gazety ogólnokrajowe i programy, tam są dowody, ze R wzywał karetkę, podczas gdy pan kierowca koparki uciekł z miejsca wypadku. Wasze lokalne pismidla jak widać boja sie zajrzec w akta, żeby sie nie narazić WŁADZY. I zeby bylo jasne – Współczuje Twojej koleżance, oby jak najszybciej otrzasnela sie z traumy, to zdaje sie młoda dziewczyna. Ale ewidentnie wypadek to tylko pretekst dla tamtejszych, żeby zaszkodzić R. Nie zastanawia Cię, ze takie śledztwo trwa 10 m-cy???

Violetta
7 lat temu

Dziś w tygodniku „Polityka” duży artykuł „Temida z koparka w tle”.

adi
7 lat temu

Ludzie !!!!!!!! Jak można aresztować niewinnego człowieka.
Niech najpierw Pani Prokurator udowodni winę………. ..a nie Remigiusz ma udowadniać swoją niewinność !!
„Dziwny jest ten Świat”

Romek
7 lat temu
Romek
7 lat temu

http://poznan.tvp.pl/18806257/09022015 , Materiał o pracy Prokuratury i Policji z Ostrowa w tej sprawie

Violetta
7 lat temu

Kierowca koparki Jerzy C. nigdy nie był pracownikiem Remigiusza K. Nie ma więc mowy o wydaniu polecenia przez pracodawcę pracownikowi. I prokuratura doskonale o tym wie! Po wypadku Jerzy C. nawet nie zatrzymał koparki, jechał dalej jakby nic się nie wydarzyło. To gość bez prawa jazdy! Najprawdopodobniej był „pod wpływem”, słynie z zamiłowania do mocnych trunków. Po wypadku uciekł, nawet nie zainteresował się co dzieje się z ludźmi uwięzionymi w citroenie. I jest na wolności, a Remigiusz K. siedzi w areszcie. Mnie się taka „sprawiedliwość” nie podoba.

ola
7 lat temu

Areszt byłby kontrowersyjny gdyby aresztowany był niewinny a jego wina nie podlega dyskusji. Śledzę tą sprawę od początku i cieszy mnie fakt, że policja i prokuratura nie dają się omamić.

Janek
odpowiada  ola
7 lat temu

zgadzam się w 100% z Olą

Janek
7 lat temu

Proszę mi wyjaśnić dlaczego taki tytuł tego artykułu: „Kontrowersyjny areszt”?

ostrow24.tv
odpowiada  Janek
7 lat temu

Strona broniąca aresztowanego przedstawia szereg wątpliwości mających uzasadniać konieczność pozostawania w areszcie Remigiusza K.

Krzysztof
odpowiada  ostrow24.tv
7 lat temu

A są jakieś procesy gdzie obrona oskarżonego nie przedstawia szeregu wątpliwości na jego korzyść ?

Janek
odpowiada  ostrow24.tv
7 lat temu

Przecież sprawa jest jasna, Remigiusz Kaź…….. od samego początku mataczył w sprawie, wraz ze swoimi synami, przez co jedna osoba targnęła na życie. Taka osoba, która nakłania do zmiany zeznań i mająca jakieś tam „wpływy”, bo jest „wpływowym biznesmenem” lepiej niech siedzi w kiciu i nie mataczy w sprawie! Koleś myśli, że ma trochę więcej $, to może robić co chce i jak chce! Później są skutki – śmierć niewinnych ludzi!

Kalisz miasto ukochane
odpowiada  Janek
7 lat temu

A jak mataczyl? Bo co niektórzy tak piszą, ale ja chce wiedzieć, w jaki sposób? Matacza w śledztwie tacy co wrzucają nagrania do Wisły, to rozumiem. Matacza tacy co niszczą dowody, z materiałów ktore widzialam wynika, ze to raczej prokuratura mataczy… Ale wyprowadzenie mńie z błędu…

Napastnik
odpowiada  ostrow24.tv
7 lat temu

A widział ktoś kiedyś, żeby obrona nie miała wątpoliwości?:D. Przecież to ich chleb:D. Poza tym ja nie wiem jak można bronić złych ludzi…oczywistym jest, że Remigiusz powinien gnić w AŚ, bo wydawało mu się, że jemu wszystko wolno:D. Gdyby nie on to ten człowiek mógł żyć!!!!!!!

19
0
Napisz co o tym sądziszx