Cyfryzacja w ostrowskich szkołach

Tablice interaktywne, projektory i tablety – to tylko niektóre z mobilnych urządzeń, jakie zakupiono w ramach projektu cyfryzacji ostrowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych.Dzięki cyfryzacji ostrowscy uczniowie mogą brać udział w interaktywnych lekcjach, a nauczyciele korzystać z e – dziennika – mówi Marlena Maląg Zastępca Prezydenta Miasta. Podsumowanie programu odbyło się 29 października br. w Gimnazjum nr 4. Na cyfryzację miasto wydało w ostatnich 2 latach ponad 740 tysięcy złotych.

Cyfryzacja w ostrowskich szkołach rozpoczęła się niespełna dwa lata temu. Objęła wszystkie szkoły podstawowe i gimnazjalne.

Cyfryzacja objęła rozbudowę szkolnych sieci komputerowych zarówno przewodowych jak i bezprzewodowych, doposażenie szkół w komputery dla nauczycieli, doposażenie pracowni komputerowych szkół podstawowych  i gimnazjalnych w mobilne urządzenia – tablety, doposażenie szkół w nowoczesne narzędzia nauczania ułatwiające i uatrakcyjniające zajęcia – mówi Marlena Maląg Zastępca Prezydenta Miasta.

Rozbudowa szkolnych sieci komputerowych miała na celu doprowadzenie przyłączy do biurek nauczycieli w każdej sali lekcyjnej,  co w znaczy sposób wzbogaciło ich warsztat pracy. Pozwoliło to bez przeszkód na korzystanie podczas lekcji z wielu materiałów i pomocy naukowych znajdujących się w sieci, dzięki szerokopasmowemu – stabilnemu dostępowi do  Internetu. Rozbudowa objęła również sieć bezprzewodową przeznaczoną dla uczniów – wyjaśnia Artur Bartczak z Wydziału Edukacji UM.

W ramach cyfryzacji szkoły zostały wyposażone w pakiet narzędzi multimedialnych: tablice interaktywne, projektory, wizualizery, piloty do testów, tablety oraz narzędzia do serwerowni. Ważnym etapem cyfryzacji było wyposażenie wszystkich sal lekcyjnych w komputery dla nauczycieli i włączenie ich w sieć. Pozwoliło to poza stałym dostępem do Internetu, na stopniowe wycofywanie dzienników lekcyjnych – papierowych, zastępując je elektronicznymi.

 – E-dziennik sprawia, że prowadzenie lekcji, dokumentacja danych i monitoring postępów uczniów są łatwiejsze i mniej czasochłonne. Nauczyciel zyskuje więcej czasu dla ucznia, a rodzic ma natychmiastową informację o postępach  dziecka w nauce – dodaje M. Maląg.

CZYTAJ  "Na wyjazd do Częstochowy, bo nic innego nie pomoże" 😅

Następstwem projektu cyfryzacji ma być możliwość pobierania e- podręczników i korzystania z nich w sieci.

Dalej będziemy dążyli do tego, aby w przyszłości nasi uczniowie nie musieli nosić podręczników w swoich tornistrach – mówi M. Maląg.

W obecnym roku szkolnym 2014/ 15  zaplanowano zakup oraz montaż rejestratorów  czasu pobytu dzieci w placówce oraz tablic interaktywnych wraz z rzutnikami także we wszystkich  Publicznych Przedszkolach prowadzonych przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski.  Koszt zadania to ponad 151 tys. zł – także z budżetu miasta.

Uzupełnieniem miejskiego projektu cyfryzacji jest zewnętrzny projekt „eSzkoła –  Moja Wielkopolska”. Projekt opierał się na cyklu pozalekcyjnych warsztatów i wykładów on- line, wdrażających nowe technologie i uczących pracy metodą projketu.

W ramach projektu szkoły zostały wyposażone w laptopy, w komputery stacjonarne, w tablice interaktywne. Sprzęt – mimo, że projekt w tym roku się zakończył – pozostanie nadal w szkołach – mówi Hanna Kolińska,  dyrektor Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej.

–  Dzięki cyfryzacji szkoły pojawiła się możliwość przesyłania uczniom przygotowanych wcześniej przez nauczycieli testów i sprawdzianów, tak aby uczniowie mogli sobie na spokojnie w domu przećwiczyć. W wyznaczonych godzinach, w danym dniu uczeń może sobie otworzyć ten test, przećwiczyć go tyle razy ile pozwala mu na to nauczyciel. Dzięki temu uczeń może się lepiej przygotować do testu, sprawdzianu, kartkówki. Oprócz tego istnieje możliwość przesyłania całych lekcji. Dzięki temu uczniowie, którzy byli nieobecni w szkole mają gotowy materiał. Jest także możliwość powiadamiania uczniów o terminach testów i sprawdzianów, tak żeby mieli czas, aby się przygotować. Ta informacja zostaje na ich koncie, dzięki czemu mają przez cały czas wgląd na to kiedy będą czy pytani, czy kiedy będą kartkówki. Wszystko co widzą uczniowie, widzą także rodzice  – wyjaśnia Andrzej Knopiński dyrektor Gimnazjum nr 4.

CZYTAJ  Straż pożarna została wezwana do potrąconego zwierzątka

W projekcie „eSZkoła- Moja Wielkopolska” udział wzięło Gimnazjum nr 4 i Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx