Kto zostanie ostrowskim radnym?

Udostępnij
Tweet

16 listopada ostrowianie staną przed możliwością przewietrzenia Rady Miejskiej, która realnie odpowiada za to co się w mieście dzieje. Są to o tyle istotne wybory, ponieważ każdy wyborca może zdecydować czy chce, żeby Ostrów się rozwijał czy może umierał jak głosiły swego czasu klepsydry porozwieszane na elewacjach sklepów.

+

Zanim przejdziemy do przedstawienia zgłoszonych do rejestracji komitetów, podzielimy się z Wami kilkoma uwagami na temat samych wyborów – będą odbywały się w nowej formule. W tym roku ostrowianie zmierzą się z nową ordynacją wyborczą – okręgi jednomandatowe. We wcześniejszych wyborach Ostrów Wielkopolski podzielony był na trzy duże okręgi, a których komitety wystawiały długie listy kandydatów. I tak np. Platforma Obywatelska wystawiała po 15 kandydatów na okręg. Wówczas cała lista zbierała głosy, a te przekładały się na ilość wybranych radnych. Absurdem tamtego systemu było to, że radnym został ktoś kto dostał 183 głosy, a kandydat z innej grupy mając ponad 200 głosów nim nie został.

Teraz Ostrów Wielkopolski podzielony został na 23 małe okręgi. (tutaj możesz sprawdzić, w którym okręgu mieszkasz – KLIKNIJ) Przykładowo w okręgu nr 1 będzie startowało 20 kandydatów, którzy będą na jednej wspólnej liście. Będą ułożeni alfabetycznie. Obok ich imienia i nazwiska będzie widniała nazwa komitetu wyborczego, z którego postanowili wystartować. I tutaj nasza uwaga. W jakim celu sugeruje się wyborcy przynależność komitetową, skoro z założenia mamy głosować na człowieka, którego znamy i w którym pokładamy nadzieję. Może być sytuacja, że fanatycy partyjni zagłosują na obojętnie kogo, byle żeby był z partii/grupy X. Wracając do przykładu z okręgu nr 1. Kandydat, który spośród wspomnianych 20 zdobędzie najwięcej głosów, zostanie radnym.

Kto będzie startować w wyborach? W każdych wyborach startują osiedlowcy, którzy jak sama nazwa wskazuje, są znani na konkretnym osiedlu, aktywnie tam działają. Należy zadać sobie pytanie czy osiedlowiec ma wizję rozwoju całego miasta, czy może będzie ciągnąć tylko na swoje osiedle nie patrząc na pozostałe. Radni decydują o podziale środków na inwestycje. To od nich zależy czy wyremontowany zostanie kolejny obiekt kulturalny czy może zostanie stworzona infrastruktura mogąca przyciągnąć duże firmy. Radni oczywiście mogą, a nawet powinni uczestniczyć spotkaniach Rad Osiedli, które dobrze znają lokalne problemy.

CZYTAJ  W hali arena przeprowadzono chrzest

Kolejna grupa to przedstawiciele zawodów zaufania publicznego – lekarze, nauczyciele. Kto wzbudza większe zaufanie u wyborców niż znany lekarz? Jest to dość duży problem. W poprzedniej kadencji radnym był p. Pabiszczak. Niech Was nie zmyli tożsame nazwisko co znanego lekarza. Okazało się, że kandydat z tym nazwiskiem lekarzem nie był, ale przeciętny wyborca dał się nabrać. Zagłosowała spora grupa osób udzielając mandatu radnego osobie, która nie była tym, za kogo go uważali. Wniosek z tego jest taki, że spora grupa wyborców nie interesuje się przed pójściem do urny na kogo może zagłosować. Nie weryfikują co ten człowiek osiągnął, czy ma wizję rozwoju miasta.

Kolejni to tzw. karierowicze co się od stołków nie mogą odkleić. Przykładem są tzw. samorządowcy długoletni, którzy byli wybierani, ponieważ startowali z tzw. „jedynek” – pierwsze miejsce na liście np. Platformy Obywatelskiej. Wówczas ludzie głosowali na partię, a nie na człowieka. Jednym z radnych, który wykorzystał ów fakt jest Jarosław Lisiecki – ten sam, który zabijał demokrację na sesjach odbierając mieszkańcom prawo głosu.

Przechodzimy do miejsca, w którym prezentujemy zgłoszone do rejestracji komitety. Komitety mają różne nazwy. Nie wiadomo jeszcze kto z nich wystartuje, ponieważ trwają intensywne rozmowy liderów z potencjalnymi kandydatami na radnych. A czas na zgłaszanie list z kandydatami upływa z początkiem października. Co ważne, zgłoszenie do rejestracji komitetu nie oznacza, że wystawi on kandydatów. Taka sytuacja miała miejsce w minionych wyborach, kiedy niejaki Alfons Rzeźnik zarejestrował się do wyborów prezydenckich Ostrowa Wlkp. ostatecznie w nich nie startując.

Mała informacja. Wymóg formalny jest by każdy komitet rozpoczynał się od nazwy Komitet Wyborczy Wyborców (w skrócie KWW). Pełnomocnik jest odpowiedzialny za sprawy formalne wyborów i nie musi startować ani tym bardziej być liderem komitetu

CZYTAJ  Padają ryby. W akcji ostrowscy strażacy (aktualizacja)

1. KWW Ostrowskie Forum Niezależnych, pełnomocnik: Ewa Maria Brajer

2. KWW „Osiedlowcy”, pełnomocnik Bogdan Kazimierz Nowacki (komitet, którego liderem jest Alojzy Motylewski)

3. KWW Beaty Klimek Przyjazny Ostrów, pełnomocnik Wiesław Hubert Szpakowski (lider Beata Klimek jest obecną radną reprezentującą lewicę)

4. KWW Tadeusza Szulca, pełnomocnik Krzysztof Szpera (Tadeusz Szulc był bliskim współpracownikiem Jerzego Świątka – bohater artykułu Prywatny Ostrów)

5. KWW Ostrów da się Zmienić, pełnomocnik Karol Trawiński (prawdopodobnie liderem będzie Donato Berchicci)

6. KWW Skuteczny radny Wojciech Matuszczak, pełnomocnik Mateusz Maksymilian Jeżewski (obecny radny z Platformy Obywatelskiej, określenie „skuteczny” jest subiektywną oceną lidera komitetu)

7. KWW Porozumienie Samorządowe Stanisława Krakowskiego, pełnomocnik Katarzyna Waliszewska (obecny wiceprezydent, uciekał przed kamerą ostrow24, nie odpowiadał na pytanie dot. przynależności do Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej)

8. KWW Jerzego Lamczaka, pełnomocnik Jerzy Lamczak

9. KWW Janusz Kraszkiewicz, pełnomocnik Lucyna Maria Hoffmann-Adam (Jerzy Kraszkiewicz pełni obecnie funkcję wiceprezesa spółki MZGM)

10. KWW Jerzego Świątka, pełnomocnik Jan Stempniewicz (za czasów gdy Jerzy Świątek był prezydentem, jego córka kupiła ziemię, na której później stanęła Galeria Ostrovia – sprzedano tą ziemię z wielokrotnym przebiciem)

11. KWW Krępa, pełnomocnik Jolanta Maria Działoszyńska

12. KWW Porozumienie Obywatelskie – Forum Młodych, pełnomocnik Ryszard Paweł Strączkowski

13. KWW Harcmistrza Dariusza Potasznika, pełnomocnik Izabela Katarzyna Potasznik

14. KWW Marka Radziszewskiego, pełnomocnik Marek Jan Radziszewski (dziennikarz)

15. KWW „Ostrów”

16. KWW Andrzeja Dery, pełnomocnik Mateusz Marciniak (obecny poseł Solidarnej Polski, prawdopodobnie z poparciem Prawa i Sprawiedliwości)

17. KWW Macieja Klósaka „Nowy Ostrów”, pełnomocnik Arkadiusz Paweł Kodź

Oprócz wyżej wymienionych pojawią się komitety partii politycznych. Pełna lista zgłoszonych komitetów dostępna jest TUTAJ

 

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adrian
9 lat temu

Popieram Panią Irenę Matczak z Raszkowa (startuje od Dery). Znam ją osobiście. Jest niezwykle prawą, uczciwą i świetnie zorganizowaną osobą.

tebsc
odpowiada  Adrian
9 lat temu

tak , z Raszkowa wszyscy są prawi, nawet ksiądz /były i obecny/ , buhahaha

Koziabródka-Wojewoda Łęczycki
9 lat temu

Gwoli wyjaśnienia to cieszę się, że nasi rodzimi politykierzy będą podpowiadać co upitrasić w ciągu najbliższych lat dla siebie, rodziny i znajomych za zetów parę, mam też nadzieję, że będą to potrawy na kieszeń ostrowianina a nie turysty 5* hotelu?:)) Powodzenia zatem Panowie i Panie.

„Hurra, panowie! /Brawo, panowie! /Mało, panowie !/ …Raz… Dwa… Druga, panowie…”
– J.T

Koziabródka-Wojewoda Łęczycki
9 lat temu

Ta dyskusja jest bardzo nie merytoryczna,
Radni ,forumowicze nie pojmują podstawowych pojęć – prezydent, rada, powiat, rada, zarząd – i odsyłam do stosownych przepisów, pomimo tego, że dzisiaj słowo pisane to tak czytanie papirusów przez pariasów !
A co tam dopiero w sejmie? Tam już posłowie nic nie rozróżniają! Tak jak ich wyborcy !

Wzrokowiec
9 lat temu

Czy facet na tym zdjęciu http://pl.dreamstime.com/obrazy-stock-dynamo-image26290164 , to Klósak?

liczący
9 lat temu

Komitet : Szulca, Świątka – tym ludziom nigdy nie będzie dosyć – zawłaszczanie to ich specjalność

PM
9 lat temu

Dlaczego przy KWW Marii Klósaka? nie wspomniano o tym jak często go nie było na sesjach rady miejskiej?

7
0
Napisz co o tym sądziszx