Wypadek z koparką, kolejne zarzuty

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. prowadzi śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku drogowego, połączonego ze sprowadzeniem niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, do którego doszło w dniu 22 kwietnia 2014 r.

W trakcie śledztwa zarzuty przedstawiono trzem osobom. 49-letniemu mężczyźnie zarzucono, że w dniu 22 kwietnia 2014 r. w Ostrowie Wlkp., umyślnie naruszając zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, spowodował bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy, a jednocześnie doprowadził do śmiertelnego wypadku drogowego.

W opisie wskazano, że podejrzany, działając na polecenie swojego pracodawcy, kierując koparką gąsienicową, nie posiadając uprawnień i wymaganego pozwolenia, wjechał bez należytej asekuracji w porze nocnej, na drogę krajową nr 25, gdzie doszło do zderzenia z prawidłowo jadącym samochodem osobowy marki Citroen Xsara Picasso. W wyniku powyższego śmierć poniósł jeden z pasażerów, a trzy pozostałe osoby znajdujące się w samochodzie doznały poważnych uszkodzeń ciała, przy czym w przypadku kierującej pojazdem uszkodzeń ciała realnie zagrażających życiu.

56-letniemu mężczyźnie, będącemu dysponentem koparki, zarzucono, że poprzez wydanie swojemu pracownikowi polecenia wjechania kierowaną przez niego koparką, bez wymaganych pozwoleń i należytej asekuracji, na drogę krajową nr 25 sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, w wyniku czego doszło do opisanego śmiertelnego wypadku drogowego. Dodatkowo zarzucono wymienionemu nie udzielenie pomocy pokrzywdzonym w wypadku, a także utrudnianie postępowania karnego poprzez polecenie swojemu pracownikowi kierującemu koparką, opuszczenia miejsca zdarzenia w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej.

Podobne zarzuty, dotyczące nieudzielenia pomocy oraz utrudniania postępowania karnego przedstawiono 25-letniemu mężczyźnie, krewnemu kierującego koparką, który przywiózł go, a następnie zabrał z miejsca zdarzenia.

Podejrzani są mieszkańcami powiatu kaliskiego. Dwaj z nich, 49-letni i 25-letni zostali zatrzymani w dniu 23 kwietnia 2014r. Trzeci z mężczyzn został zatrzymany w dniu 25 kwietnia 2014 r.
Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego wnioski o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. Złożone wnioski zostały uwzględnione i trzej podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.
Śledztwo jest kontynuowane.
Czyny zarzucane oskarżonym zostały zakwalifikowane m.in. jako przestępstwa z art. 177 § 2 kodeksu karnego (spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego), połączonego z ucieczką z miejsca zdarzenia (art. 178 § 1 kodeksu karnego), zagrożone karą od 9 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności, a także z art. 174 § 1 kodeksu karnego (sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym) zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności oraz art. 239 § 1 kodeksu karnego (utrudnianie postępowania karnego) zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

CZYTAJ  Bus zmiażdżony przez ciężarówki

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
AA
9 lat temu

od 9 miesięcy do 12 lat czyli wszystko jasne sąd może nawet zasądzić karę w wymiarze 1 roku za ten „wyczyn”…a jak będzie tym razem?

1
0
Napisz co o tym sądziszx