Jarmark Wielkanocny od piątku

Już w najbliższy piątek 11 kwietnia rozpocznie się Ostrowski Jarmark Wielkanoncy. Jarmarki organizujemy od czterech lat, to także sposób na ożywienie centrum miasta i możliwość zrobienia świątecznych zakupów, nie zabraknie bowiem świątecznych specjałów– podkreśla Prezydent Jarosław Urbaniak. Jarmark potrwa do środy 16 kwietnia. 

Jarmark rozpocznie się w piątek o godzinie 16.30 wernisażem wystawy „Sentymentalny portert miasta”.

-Wystawa stworzona jest z dawnych zdjęć, ze starych albumów rodzinnych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.  To właśnie w rodzinnych zbiorach znajdują się  prawdziwe perełki, w tym  portrety naszych dziadków, pradziadków. Wybrane zdjęcia zostały wykorzystane na potrzeby wyjątkowej wystawy „Sentymentalny Portret Miasta”. Stworzyliśmy  z nich galerię dawnych fotografii  – mówi Marlena Maląg Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

W piątek rozstrzygnięty zostanie także konkurs genealogiczny „Przodkowie Ostrowa Wielkopolskiego”.

– W ramach konkursu należało wykonać: pracę plastyczną – drzewo genealogiczne w dowolnej formie na papierze lub w wersji elektronicznej oraz jej dokumentację źródłową. Istotne było  powiązanie przodków z miastem. Wszystkie fakty powinny być odpowiednio udokumentowane.Kopie nagrodzonych i wyróżnionych prac zostaną opublikowane na stronie internetowej miasta – podkreśla Marlena Maląg, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Podczas tegorocznego jarmarku na ostrowian czeka wiele atrakcji. Będą warszaty z przygotowania wielkanocnego, wybijanie specjalniej, rocznicowej monety z okazji 300 – lecia relokacji  Ostrowa Wielkopolskiego, smażenie ogromnej jajecznicy z 1001 jaj oraz teatr kukiełkowy, który zaprezentuje „Legendę o herbie ostrowskim”.

Na ostrowskim rynku wystąpią m.in.: Chór Klubu Seniorów Chóru Męskiego „Echo”, Zespół tańca ludowego „Głogowianie”, Kuglarze” Teatr Gry i Ludzie z Katowic, Zespół pieśni i tańca „Gorzyczanie”, Zespół pieśni i tańca Przygodzice, kapela ludowa „Furmany”, Ostrowska Orkiestra Koncertowa oraz teatr „Na walizkach” z Wrocławia.

Jarmark Wielkanocny to także możliwość zobaczenia spektakli wiosennych przygotowanych przez ostrowskie szkoły i przedszkola.

CZYTAJ  Oddali hołd pod pomnikiem Papieża po publikacji TVN o kryciu księży. Stanowisko Papieża Franciszka

 – Jarmark Wielkanocny to moc atrakcji dla tych dużych i małych. Będą kolorowe stoiska  handlowe, przedstawienia teatralne, występy muzyczne i taneczne, wspólne zdjęcie mieszkańców oraz smażenie ogromnej jajecznicy z 1001 jaj. Myślę jednak, że najlepiej w klimat Świąt Wielkiej Nocy, wprowadzi nas Misterium Męki Pańskiej. To pierwsza od lat taka inscenizacja teatralna na ostrowskim rynku, która pozwoli  – w duchowy sposób –  przeżyć czas Wielkiego Tygodnia i Męki Pańskiej – mówi Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W sobotę 12 kwietnia  – na ostrowskim rynku zorganizowane będzie niezwykłe przedstawienie wielkanocne – Misterium Męki Pańskiej.

Misterium zaczynamy od cudownego wjazdu Jezusa do Jerozolimy aż do ukrzyżowania i złożenia w grobie. Na tyłach ratusza na mobilnej scenie będzie Wieczernik, obok – Ogród Oliwny, na zachodniej ścianie będzie Sąd Kajfasza, na balkonie ratusza Sąd Piłata. Droga krzyżowa przejdzie ulicą Kościelną do Konkatedry, gdzie nastąpi ukrzyżowanie i złożenie do grobu. Nie ma jednej sceny, idziemy za Jezusem. Scena ukrzyżowania będzie bardzo realistyczna – mówi ks. Adam Kraska.

Jarmark potrwa do  środy 16 kwietnia.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx