Rekord Europy w Michałkowie

Udostępnij
Tweet

Ponad 200 najlepszych skoczków z całej Europy zjedzie w czerwcu 2009 roku na lotnisko do Michałkowa pod Ostrowem Wielkopolskim. Wśród nich B.J. Worth, skoczek, który w filmach zastępował w scenach kaskaderskich filmowego Jamesa Bonda. Euro Big Way Camp 2009, czyli próba bicia rekordu odbędzie się po raz drugi. W minionym roku ustanowiono Rekord Polski. W czwartek 19 lutego br. organizatorzy rekordu gościli u Prezydenta miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

<img border=”0″ src=”http://www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl//serwisy/18/upl/skoki__srodek_rekord.jpg”></p>

Tegoroczne Euro Big Way Camp planowane jest z wielkim rozmachem. Do tej pory zgłosili się zawodnicy już z 20 krajów z Europy. Rejestracja chętnych uczestników trwa od miesiąca, organizatorzy wciąż czekają na kolejnych i obiecują mnóstwo innych atrakcji.

– Tym razem 100 skoczków spadochronowych z całego świata będzie próbowało na niebie utworzyć gigantyczną formację w postaci figury geometrycznej. Tegoroczna impreza będzie też jedyną europejską kwalifikacją do Rekordu Świata Kobiet i mężczyzn, który odbędzie się za rok w Tajlandii. Skoki w Michałkowie to jedyna europejska kwalifikacja. Podczas niej będziemy szukać tzw. polskiego sektora wśród skoczków. W rekordzie świata nigdy dotąd nie było Polaka. Niewykluczone, ze po czerwcowym rekordzie to się zmieni. – mówi Dariusz „Dafii” Filipowski, współorganizator imprezy.

Bicie Rekordu Europy w Michałkowie odbędzie się w dniach od 15 do 19 czerwca 2009 roku. Już wiadomo, że do Ostrowa Wielkopolskiego przyjadą najlepsi: Kate Cooper-Jensen, B.J. Worth, Larry Henderson, Lesley Gale, Herman Lindsman, Johan Hansson oraz światowej klasy kamerzyści: Norman Kent – numer jeden jeśli chodzi o filmowanie skoków i Adrey Veselov – Rosjanin, który pracował przy wszystkich rekordach świata.

!http://www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl//serwisy/18/upl/img_6064__skoki_sr.jpg!

W 2010 roku zawodnicy zmierzą się z siłami natury w Tajlandii, próbując pobić Rekord Świata tworząc 500 osobową formację 4 tysiące metrów nad ziemią i spadając z prędkością 200 km/h.

CZYTAJ  Ewakuowano Galerię Ostrovia. Ciekawy powód

– Cała operacja jest bardzo skomplikowana. Trzeba wspólnie trzymając się za specjalne uchwyty utrzymać figurę przez 3 sekundy. Ale zanim to nastąpi 100 osób musi otworzyć spadochron na tej samej wysokości. Nie jest to proste. Skoczkowie wylatują bowiem aż 7 samolotami. Trzeba zbudować najpierw tzw. stadion czyli środek formacji. Gdy formacja jest stabilna budowane są kolejne „piętra”. Waga skoczków musi być zbliżona. Jest mnóstwo detali, które wcześniej do perfekcji trzeba doszlifować na ziemi – dodaje D.Filipowski.

W organizacji imprezy – podobnie jak w roku ubiegłym – partycypuje także Miasto Ostrów Wielkopolski, stąd wizyta organizatorów u Prezydenta Radosława Torzyńskiego.

– Miasto ze swej strony wspiera wiele imprez, finansowo i promocyjnie. Podobnie jak w roku ubiegłym Rekord będzie zapowiadany na miejskich bilbordach. Chcemy przy okazji próby bicia Rekordu Europy w Michałkowie zorganizować zawody w Parku Linowym na ostrowskich Piaskach. Skoczkowie twierdzą, że w Polsce działają cztery takie strefy zrzutu, ale tylko w Ostrowie Wielkopolskim można skakać z najlepszymi. – dodaje Prezydent Miasta Ostrowa Radosław Torzyński.

19 czerwca ubiegłego roku w strefie spadochronowej w Michałkowie przez 4 dni skoczkowie z całego kraju próbowali w powietrzu utworzyć jak największą figurę geometryczną i tym samym pobić Rekord Polski. Udało się. Rekord został ustanowiony przy udziale 45 zawodników.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
twoja stara
2 lat temu

łooooo robi wrażenie

1
0
Napisz co o tym sądziszx