Goście z Ukrainy w Ostrowie

Udostępnij
Tweet

W dniach od 1 do 5 marca na zaproszenie WOKiSS na terenie Wielkopolski przebywała 45 osobowa grupa samorządowców z Obwodu Winnickiego. Ostrów Wielkopolski odwiedziło dwóch reprezentantów z Rejonu Żmireńskiego: Tatiana Derewjana z Komitetu Wykonawczego Miasta Żmirenka i Wlodymir Perpeczaj- Przewodniczący wisi Stamoslawczuk.  >>

Goście w towarzystwie Beaty Podsądnej, Zastępcy Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, mieli okazję zobaczyć bazę oświatową. We wtorek 3 marca br. Goście z Ukrainy odwiedzili szkoły podstawowe, gimnazja oraz przedszkola. Mieli okazję zwiedzić sale edukacyjne, zobaczyć stołówki oraz zaplecze sanitarne ostrowskich szkół.

Bez wątpienia, największe wrażenie na samorządowcach zrobiła infrastruktura sportowa: sale gimnastyczne oraz boiska.

Jesteśmy pod wrażeniem szkolnych ośrodków sportowych. W Ostrowie Wielkopolskim prawie każda szkoła ma własne boisko oraz salę gimnastyczną z przestronną szatnią oraz toaletami. – powiedział Wlodymir Perpeczaj Przewodniczący wisi Stamoslawczuk. – Boiska to obiekty, na które wciąż czekają dzieci oraz młodzież w naszym kraju. Chcielibyśmy, aby nasze ośrodki były równie nowoczesne jak te w Waszym mieście. Ciekawym rozwiązaniem, które chcielibyśmy wykorzystać w naszych szkołach, to nawierzchnia z trawy syntetycznej oraz ogrodzenie ekranami, które spełniają jednocześnie funkcję piłkochwytów.

Nie mniejsze wrażenie zrobiły na gościach z Ukrainy także pomoce dydaktyczne, sale komputerowe oraz tablice interaktywne, którymi dziś mogą się już poszczycić nawet szkoły podstawowe. Możliwości tablicy zostały zaprezentowane przez uczniów z Gimnazjum nr 3.

– Jesteśmy pod wrażeniem, że tablica interaktywna to jedno z podstawowych wyposażeń ostrowskich ośrodków edukacyjnych – powiedziała Tatiana Derewjana z Komitetu Wykonawczego Miasta Żmirenka.  – Nowinki techniczne, które można wykorzystać w edukacji dzieci i młodzieży, to kierunek, który chcemy obrać w szkołach na Ukrainie.

W drugim dniu wizyty w środę 4 marca 2009 roku goście w towarzystwie Stanisława Krakowskiego, Zastępcy Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolski wizytowali obiekty związane z gospodarką komunalną. Zobaczyli oczyszczalnię ścieków w Rąbczynie, studnie zasilające na terenie Piasków, Park Linowy, bloki należące do Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz stadion miejski.

CZYTAJ  Poszukiwany kolejny senior (foto)

Z dużym zainteresowaniem goście przyglądali się urządzeniom działającym na terenie oczyszczalni.

Jej nietypowość polega na wielostopniowym oczyszczaniu ścieków. Zwykle projekty przewidują czyszczenie mechaniczne i biologiczne, w Rąbczynie dodatkowo ścieki czyszczone są chemicznie i przez filtr piaskowy. Dzięki temu mamy do czynienia ze stopniowym oczyszczaniem wody w Ołoboku i odtwarzaniem się życia biologicznego w rzece. Ma to istotne znaczenie dla ochrony ujęć wody do celów komunalnych – źródła czerpalne wody pitnej dla Ostrowa Wielkopolskiego znajdują się przecież w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Ołobok. – mówił Stanisław Krakowski.

O kwestiach budżetowych goście z Ukrainy rozmawiali z Prezydentem Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Radosławem Torzyńskim.

U nas na Ukrainie nie ma ustawy o samorządzie terytorialnym. Miasta nie mają – tak jak w Polsce – procentowego udziału w podatku. Nam pieniądze przydziela władza centralna w Kijowie, dalej poprzez kolejne szczeble administracji Aż do gmin. To nie pozwala planować inwestycji, bo nigdy do końca nie wiemy, jak dużym budżetem będziemy dysponować. A potrzeby są ogromne – dodał Wlodymir Perpeczaj.

Prezydent Radosław Torzyński, Zastępca Prezydenta Beata Podsadna i Sekretarz Miasta Andrzej Baraniak wręczyli gościom upominki z Ostrowa Wielkopolskiego.

Karolina Pająk
Sylwia Nowicka

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx