Stacja Caritas ruszy w kwietniu

Udostępnij
Tweet

17 ciężarówek gruzu wywieziono podczas remontu budynku przy ul. Grunwaldzkiej, w którym powstaje Ostrowska Stacja Caritas. Obiekt w bezpłatne użytkowanie na 10 lat przekazało miasto Ostrów Wielkopolski. Placówka rozpocznie działalność za miesiąc tuż przed Świętami Wielkanocnymi.

Ostrowska Stacja Caritas mieścić się będzie przy ulicy Grunwaldzkiej, w dawnym budynku obrony cywilnej. Budynek Caritasowi przekazało miasto Ostrów Wielkopolski.

– Ten obiekt, dotąd przeznaczony był na magazyn obrony cywilnej. Jak się okazuje można go wykorzystać także szczytny cel. Przekazaliśmy go w użyczenie instytucji jaką jest Caritas na okres 10 lat. To prawie 400 metrów kwadratowych powierzchni, gdzie sercem będzie stołówka wydająca posiłki dla potrzebujących. – dodaje Radosław Torzyński, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Stacja Caritas już w połowie kwietnia br. rozpocznie działalność w Ostrowie Wielkopolskim.

– Placówka ma pomagać bezdomnym, bezrobotnym, uzależnionym. Przed południem bezdomni będą mogli liczyć na darmowy ciepły posiłek i możliwość umycia się i zregenerowania sił. Potem w ośrodku odbywać się będą zajęcia dla dzieci i młodzieży. Będzie też poradnictwo dla osób bezrobotnych czy rodziców, którzy nie potrafią poradzić sobie z problemami swoich dzieci – wyjaśnia ksiądz Tomasz Hojeński, dyrektor Ostrowskiej Stacji Caritas.

Wartość wszystkich prac przeprowadzonych w budynku przekroczyła 300 tysięcy. Część robót wykonali wolontariusze. Ponad połowę 400-metrowej powierzchni obiektu zajmować będzie kuchnia, stołówka na 50 osób i całe zaplecze socjalne. W ośrodku prace znajdzie m.in. psycholog i terapeuta.

Część kadry będzie na etacie. To około 4-5 osób. Całkowicie pracy na wolontariuszach nie da się oprzeć. To głownie terapeuci, psycholodzy, ale mamy tez sporo zgłoszeń od osób, które chcą pomagać na zasadzie wolontariatu. Wiem z doświadczeń z Kalisza i Przedborowa, że taki zespół tworzy się przez dłuższy czas. – podkreśla ks. T.Hojeński.

CZYTAJ  Rolnik stracił rękę

– W Ostrowie funkcjonuje kilka instytucji niosących pomoc potrzebującym. Takich podmiotów nigdy nie jest za wiele, zwłaszcza w sytuacji, gdy wciąż są ludzie oczekujący na czyjąś pomocną dłoń – mówi Stanisław Krakowski Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Przy stacji wiosną powstanie boisko sportowe dla dzieci. Tutaj najmłodsi będą mogli zjeść prawdziwy obiad.

– W podobnych ośrodkach Caritasu jest tak, że część żywności kupujemy sami, dużą część otrzymujemy od sponsorów, z masarni, warzywa od rolników. My jako Caritas uczestniczymy także programie Dożywiania Ludności Ubogiej i z tego mamy bardzo duże ilości jedzenia, którą wykorzystujemy nie tylko na naszych stołówkach, ale rozdajemy także ludziom – dodaje szef Ostrowskiej Stacji Caritas.

Miasto w 2008 roku ze środków z tak zwanego „kapslowego” przekazało 150 tysięcy złotych, na sesji Rady Miejskiej 5 marca 2009 roku na adaptację budynku przy ul. Grunwaldzkiej 72 przekazano dodatkowo 50 tysięcy złotych. Podobna placówka działa w Kaliszu od 15 lat. Zimą wydaje nawet do 800 posiłków.

Sylwia Nowicka

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx