Odszkodowania przy wyrokach eksmisyjnych

Udostępnij
Tweet

Jak zmniejszyć odszkodowania płacone przez gminę właścicielom nieruchomości za brak wskazania lokali socjalnych dla najemców  posiadających wyroki eksmisyjne? Najlepiej budując nowe mieszkania socjalne – przekonuje Marian Kupijaj, prezes spółki MZGM  Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim w artykule zamieszczonym w tygodniku samorządu terytorialnego „Wspólnota” pt:. „Tanie budownictwo socjalne”.

Jak przekonuje prezes spółki mieszkaniowej w Ostrowie Wielkopolskim oprócz zadania władnego gminy, jakim jest zapewnienie  mieszkań dla najuboższych mieszkańców, przy budownictwie socjalnym w grę zaczął wchodzić także czynnik ekonomiczny.

– Wydatki gminy na odszkodowania są często bardzo duże. Każda z nich, decydując się na przyjęcie docelowego rozwiązania, powinna przeprowadzić rachunek  ekonomiczny, który będzie uwzględniał m wszystkie skutki  podjętych decyzji – doraźne i wieloletnie.  W przeszłości np. w okresach gdy czynsze  były znacząco niższe, czasami nawet  bardziej opłacało się płacić  odszkodowania właścicielom niż budować mieszkania socjalne. Obecnie wysokość zasądzanych odszkodować zmusza  do zapewnienia takich  lokali  dla ludzi z wyrokami eksmisyjnymi. W razie pozyskania nowych mieszkań  socjalnych gmina staje więc przed wyborem :  zasiedlić je lokatorami czkającymi długo w kolejce na przydział  czy też tymi z wyrokami eksmisyjnymi, za których trzeba płacić odszkodowania. – czytamy w atrykule.

Jak pozyskiwać mieszkania? W wielu przypadkach lokale komunalne są w standardzie socjalnym i powinno się je przekwalifikować. Te w starym budownictwie są bardzo duże o często z jednego mieszkania uzyskujemy 2 lu3 socjalne. – dodaje M.Kupijaj.

Duże możliwości stwarza także adaptacja pustych budynków przemysłowych, powojskowych lub kolejowych.  Należy dokonać szczegółowej  weryfikacji przyszłych  najemców. Ludzie biedni powinni otrzymać przydział  na najlepsze mieszkania, usytuowane w dobrych miejscach, w odróżnieniu od rodzin patologicznych. 

Jednak budowa nowych. Najszybciej zmniejszenie płaconych odszkodowań można  uzyskać budując nowe mieszkania. Zwrot z budowy dofinansowanej z budżetu  państwa może być natychmiastowy. – Tak dzieje się w Ostrowie Wielkopolskim. Do każdego budynku socjalnego – miasto pozyskuje dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 20% przy budowie nowych i 30% przy remoncie.

CZYTAJ  Tak się skończyło spotkanie z wilkiem (ZDJĘCIA)

Lokalizacji nowych lokali socjalnych towarzyszą często negatywne opinie mieszkańców i radnych. – Najlepiej  byłoby rozproszyć  nowe budynki socjalne po całym mieście, żeby nie powstały enklawy  biedy i patologii.  Zasadniczym elementem  są przyszłe  koszty  eksploatacji ponoszone przez najemców lub gminę. – podkreśla autor artykułu.

Budynek – prosty w budowie – nie powinien być wytworem  fantazji architektów. Kryteria takie spełnia  np. budynek  parterowy  z oddzielnymi wejściami  z zewnątrz  do każdego lokalu. Należy doprowadzić oddzielne przyłącze wodociągowe  i kanalizacyjne do każdego mieszkania,. Indywidualne liczniki spowodują brak kosztów oświetlenia klatki schodowej. Budynek powinien być murowany, „wandaloodporny” i o dobrej charakterystyce  cieplnej, zmniejszającej koszty ogrzania.

Ogrzewanie może być najtańsze węglowe- gdy środowisko na to pozwala; gazowe  lub elektryczne –  gdy nie ma innej możliwości.  Należy stosować zasadę  indywidualnego źródła ciepła dla każdego lokalu.  – Powyższy sposób realizacji budownictwa socjalnego spowoduje  minimalne koszty  eksploatacyjne dla gminy.  W przypadku niepłacenia czynszu  straty będą wynikać tylko z bieżących napraw  ścian i dachów, które wystąpią  najwcześniej za kilka lat po oddaniu budynku do  eksploatacji oraz pozostałych kosztów:  utrzymanie czystości, przeglądy okresowe budynków,  koszty bezpośrednie itp. Warto w specyfikacji przetargowej zawrzeć  dłuższy okres gwarancji- aby potrzeby remontowe wystąpiły  jak najpóźniej. – wyjaśnia prezes Marian Kupijaj.

Jak widać, problem  pozyskania nowych mieszkań  socjalnych można rozwiązać tanio, w sposób ekonomicznie uzasadniony.  Wszystko zależy nie tylko od  możliwości finansowych gminy, ale też od determinacji jej władz. Zamiast płacić odszkodowania,  korzystniej jest budować nowe lokale socjalne.

Sylwia Nowicka

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx