OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Wypadek we Wtórku – okoliczności

 

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. zakończyła śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku drogowego, do którego doszło w dniu 17 października 2008r. we Wtórku, pow. ostrowski.

         Skierowanym w dniu 15 maja 2009r. do Sądu Rejonowego w Ostrowie Wlkp. aktem oskarżenia objęto kierujących dwoma uczestniczącymi w wypadku samochodami, 29 – letniego mężczyznę i 27 – letnią kobietę. Mężczyźnie zarzucono, że w dniu 17 października 2008r. kierując samochodem osobowym m-ki BMW umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i nieumyślnie przyczynił się do spowodowania wypadku drogowego. W opisie czynu wskazano, że będąc w stanie nietrzeźwości, nie posiadając ważnych uprawnień do kierowania pojazdami, prowadził samochód z prędkością znacznie wyższą od administracyjnie dopuszczalnej, przez co pozbawił się możliwości skutecznego uniknięcia zderzenia z samochodem osobowym m-ki Ford Fiesta, który wyjechał z drogi podporządkowanej,  w wyniku czego uderzył w powyższy pojazd i doprowadził do ciężkich uszkodzeń ciała u dzieci znajdujących się w nim w fotelikach. W zarzucie zaznaczono, że jedno z dzieci w następstwie doznanych uszkodzeń ciała, w dniu 23 października 2008r. zmarło. Oskarżonej zarzucono natomiast, że nieumyślnie naruszyła zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób, że nie zachowując szczególnej ostrożności podczas wyjazdu z drogi podporządkowanej błędnie oceniła odległość od samochodu m-ki BMW nadjeżdżającego drogą główną i popełniła błąd w technice kierowania skutkujący unieruchomieniem silnika, przez co przyczyniła się do zderzenia obu pojazdów,  w wyniku którego uszkodzenia ciała, jak opisano, doznały przewożone przez nią jej dzieci, umieszczone w fotelikach nie przymocowanych do siedzenia.

         Przeprowadzone badanie wykazało w krwi pobranej po zdarzeniu od oskarżonego zawartość 0,7 ‰ alkoholu.

         W trakcie śledztwa powołano biegłych z dziedziny ruchu drogowego. W wydanej opinii określili oni prędkość samochodu kierowanego przez oskarżonego, w obszarze zabudowanym, na ponad 80 km/godz. Biegli uznali ponadto, że do zaistnienia wypadku przyczynili się oboje kierujący uczestniczącymi w nim samochodami.

         Wobec podejrzanego zastosowano, w czasie śledztwa, środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.

         Czyny zarzucane obu oskarżonym zakwalifikowano jako przestępstwa z art. 177 § 2 kodeksu karnego (spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego) zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. W przypadku oskarżonego zagrożenie jest wyższe, z uwagi na kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości (art. 178 § 1 kodeksu karnego) i wynosi od 9 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności.

                                                                     RZECZNIK PRASOWY

                                                                                    Prokuratury Okręgowej

                                                                                         Janusz Walczak

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x