Radni za miastem grodzkim

Radni miejscy chcą, żeby Ostrów Wielkopolski uzyskał status miasta grodzkiego. – Pozytywna decyzja w powyższej sprawie umożliwi zastosowanie zasady ,,jeden gospodarz na terenie miasta’’ – czytamy w przyjętym przez Radę Miejską oświadczeniu. >>

Temat przyszłości Ostrowa Wielkopolskiego jako miasta grodzkiego po raz kolejny powrócił na posiedzenie Rady Miejskiej w dniu 27 sierpnia 2009 r. Ostatni raz te kwestie dyskutowane były na posiedzeniu w listopadzie 2008 r. Z pytaniem czy jest szansa jeszcze w tej kadencji załatwić tę sprawę z korzyścią dla Ostrowa pytał wówczas radny Jerzy Świątek. On także podniósł temat miasta grodzkiego na posiedzeniu (27 sierpnia) proponując, aby radni przyjęli stosowane oświadczenie.

Jego adresatem miał być m.in. Związek Miast Polskich, który w piątek 28 sierpnia obradował w Kaliszu.

Myślę, że dzisiaj nikt już nie ma wątpliwości, że dwóch gospodarzy w jednym mieście jest nie do pomyślenia – mówił J. Świątek. – My wszyscy widzimy, że tak dalej być nie powinno, przykładów nie ma co nawet wymieniać. Nie mówię tego w interesie konkretnej osoby sprawującej urząd, ale w interesie naszego miasta. Zresztą problemy pojawiały się w także w poprzednich kadencjach. Nawet zrobienie parkingu wspólnie z powiatem było problemem. Powinniśmy wreszcie podjąć stanowisko a Rada Miejska Ostrowa jednoznacznie wypowiedzieć swoje zdanie.

Kiedy ostatni raz radny Świątek mówił o tej kwestii nabrałem postawy wyczekującej. Uważam jednak, że niektóre sprawy idą za daleko, w złym kierunku i warto to powiedzieć głośno. Dlatego dziś chcę jasno i dobitnie powiedzieć, że mam podobne zdanie jak radny Świątek i jeśli Rada zechce się nad nią pochylić, to będzie ona potrzebna chociażby jako sygnał dla obradującego Związku Miast Polskich. Powiem z przekąsem, że polityka miłości w tym względzie niewiele daje – mówił Radosław Torzyński Prezydent Ostrowa.

CZYTAJ  Tężnia po modernizacji

Podczas przerwy w posiedzeniu radni ustalili treść oświadczenia: ,,Na podstawie § 24 ust. 2 pkt. Statutu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego podczas XXXVII Sesji w dniu 27 sierpnia 2009 roku podjęła Oświadczenie zawierające stanowisko w sprawie nadania Miastu Ostrów Wielkopolski, jako Miastu Prezydenckiemu statusu Miasta na prawach powiatu. Nadanie Miastu Ostrów Wielkopolski tego statusu, umożliwi poprawę zarządzania miastem w różnych sferach życia społecznego i gospodarczego oraz wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Pozytywna decyzja w powyższej sprawie umożliwi zastosowanie zasady ,,jeden gospodarz na terenie całego miasta’’.

Za przyjęciem oświadczenia głosowało 15 radnych, 5 wstrzymało się od głosu.

Za utworzeniem powiatów grodzkich opowiada się w kraju 26 miast prezydenckich, m.in. Inowrocław, Ełk, Wodzisław Śląski, Wałbrzych, Stalowa Wola, Gniezno, Tomaszów Mazowiecki, Świdnica, Zawiercie, Zgierz oraz Ostrów Wielkopolski, które reprezentują ok. 2 miliony mieszkańców. Liderem tej grupy jest Ryszard Brejza Prezydent Inowrocławia, członek Zarządu Związku Miast Polskich i członek Komisji Samorządu Terytorialnego.

Prezydenci 26 miast zwracają uwagę, że obecny podział kompetencji nie jest czytelny dla mieszkańców. Ludzie nie rozumieją dwoistości obowiązków w mieście, np. tego, że jedne szkoły należą do samorządu miejskiego, a te same dzieci po ukończeniu gimnazjów należą już do innego podmiotu. Podobnie jest w przypadku dróg. W Ostrowie Wielkopolskim funkcjonują cztery rodzaje dróg: miejskie, powiatowe, wojewódzkie i krajowe. To nie jedyny przypadek podziału kompetencji.

źródło:

Janusz Grzesiak

Urząd Miejski w Ostrowie Wlkp.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx