Okupacyjny Ostrów

Unikatowe zdjęcia z okupacji hitlerowskiej, niepublikowane do tej pory fotografie Ostrowa Wielkopolskiego – to wszystko można obejrzeć na wystawie pt. „70 lat temu w Ostrowie…”. Ekspozycję można zwiedzać do końca września w filii nr 1 Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, w budynku Szkoły Podstawowej nr 11. Wystawę odwiedziła Beata Podsadna Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnych zbiorów regionaliów Piotra Maślińskiego. W skład kolekcji wchodzą zdjęcia i widokówki wydane w Ostrowie Wielkopolskim w czasie trwania okupacji hitlerowskiej w latach 1939 – 1945.

Zasadniczy zrąb zbioru „okupacyjnego” stanowiły obiekty zgromadzone przez Macieja Kowalczyka, którą liczbę Piotr Maśliński potroił w przeciągu piętnastu lat. Dziś liczy ona około 220 egzemplarzy. Spośród materiałów zgromadzonych na niniejszej wystawie wydzielić można dwie grupy. Pierwsza to zdjęcia wykonywane przez stacjonujących w Ostrowie żołnierzy wojsk okupacyjnych, które dokumentują codzienne życie okupantów i były wysyłane rodzinom oraz przyjaciołom w charakterze pamiątek.

Drugą grupę kolekcji stanowią oficjalnie wprowadzone do obiegu pocztowego widokówki prezentujące najbardziej charakterystyczne obiekty i panoramy miejskie. Wystawa otwarta w filii ostrowskiej Biblioteki jest niezwykle cenną prezentacją do tej pory niepublikowanych zdjęć miasta. Z pewnością wielu starszych mieszkańców Ostrowa rozpozna widoki i miejsca, których śladu na próżno dziś szukać. Mimo bolesnego dla naszej Ojczyzny i miasta okresu, odwiedzenie wystawy będzie okazją do odbycia historycznej wyprawy szlakiem ważnych dla każdego mieszkańca naszego miasta miejsc.

Na szczególną uwagę zasługują fotografie dokumentujące niwelowanie terenu po dawnej dzielnicy żydowskiej, a także widok pomnika Najświętszego Serca Jezusowego, zniszczonego na przełomie lutego i marca 1940 roku. Ocalona głowa postaci Chrystusa z tego pomnika prezentowana jest przy bocznym wejściu kościoła św. Antoniego, którego zdjęcia wykonywane podczas przerwanych prac wykończeniowych znaleźć można na omawianej wystawie.

CZYTAJ  Zderzenie 2 aut i autobusu (ZDJĘCIA)

Całości prezentowanych materiałów dodaje uroku gustownie wykonana oprawa plastyczna, dzięki której wędrówka po Ostrowie czasów okupacji wzbogaca nie tylko wiedzę historyczną, ale i gwarantuje miły odbiór prezentowanej kolekcji. Organizatorzy pragną serdecznie podziękować Piotrowi Maślińskiemu za nieodpłatne udostępnienie części gromadzonej przez siebie kolekcji.

źródło:

Urząd Miejski w Ostrowie Wlkp.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx