Okupacyjny Ostrów

Unikatowe zdjęcia z okupacji hitlerowskiej, niepublikowane do tej pory fotografie Ostrowa Wielkopolskiego – to wszystko można obejrzeć na wystawie pt. „70 lat temu w Ostrowie…”. Ekspozycję można zwiedzać do końca września w filii nr 1 Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, w budynku Szkoły Podstawowej nr 11. Wystawę odwiedziła Beata Podsadna Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnych zbiorów regionaliów Piotra Maślińskiego. W skład kolekcji wchodzą zdjęcia i widokówki wydane w Ostrowie Wielkopolskim w czasie trwania okupacji hitlerowskiej w latach 1939 – 1945.

Zasadniczy zrąb zbioru „okupacyjnego” stanowiły obiekty zgromadzone przez Macieja Kowalczyka, którą liczbę Piotr Maśliński potroił w przeciągu piętnastu lat. Dziś liczy ona około 220 egzemplarzy. Spośród materiałów zgromadzonych na niniejszej wystawie wydzielić można dwie grupy. Pierwsza to zdjęcia wykonywane przez stacjonujących w Ostrowie żołnierzy wojsk okupacyjnych, które dokumentują codzienne życie okupantów i były wysyłane rodzinom oraz przyjaciołom w charakterze pamiątek.

Drugą grupę kolekcji stanowią oficjalnie wprowadzone do obiegu pocztowego widokówki prezentujące najbardziej charakterystyczne obiekty i panoramy miejskie. Wystawa otwarta w filii ostrowskiej Biblioteki jest niezwykle cenną prezentacją do tej pory niepublikowanych zdjęć miasta. Z pewnością wielu starszych mieszkańców Ostrowa rozpozna widoki i miejsca, których śladu na próżno dziś szukać. Mimo bolesnego dla naszej Ojczyzny i miasta okresu, odwiedzenie wystawy będzie okazją do odbycia historycznej wyprawy szlakiem ważnych dla każdego mieszkańca naszego miasta miejsc.

Na szczególną uwagę zasługują fotografie dokumentujące niwelowanie terenu po dawnej dzielnicy żydowskiej, a także widok pomnika Najświętszego Serca Jezusowego, zniszczonego na przełomie lutego i marca 1940 roku. Ocalona głowa postaci Chrystusa z tego pomnika prezentowana jest przy bocznym wejściu kościoła św. Antoniego, którego zdjęcia wykonywane podczas przerwanych prac wykończeniowych znaleźć można na omawianej wystawie.

CZYTAJ  Po pijaku rozbiła auto teścia

Całości prezentowanych materiałów dodaje uroku gustownie wykonana oprawa plastyczna, dzięki której wędrówka po Ostrowie czasów okupacji wzbogaca nie tylko wiedzę historyczną, ale i gwarantuje miły odbiór prezentowanej kolekcji. Organizatorzy pragną serdecznie podziękować Piotrowi Maślińskiemu za nieodpłatne udostępnienie części gromadzonej przez siebie kolekcji.

źródło:

Urząd Miejski w Ostrowie Wlkp.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx