Udany sezon na Piaskach

Udostępnij
Tweet

Letni sezon 2009 dobiegł końca. Okazał się on rekordowy pod każdym względem. Dla MZZ był to okres wzmożonej pracy przy prowadzeniu Parku Przygód Piaski Szczygliczka. – Prowadzone od kilku lat inwestycje i działania mające na celu uatrakcyjnienie tego miejsca przynoszą oczekiwane efekty – podkreśla Prezydent Radosław Torzyński.

Pierwszym krokiem umożliwiającym rozwój Piasków było stworzenie zasilania w wodę zbiornika rekreacyjnego. Dzięki systemowi studni głębinowych następuje znaczna poprawa wody, a co najważniejsze utrzymywany jest w sezonie letnim stabilny poziom wody ( wyższy o 1,5 metra).

Wypożyczalnia sprzętu pływającego, którą Spółka MZZ prowadzi ma w swych zasobach 15 nowoczesnych jednostek pływających to m.in. kajaki, rowery wodne, łodzie Canoe czy też łodzie wiosłowe. Pod wypożyczalnię został zakupiony pomost pływający pełniący również funkcję wspomagającą pracę ratowników. W bieżącym roku wypożyczalnia sprzętu pływającego wzbogaciła się o motorówkę, której przejazdy cieszyły się sporym zainteresowaniem, przyczepiono do niej 5-osobowego banana.

Motorówka służyła także do natleniania zbiornika, a to bezpośrednio w dużym stopniu wpływało na jakość wody.

– Kolejnym etapem rozwoju Piasków było stworzenie Parku Przygód. W 2008 roku powstał park linowy z trzema trasami o łącznej długości ponad 500 m. Od momentu powstania z parku linowego skorzystało ponad 10 tysięcy osób. W roku bieżącym powiększono park linowy o kolejną atrakcję – 18 metrową wieżę z możliwością wykonania skoku wahadłowego. Jest to I etap rozbudowy , natomiast w II etapie pojawi się zapowiadany jeden z najdłuższych zjazdów tyrolskich nad wodą. Obecnie spółka stara się o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie nowopowstałych atrakcji. – mówi Wojciech Białas, prezes Miejskiego Zakładu Zieleni.

W bieżącym roku teren ośrodka wzbogacił się o kikudziesięciometrowy tor do uprawiania zorbingu. Kula sferyczna to urządzenie rekreacyjne o średnicy 3,5 m z którego jednocześnie mogą korzystać dwie osoby.

CZYTAJ  Agresywne psy zaatakowały młode kobiety

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odwiedzających Park Przygód MZZ wybudował drewnianą tawernę przy plaży, która cieszyła się dużym zainteresowaniem, a w każdy piątek i sobotę w tawernie można było miło spędzić wieczór przy muzyce z DJ. – podkreśla prezes Miejskiego Zakładu Zieleni.

W części zachodniej zbiornika na cyplu wybudowano imitację statku, który wpisał się w otaczający krajobraz i cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających Piaski. Mimo, że sezon wakacyjny dobiegł końca MZZ zaprasza również we wrześniu do odwiedzenia parku linowego oraz tawerny, a pogodne weekendy będzie uruchamiana wypożyczalnia sprzętu pływającego i zorbing.

Plany Spółki związane z dalszym rozwojem ośrodka Piaski Szczygliczka są bardzo ambitne. Pierwsze prace pod nowe inwestycje już się rozpoczęły. Spółka wykonała rozprowadzenie instalacji elektrycznej, która pozwoli zasilić kolejne miejsca gastronomiczne. Zlecone zostało już wykonanie projektów barów i w okresie jesienno – zimowym będą czynione starania o uzyskanie niezbędnych zezwoleń na uruchomienia tych miejsc przed sezonem 2010. – dodaje Adam Baranowski ze spółki MZZ w Ostrowie Wielkopolskim.

Jeszcze w tym roku dzięki środkom zewnętrznym pozyskanym przez Urząd Miasta Ostrowa Wielkopolskiego powstaną dwa nowoczesne place zabaw w kształcie statków, które zastąpią stare wysłużone urządzenia. Jednocześnie wzdłuż linii brzegowej jeszcze w tym roku powstanie całoroczny pomost o długości 100 metrów, wyznaczający kąpielisko o wymiarach 25m x 50m.

– Z pozyskanych środków w przyszłym roku powstanie ciąg pieszo – rowerowy o długości 1500 m oraz boisko wielofunkcyjne o wymiarach 22m x 44m. Na ośrodku pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. – dodaje W.Białas.

Dzięki tym wszystkim inwestycjom, które szacowane są na ok. 3,5 mln zł. (z czego 2,5 mln kosztowało zasilanie sfinansowane przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski) oraz w części z WFOŚ reszta pochodzi ze środków własnych MZZ prace tylko w tym roku uzyskało ponad 50 osób.

CZYTAJ  Szokujące informacje nt. 19-latki, która szła z noworodkiem

źródło:

Sylwia Nowicka

Urząd Miejski w Ostrowie Wlkp.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx