Powstaje Stolik Burmistrza

Udostępnij
Tweet

Stolik burmistrza Stefana Rowińskiego stanie jeszcze w tym roku przed Ratuszem w Ostrowie Wielkopolskim. Autorką instalacji jest ostrowska rzeźbiarka Agnieszka Skórka – Lisiak. – Będzie to prezent dla ostrowian z okazji Święta Miasta – mówi Beata Podsadna, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa.

Postać jest już wykonana w glinie, wkrótce powstanie brązowy odlew. Należy zrobić tzw. pozytyw i negatyw i dopiero tak przygotowana forma trafia do specjalistycznej firmy do odlewu. Wykona go firma Brąz Art z Pleszewa, która ma w swoim dorobku m.in. pomnik Jana Pawła II w Kaliszu.

– Jest już gotowa cała konstrukcja. Najpierw trzeba było całą postać wymodelować w modelinie, następnie w glinie. Dopiero tak przygotowana może trafić do specjalistycznej firmy, by odlano ja w brązie. Postać rzeźbi się od ogółu do szczegółu. Co przedstawia? To będzie niespodzianka – mówi autorka rzeźby Agnieszka Skórka – Lisiak.

W Łodzi na ul. Piotrkowskiej 104 stoi Ławeczka Tuwima, a np Tarnów na Ławkę Poetów. W Ostrowie Wielkopolskim na Rynku przed Ratuszem będzie stolik, przy nim zasiądzie burmistrz Stefan Rowiński.

– Do burmistrza, samotnie siedzącego, będzie można się przysiąść, porozmawiać, zrobić sobie zdjęcie – dodaje Beata Podsadna.

Stefan Rowiński to pierwszy po odzyskaniu niepodległości burmistrz Ostrowa Wielkopolskiego. Urząd ten piastował od 1 stycznia 1919 do 30 marca 1920 roku. Dzięki jego zabiegom powstała w Ostrowie Fabryka Wagon. Od 1903 roku był wydawcą „Gazety Ostrowskiej”, księgarzem, działaczem ostrowskiego oddziału Towarzystwa Czytelni Ludowych. Rowiński był także pomysłodawcą i fundatorem bibliobusu – objazdowej biblioteki.

źródło:

Sylwia Nowicka

Urząd Miejski w Ostrowie Wlkp.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx