Plac 23 Stycznia w zieleni

Rozpoczął się trzeci etap prac na Placu 23 Stycznia w Ostrowie Wielkopolskim. Obejmuje on wykonanie nowych alejek i posadzenie zieleni. W 2010 roku odnowiony zostanie istniejący plac zabaw. Pieniądze na rewitalizację placu pochodzą z budżetu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Roboty ziemne wraz z zielenią, nasadzenia, ścieżki realizowane będą w ramach zadania inwestycyjnego „Zmiana zagospodarowania Placu 23 Stycznia”. Pojawią się granitowe siedziska wokół drzew, donice przy stojakach dla rowerów, stojaki dla rowerów, 21 sztuk ławek i kosze na śmieci.

W ramach prac przygotowane będą już alejki i teren do modernizacji całego istniejącego placu zabaw. Teraz na tym terenie znajduje się kilka urządzeń zabawowych ( zjeżdżalnia z daszkiem, drabinki metalowe, drewniany element do wspinaczki, dwie piaskownice).

Od strony wschodniej, zachodniej i północnej biegną trzy asfaltowe ścieżki spacerowe. Od strony wschodniej, zachodniej i północnej plac zabaw okala niski betonowy murek, który będzie rozebrany. Wokół murku są ścieżki spacerowe wykonane z ubitej ziemi – mówi Stanisław Krakowski, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. – Projekt przewiduje wymianę nawierzchni ścieżek wokół placu i projekt nowych ścieżek spacerowych wewnątrz placu zabaw. Na palcu zainstalowane będą ławki, kosze na śmieci, okrągłe siedziska ze stolikami do gry w szachy. Wokół urządzeń zabawowych w tak zwanej strefie upadku na głębokość 30cm wysypany zostanie żwirek płukany o średnicy od 2 do 8mm. Na pozostałej powierzchni placu zabaw przewiduje się posadzenie trawy.

Ścieżki wysypane będą żwirkiem o średnicy do 20mm na głębokość 8cm. W pasach przyjezdniowych okalających plac będą dosadzone drzewa.

Projekt rewitalizacji placu to tak naprawdę przywrócenie temu miejscu funkcji rekreacyjno-estetycznych. Ponieważ jest to ścisłe Śródmieście Miasta Ostrowa Wielkopolskiego to wszelkie prace należy traktować nie tylko jako pojedyncze inwestycje, ale przede wszystkim jako porządkowanie przestrzeni urbanistycznej miasta. Dobrze byłoby, by w wyniku naszych działań Plac 23 Stycznia zaczął tętnić życiem. Równolegle zagospodarowany będzie przez spółkę MZGM skwer u zbiegu ulic Kolejowej i Wrocławskiej – to miejsce także musi być atrakcyjne na miarę Śródmieścia. Ze względu na koszty wszystkie te prace prowadzone są etapami – mówi Radosław Torzyński, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ  Policjanci pobili się. Jeden wyleciał ze służby

W ramach przeprowadzonych robót we wcześniejszych etapach wykonano murki oporowe, schody tarasowe, podjazd dla osób niepełnosprawnych, położono nawierzchnię z kostki brukowej granitowej. Wykonano także oświetlenie. W części północnej powstało lapidarium, a od strony wschodniej stanęły cztery drewniane kioski. Właścicielem działek na Placu 23 Stycznia jest Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski.

Miasto przystąpiło w 2007 roku do nowego zagospodarowania tego miejsca. Realizacja opracowanego projektu odbywa się w kilku etapach. Cały kompleks planowany jest na powierzchni przeszło półtora tysiąca metrów kwadratowych.

źródło:

Sylwia Nowicka

Urząd Miejski w Ostrowie Wlkp.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx